Швейцарія готує пакет гуманітарної допомоги Україні та Молдові на понад $150 мільйонів
Уряд Швейцарії просить схвалення парламенту спрямувати 140 млн франків (151 млн доларів) подальшої гуманітарної допомоги Україні та Молдові.
Про це пише Reuters.
Найбільше коштів — 114 млн франків (123 млн доларів) — передбачено для України, ще 26 млн франків (28 млн доларів) — для Молдови. Гроші призначені для шкільних укриттів, ремонту лікарень та енергетичної інфраструктури або невеликих кредитів малому сільськогосподарському бізнесу.
«Гуманітарним шляхом, дипломатично та з огляду на відновлення ми можемо підтримати Україну. Потреби на місцях величезні», — заявив міністр закордонних справ Швейцарії Ігнаціо Кассіс.
Як зазначається, Швейцарія вже виділила на підтримку України 1,3 млрд франків (1,4 млрд доларів), більша частина з яких передбачалася на підтримку українців, що були змушені втікати від війни до Швейцарії. Близько 75 тисяч українців отримали притулок у країні з початку повномасштабного вторгнення рф.
Позиція Швейцарії
На тлі повномасштабного російського вторгнення в Україну Швейцарія, яка століттями декларувала позицію нейтралітету, заявила про свою рішучість розвивати тісніші зв’язки з ЄС та НАТО у сфері безпеки й оборони, а також зміцнювати власні військові сили.
Швейцарія з перших днів війни засудила агресію росії, надала Україні гуманітарну допомогу, зокрема медичне та протипожежне обладнання. А в жовтні 2022 року Швейцарія оголосила про приєднання до останніх санкцій ЄС проти росії.
Але Берн заявляв, що нейтральний статус усе ж не дає змоги постачати зброю в зони конфлікту. Зокрема країна заблокувала подальший експорт зброї швейцарського виробництва Німеччиною, Данією та Іспанією до України.
20 січня уряд Швейцарії підтримав конфіскацію заморожених активів росії та подальше передання їх на відновлення України. Але міністр закордонних справ Швейцарії Ігнаціо Кассіс зазначив, що для конфіскації та подальшої передачі Україні активів потрібні правові підстави. До того ж банки дуже критично поставилися до цієї ідеї, оскільки це могло порушити права власності та підірвати статус Швейцарії як фінансового центру.