Швеція залишила місцеві парафії РПЦ без державних дотацій
У Швеції російській православній церкві відмовили в державній дотації на 2024 рік після висновку служби безпеки.
Про це йдеться у заяві Управління підтримки релігійних громад (SST) Міністерства соціальних справ.
Там зазначили, що взяли до уваги те, що предстоятель РПЦ патріарх кирило висловив підтримку російській загарбницькій війні проти України.
SST також поспілкувалася з представниками РПЦ у Швеції про те, чи підтримує їхня релігійна громада війну в Україні. Представники РПЦ у Швеції запевнили чиновників, що буцімто проти війни та насильства і що мають виключно духовні та миротворчі цілі.
Проте Управління звернулося до Служби державної безпеки (SÄPO), і в грудні 2023 року спецслужбовці надали висновок з попередженням, що представники РПЦ у Швеції контактували з людьми, які працюють на російські служби безпеки та розвідку.
Крім того, зауважує SÄPO, РПЦ у Швеції неодноразово отримувала значне фінансування від російської держави, а її представники діяли у спосіб, що можна вважати заохоченням до вторгнення рф до України.
Служба безпеки Швеції також вважає, що російська держава використовує РПЦ у Швеції як платформу для збору розвідданих та іншої діяльності, що загрожує безпеці.
Тож SST визнали, що немає передумов для надання парафіям РПЦ грантів на 2024 рік. Як пояснив директор SST Ісак Райхель, державні дотації можуть отримувати лише ті громади, які сприяють зміцненню «фундаментальних цінностей суспільства».
Православ’я у Швеції
Протягом багатьох сотень років Швеція була країною, де повністю домінувала єдина конфесія — лютеранство. Офіційна Церква Швеції була частиною держави й всі, хто народжувався у королівстві, за законом належали до неї.
А втім, вже у XVII столітті на територію Швеції проникло православне християнство. У 1671 році в Стокгольмі при російському торговому дворі облаштували купецьку домову церкву.
З 1969 року у Швеції заснували Шведську митрополію Константинопольського патріархату, а з 1990 року — Британсько-Скандинавську єпархію Сербської православної церкви.
У скандинавській країні також діють румунські, болгарські, македонські та антіохійські парафії, а ще є громади грецьких старостильників, які дотримуються юліанського календаря.