Скільки українців підтримують викладання російської мови у школах: результати опитування
Збереження вивчення російської мови у школах у певному обсязі підтримують 42% опитаних українців. Ще 52% громадян відповіли, що її взагалі не треба вивчати, а ще пʼятьом відсоткам було важко відповісти.
Про це свідчать результати опитування, проведеного Київським міжнародним інститутом соціології впродовж 14-22 лютого.
За даними соціологів, 2019 року про необхідність вивчення російської в певному обсязі казали 81%, а 1998-го — 95%.
Зазначимо, що відбулися значні внутрішні зміни в бік зменшення часу, який має відводитися на вивчення російської мови. Так, 1998 року 46% вважали, що обсяг вивчення має бути таким самим, як і для української мови. Натомість 2019 року показник становив 30%, а зараз — лише 3%.
Також із 32% до 6% стало менше тих, хто вважає, що російська мова має вивчатися в меншому обсязі, ніж українська, але в більшому, ніж інші іноземні мови.
Зараз фактично з зазначених 42% переважна більшість — 33% (або майже 80% цієї категорії громадян) — хотіли б, щоб російській мові відводили стільки само або менше часу, ніж іншим іноземним мовам.
Який розподіл думок за регіонами?
Соціологи зазначають, що в усіх регіонах України простежується значний ріст тих, хто вважає, що російську мова взагалі не варто вивчати. Наприклад, на заході України таких було лише 22% у 2019 році, а зараз — 64%.
Водночас більш симптоматичним є ріст на півдні та сході. На півдні лише 1% українців вважали 2019 року, що російську мову не варто вивчати, а зараз — практично половина населення (49%).
На сході ніхто з респондентів опитування 2019 року не виступив за виключення російської мови з навчання в школах, а зараз таких 30%.
«Водночас регіональна специфіка зберігається, і все-таки що далі на схід, то більше тих, хто прагне зберегти вивчення російської мови в певному обсязі», — зазначили у КМІС.
А втім, навіть на півдні та сході серед тих, хто зараз підтримує збереження вивчення російської мови, абсолютна більшість виступають за обсяг, який не буде перевищувати обсяг вивчення інших іноземних мов. Ще 2019 року більшість наполягали на такому самому обсязі, як і вивчення української мови.
Більше про опитування
КМІС проводив всеукраїнське опитування громадської думки впродовж 14-22 лютого методом телефонних інтерв’ю з використанням комп’ютера на основі випадкової вибірки мобільних телефонних номерів.
Загалом соціологи опитали 1017 дорослих респондентів, які мешкають у всіх регіонах України, крім тимчасово окупованих. Також опитування не проводили з громадянами, які виїхали за кордон після 24 лютого.
Формально за звичайних обставин статистична похибка такої вибірки (з імовірністю 0,95 і з врахуванням дизайн-ефекту 1,1) не перевищувала 3,4% для показників, близьких до 50%, 3,0% для показників, близьких до 25%, 2,1% — для показників, близьких до 10%, 1,5% — для показників, близьких до 5%. За умов війни до цієї похибки додається певне систематичне відхилення.