Швеція дозволить українським пілотам потренуватися на Gripen, але передати ці винищувачі не зможе

Міністр оборони Швеції Пол Йонсон заявив, що українські пілоти зможуть попрактикуватися на шведських винищувачах JAS 39 Gripen.

Про це повідомляє шведський телеканал TV4.

За словами Йонсона, кілька досвідчених українських льотчиків зможуть потренуватися на тренажерах і після цього випробувати JAS 39 Gripen безпосередньо. Він уточнив, що йдеться про «ознайомчу програму».

TV4 припускає, що навчання можна розглядати як перший крок до придбання Україною винищувача.

Місце і час навчання тримаються в таємниці. Якщо навчання проходитиме у Швеції, то найімовірніше — в комуні Сутенес, де вже проходило навчання іноземних пілотів, зазначає TV4.

Водночас Йонсон підкреслив, що шість ескадрилей JAS 39 Gripen, які перебувають на озброєнні Сил оборони Швеції, потрібні для власних оборонних потреб. Тому Швеція не може передати Україні жоден зі своїх винищувачів.

Український уряд неодноразово звертався по допомогу з винищувачами до кількох країн, зокрема і Швеції. Запити були зроблені ще влітку 2022 року, а вже в лютому 2023 міністр оборони України Олексій Резніков висловив бажання отримати JAS 39 Gripen.

Що передувало?

Президент США Джо Байден 19 травня схвалив плани тренувати українських пілотів на американських винищувачах F-16. Проте США зазначали, що можуть надати згоду на передання Україні бойових літаків, як-от F-16, за умови, що ЗСУ не будуть використовувати їх для ударів по території росії.

ЗМІ писали, що навчання відбуватимуться не у США, а, ймовірно, у Європі. Але американський персонал братиме участь у навчанні разом із союзниками та партнерами в Європі. Тренування може зайняти кілька місяців. Глава дипломатії ЄС Жозеп Боррель 22 травня повідомив, що тренування українських військових на винищувачах F-16 уже почалося.

NBC News із посиланням на високопоставленого чиновника повідомило, що США та їхні союзники планують надати Україні винищувачі F-16 у межах довгострокових зусиль зі зміцнення безпеки країни. Ці літаки не обов'язково будуть надходити безпосередньо зі США.

Коаліція держав, які беруть у цьому участь, має вирішити, коли саме надати літаки, скільки їх відправити і які країни їх нададуть. За даними Politico, вільні літаки є в Норвегії, Данії та Нідерландах. Однак для того щоб виконати їхнє необхідне технічне обслуговування, знадобиться певний час.