Швейцарія відхилила реекспорт боєприпасів до України

Нижня палата парламенту Швейцарії — Національна рада — відхилила пропозицію щодо послаблення заборони на реекспорт боєприпасів та зброї.

Про це повідомляє Swissinfo.

Пропонувалося дозволити постачання боєприпасів, якщо Генеральна асамблея ООН двома третинами голосів засудить агресивну війну та країну-агресора.

Водночас Нацрада схвалила пропозицію про дозвіл продажу та реекспорту озброєнь третім країнам за певних умов. Наприклад, на основі резолюції Ради Безпеки ООН про те, що певна країна винна у порушенні міжнародного права, а жертва агресії має право на оборону.

Однак це нічого не змінює на практиці, адже росія є членом Радбезу ООН і заблокує таке рішення, зазначає Swissinfo. Тож рішення нижньої палати закріплює статус-кво щодо швейцарського експорту зброї.

У понеділок, 6 березня, верхня палата парламенту Швейцарії — Рада кантонів — також відхилила пропозицію дозволити реекспорт зброї.

Що передувало?

Останні кілька місяців у Швейцарії точаться дискусії про те, як слід трактувати традиційний нейтралітет країни на тлі російсько-української війни.

У цей час на розгляді в парламенті перебувають принаймні ще чотири пропозиції щодо форматів, у межах яких Швейцарія, залишаючись нейтральною, могла б дозволити експорт і реекспорт продукції свого військово-промислового комплексу навіть у країни, де триває війна.

Без цього треті країни, як-от Іспанія чи Німеччина, не можуть передати Україні зброю швейцарського виробництва.

Так, у січні 2023 року глава іспанського Міноборони Маргарита Роблес заявила, що Швейцарія блокує постачання в Україну певних військових матеріалів з Іспанії.

А в липні 2022 року Федеральний уряд Швейцарії через нейтральний статус країни відмовився лікувати поранених під час війни українців — як цивільних, так і військових. З таким проханням до країни звернулося НАТО.