Штучний інтелект «розфарбував» полотна Густава Клімта, які наприкінці ХІХ століття забракувала цензура через оголеність

Google за допомогою штучного інтелекту відновив кольори циклу полотен австрійського художника Густава Клімта «Факультетські картини», створеного наприкінці ХІХ століття. Їх тоді забракували через зображення оголених тіл, а потім оригінали картин були втрачені.

Про це йдеться в блозі Google.

«Факультетські картини» Клімта попросило створити міністерство освіти Австрії у 1894 році для оздоблення стелі Віденського університету. У роботах митець у своєму неповторному стилі зобразив факультети медицини, права та філософії.

Полотна — із контрастними тонами, метафоричними фігурами й зображеннями оголених тіл — викликали критику як міністерства освіти Австрії, так і викладачів Віденського університету. Зрештою Клімт викупив «Факультетські картини» й зарікся працювати з державними установами.

Полотна, як вважається, зберігалися в замку Іммендорф у Нижній Австрії, але в останні роки Другої світової війни німецькі війська спалили будівлю — і картини разом із нею. Від них залишилися лише чорно-білі фото й описи у ЗМІ. Як і від п’ятої частини спадщини Клімта.

Фахівці Google спробували відновити кольори «Факультетських картин». Для цього вони заручилися допомогою куратора австрійської галереї Бельведер Франца Смоли, який зібрав свідчення про полотна Клімта.

Приміром, сучасник митця описував, що на картині «Право» троє жінок мають у волоссі золотих зміїв. Вони ж присутні й на іншому полотні Клімта — тож можна припустити, що і там, і там митець використав один і той самий колір.

Крім того, Google використав штучний інтелект, який проаналізував майже 92 тисячі картин і потім — тільки картини Клімта, аби «навчитися» його оригінальному стилю й відтворити його на «Факультетських картинах».

Зрештою для «розфарбовування» тих полотен інженери Google створили спеціальний інтерфейс. «Якщо ми знаємо, що певний об’єкт має конкретний колір, ми додаємо його безпосередньо на чорно-біле фото», — пояснює Еміль Уолнер із Лабораторії мистецтва й культури Google.

Побачити результат можна на цифровій виставці, присвяченій Клімту.