Швеція збільшить оборонний бюджет на рекордну за 70 років суму. Країна побоюється впливу Росії та Китаю (більше — Росії)

Парламент Швеції затвердив 40—відсоткове збільшення оборонного бюджету на 2021—2025 роки до рекордної за останні 70 років суми — 89 мільярдів крон (10,6 мільярда доларів). Причиною такого кроку міністерство оборони називає посилення напруженості в регіоні, передусім через дії Росії.

Про це повідомляє Associated Press.

План передбачає, серед іншого, збільшення кількості військовослужбовців у країні з 55 до 90 тисяч до 2030 року, збільшення призовної квоти до восьми тисяч на рік (у 2019-му було удвічі менше), а також посилення військово-морського флоту і створення центру кібербезпеки.

Пропозицію збільшити оборонний бюджет на наступні 5 років ще в жовтні висунула владна коаліція меншості — соціал-демократи й «зелені». Там, серед іншого, зазначається, що «військові спроможності Росії в абсолютному вимірі протягом наступних 10 років зростуть».

Також парламент Швеції проголосував за те, щоб країна висловила можливість приєднання до Північноатлантичного альянсу (НАТО) як можливий варіант забезпечення власної безпеки. Йдеться про декларацію про можливі наміри, а не про реальний крок до набуття членства — до такого ж кроку свого часу вдалася й Фінляндія.

За словами міністра оборони Швеції Петера Гультквіста, такі кроки необхідні через посилення агресивних дій Росії.

«Ми спостерігаємо нове безпекове середовище, в якому [Москва] готова використати військову силу для досягнення політичних цілей», — пояснив Гультквіст у коментарі Associated Press, наводячи як приклад агресію Росії в Грузії, Україні, події в Білорусі та російську активність в Арктиці й у Балтійському морі.

«У нас ці проблеми (загрози інтересам Швеції — ред.) постійні. Інколи — чи не щодня трапляються. Китайці дуже активні, росіяни активні, а є й інші гравці», — додає Гультквіст.

Швеція тільки зараз побачила загрозу Росії?

Ні, про російський вплив там говорять принаймні кілька років. Ще у 2015 році розвідка країни заявила, що третина дипломатів російського посольства є шпигунами та представниками всіх спецслужб Кремля — Служби зовнішньої розвідки, Головного розвідувального управління, Федеральної служби безпеки.

А у 2017 році спецслужби Швеції заявили про виявлення людей, причетних до операцій служб зовнішньої розвідки, які «без обґрунтованих причин перебували й досліджували райони місцевості, важливі для національної оборони». Тоді також вказувалося на ймовірну роль Росії в цих операціях.

У грудні 2017 року Швеція вирішила створити перший із часів Другої світової війни новий полк, що базується на стратегічно важливому острові Готланд у Балтійському морі. Того ж року країна відновила обов’язковий військовий призов для чоловіків і жінок.

Нині Швеція витрачає на оборону 1,1% бюджету. Країна не є членом НАТО, але з 1990-х років співпрацює з Альянсом у межах програми «Партнерство заради миру», у миротворчих та моніторингових місіях, а також у спільних військових навчань.