Широкине. День з морпіхами
Журналісти Громадського провели один день з батальйоном морської піхоти, який зайшов в село після виведення добровольчих підрозділів. Військові показали покинуті і зруйновані будинки, крайні позиції в 100 метрах від бойовиків та свій побут. У сюжеті кадри та позиції, які ще ніколи не показували журналісти.
Колись елітне селище під Маріуполем. Тут були дорогі будинки, санаторії та бази відпочинку. Нині за офіційними даними спостережної місії ОБСЄ тут не лишилося нікого з мирного населення. Зруйновано 90 відсотків будинків. Єдина школа не піддається відновленню. Все доведеться будувати заново. До початку активних бойових дій тут проживало 1400 людей.
Більшість колишніх мешканців переїхала до Маріуполя. І більшість не знає, що з їхніми будинками нині. Вони бояться повертатися до селища, з якого їх вивозили військові під обстрілами.
За час активних бойових дій тут загинуло троє мирних жителів. Ще троє були пораненими. Втрати українських військових становили 60 вбитих та близько 200 поранених. 17 жовтня 2014 року у Широкине зайшла російська бронетехніка. До лютого 2015 року селище вважалося «нейтральною територією», але, за словами місцевих мешканців, було фактично під контролем бойовиків «ДНР». Вони постійно їздили вулицями селища, купували продукти у місцевих магазинах. 10 лютого 2015 полк «Азов» пішов у наступ і відбив Широкине, зайняв при цьому стратегічну висоту. Відтоді селище частково почали контролювати добровольчі батальйони «Донбас» та полк «Азов». Утім повністю Широкине і досі не є під контролем української сторони.
2 липня 2015 року українська сторона заявила про відхід бойовиків з Широкиного. Утім самі бійці стверджують, що остаточного відходу не відбулося. І незначна частина селище все ще лишається «сірою» - тобто нічийною.
Згідно Мінським домовленостям, Широкине підпадає під демілітаризацію. 26 липня Генштабом було прийнято рішення про виведення добровольчих батальйонів «Азов» та «Донбас» з селища. Натомість туди запропонували ввести батальйон морської піхоти.
Журналісти Громадського стали єдиними, хто зміг провести із морськими піхотинцями цілу добу. Військові провели екскурсію зруйнованим селищем та показали територію, яка, за домовленістю з бойовиками, є «нейтральною»: там не мають перебувати ані українські війська, ані війська «ДНР». Щоправда, морпіхи стверджують, мовляв, домовленості часто порушуються обома сторонами. Журналісти змогли побувати всередині покинутих елітних будинків прямо на узбережжі Азовського моря. Всередині не лишилося навіть меблів. Все вивезено. Утім, ніхто нині не каже, ким саме – самими господарями чи українськими військовими, які зайшли сюди після звільнення. Ще у червні 2015 тут лишалося близько 20 місцевих. Вони жили у підвалах – тривалий час без їжі та води. Просто тому, що боялися залишати свої домівки. І вже на початку липня вдалося вивезти з Широкиного останніх мирних мешканців.
Деякі позиції військових розташовані у ста метрах від позицій бойовиків. За діями один одного уважно спостерігають обидві сторони. Останні дні у Широкиному спостерігається тиша. Лише інколи бойовики провокують стрілковою зброєю.
/ Христина Бондаренко, Анна Цигима
hromadske.tv