Ситуація у Чорнобилі загрожує всій Європі, світ має тиснути на росію — Подоляк

Ситуація на Чорнобильській АЕС залишається небезпечною і може загрожувати всій Європі та росії. В Офісі президента закликають світ сильніше тиснути на рф за такі дії.

Про це повідомив радник керівника Офісу президента Михайло Подоляк.

За його словами, від'єднання станції від енергопостачання загрожує для Європи та росії.

«Якщо росіяни розпочали війну за підкорення сусідів у дусі воєн середньовіччя, то у такій ідейній рамці немає місця сучасній науці та інфраструктурі. Тож не дивно, що вони стріляють по атомних блоках, ведуть бої на майданчиках ядерних об'єктів, ламають енергопостачання. Усі ці об'єкти їм не зрозумілі і можуть бути використані як об'єкти шантажу», — зазначив Подоляк.

Також він нагадав, що МАГАТЕ перестало отримувати обов'язкові дані з моніторингової системи безпеки, тож у світової спільноти немає інформації про те, що діється на ЧАЕС.

«Отже, світ має набагато сильніше тиснути на росію, щоби буквально вичавити окупантів з України. Що довше російські війська залишаються на території нашої країни, то більше ці люди із середньовіччя створять проблем для всіх у Європі та для себе», — наголосив радник.

Що сталося на Чорнобильській АЕС?

Російські окупанти захопили Чорнобильську АЕС ще 24 лютого — у перший день повномасштабного вторгнення рф до України. На станції досі залишаються люди, які працюють там з першого дня війни.

Міністр енергетики Герман Галущенко напередодні, 8 березня, заявив, що працівників ЧАЕС уже чотири дні утримують у заручниках. Всередині станції перебувають близько 500 російських солдатів та 50 одиниць важкої техніки. За словами міністра, персонал фізично та психологічно виснажений.

Окрім того, Галущенко розповів, що працівників станції катували, а ще окупанти змусили керівництво ЧАЕС записати звернення, яке планують використати в пропагандистських цілях.

9 березня стало відомо, що Чорнобильська АЕС та всі її ядерні об'єкти повністю знеструмлені. Електроживлення, зокрема, необхідне для постійного охолодження сховища відпрацьованого ядерного палива. Згодом там під'єднали резервні дизель-генератори, проте вони діятимуть лише 48 годин.

Окрім того, без електроенергії не працює вентиляція на об'єкті, а отже, в разі чого персонал, який там перебуває, отримає небезпечну дозу випромінювання. Також не працює система пожежогасіння.

Водночас МАГАТЕ стверджує, що теплового навантаження у басейнах витримки достатньо для зберігання відпрацьованого палива та охолодження без електроживлення.

Крім того, у ніч проти 4 березня окупанти почали стріляти по одному з енергоблоків Запорізької АЕС. Внаслідок цього виникла пожежа в навчально-тренувальному корпусі АЕС — її згодом ліквідували. Наразі на території АЕС залишаються російські окупанти, однак персонал станції контролює стан енергоблоків. Радіаційний фон у Запорізькій області не змінився і не загрожує здоров'ю людей.