Швейцарія заявила, що Україні без дозволу передали бронеавтомобілі її виробництва
Уряд Швейцарії заявив, що її броньовані автомобілі Eagle I опинилися в Україні в обхід заборони на реекспорт. Техніку без погодження передала німецька компанія.
Про це йдеться в результатах розслідування, яке проводив швейцарський Державний секретаріат з економічних питань (SECO).
Броньований автомобіль Eagle швейцарського виробництва помітили в Україні ще наприкінці березня 2023 року.
Як розповів швейцарський уряд, у 1990-х роках зі Швейцарії до Данії експортували 36 броньовиків Eagle. У 2013 році Данія експортувала 27 із них німецькій приватній компанії за згодою Швейцарії. Компанія, назва якої не розкривається, зобов’язалася не реекспортувати їх третім сторонам без погодження швейцарської сторони.
Але розслідування швейцарської влади встановило, що попри це 11 із 27 бронеавтомобілів Eagle I було експортовано компанією в Україну за погодженням з органами експортного контролю Німеччини.
«Колишній керівний директор [компанії] не звертався до SECO для погодження на експорт в Україну, оскільки через демілітаризований стан транспортних засобів (зняття броньованого захисного покриття та вікон) він припустив, що декларація про нереекспорт більше не актуальна», — зазначив швейцарський уряд.
Оскільки порушення декларації про нереекспорт скоїв колишній керівник компанії, а не німецька влада, «наслідки мають бути спрямовані винятково проти першого», стверджує влада Швейцарії.
Зрештою SECO вирішив, що експорт військових матеріалів зі Швейцарії відповідному керівнику більше не затверджуватимуть, «оскільки існує високий ризик їхнього передання небажаному кінцевому одержувачу».
Реекспорт швейцарської зброї
Останні кілька місяців у Швейцарії точаться дискусії про те, як слід трактувати традиційний нейтралітет країни на тлі російсько-української війни.
На розгляді в парламенті перебувала низка пропозицій щодо форматів, у межах яких Швейцарія, залишаючись нейтральною, могла б дозволити експорт і реекспорт продукції свого військово-промислового комплексу навіть у країни, де триває війна. Без цього треті країни, як-от Іспанія чи Німеччина, не можуть передати Україні зброю швейцарського виробництва.
Раніше пропонувалося дозволити постачання боєприпасів, якщо Генасамблея ООН двома третинами голосів засудить агресивну війну та країну-агресора. Однак у парламенті відхилили це.
Але на початку червня верхня палата парламенту Швейцарії (Федеральних зборів) підтримала дозвіл на реекспорт свого озброєння до країн, де тривають бойові дії, за умови, що вони будуть використовувати зброю для самооборони.