Ситуація з дипломатичним поверненням ЗАЕС зайшла в глухий кут — Галущенко

Міністр енергетики України Герман Галущенко заявив, що ситуація зі спробами дипломатично повернути Запорізьку АЕС під український контроль зайшла в глухий кут.

Про це він сказав в етері телемарафону, цитує сайт уряду.

«Наша позиція, яку ми озвучуємо на всіх міжнародних майданчиках, зводиться до того, що будь-які переговори стосовно ЗАЕС мають базуватися, по-перше, на демілітаризації станції, по-друге, на виході із ЗАЕС працівників "росатому". По-третє, український персонал має отримати можливість спокійно, без тиску оперувати ядерним об‘єктом», — каже міністр.

За його словами, у відповідь на це президент росії володимир путін видав «нікчемний указ» про те, що ЗАЕС — це «федеральна» власність.

Галущенко додав, що Україна отримує від місії Міжнародне агентство з атомної енергіїМАГАТЕ, яка працює на ЗАЕС, тривожні сигнали. Інспектори повідомляють про те, що окупанти непрофесійно поводяться на станції.

«Місія МАГАТЕ підтверджує, що росіяни експлуатують станцію в такому режимі, що стан обладнання та устаткування на ЗАЕС значно погіршується. Є відчуття, що одна з цілей загарбників — після деокупації залишити нам її в неробочому стані», — сказав Галущенко.

Ситуація на ЗАЕС

За даними «Енергоатому», зараз усі шість енергоблоків ЗАЕС зупинені, а окупанти блокують їхнє ввімкнення. Окупована станція продовжує постійно споживати електроенергію на власні потреби з енергосистеми України.

Попри оголошену окупантами «анексію» Запорізької АЕС, на станції продовжують працювати українські фахівці. Водночас Генштаб ЗСУ 11 січня повідомляв, що росіяни закрили доступ до АЕС майже 1500 працівникам, які відмовилися отримувати російські паспорти та підписувати договір із «росатомом».

За ситуацією на ЗАЕС також спостерігають представники МАГАТЕ, які регулярно звітують про обстріли станції та напружену ситуацію.

МАГАТЕ вже кілька разів закликало росію вивести свої сили з найбільшої в Європі атомної станції. Гендиректор Агентства Рафаель Гроссі також намагається домовитися про створення зони безпеки на станції.