🎧 Слова-табу, або Як правильно говорити з онкопацієнтами / подкаст hromadske «Я и оно: как пережить онко»
Що відчуває людина, яка почула діагноз «рак» уперше? Чому не слід говорити «Тримайся!» і «Все буде добре!»? Яку тактику бесіди використовувати, якщо ви справді хочете допомогти?
У третьому випуску подкасту «Я і воно: як пережити онко» журналістка Яна Сєдова та онкопсихологиня Ія Слабінська обговорюють найбільш поширені фрази, здатні травмувати людину в онкодіагнозі, хай то новачок чи досвідчений пацієнт.
Яна спитала про слова, які дратують, в онкоспільноті «Афіна. Жінки проти раку» на ФБ. На момент запису подкасту під її постом було понад 100 коментарів, на час випуску — майже 400.
Отже, що варто, а чого не варто говорити?
- Не кажіть, ніби Бог дає випробування, які можна витримати, адже лікування може дати ускладнення, і організм пацієнта не витримає.
- Не намагайтеся пояснити причину виникнення раку, не кажіть: «У тебе рак, тому що...», «Рак від образ, пробач усе і всіх» або «Ти вже розумієш, за що тобі це?». Про причини виникнення раку досі точаться суперечки, і часто це просто невдалий збіг багатьох обставин.
- Не давайте порад, як вилікувати рак за допомогою цілителів і народної медицини.
- Не кажіть, що все буде добре — це неможливо передбачити, навіть якщо людина абсолютно здорова.
- Не давайте оцінок ситуації, утримайтеся від слів: «Я шокований, це кошмар!», «У мене є знайомий, він давно вилікувався — і нічого», а тим більше від таких: «Я знаю людину, в якої був рак, і не врятували».
- Не питайте: «А який прогноз?». Точних прогнозів не дають навіть найдосвідченіші лікарі, вони спираються на міжнародні протоколи, але в процесі лікування завжди є елемент непередбачуваності.
- Не кажіть: «Ти сильна/сильний», «Ти для мене приклад стійкості!». Навіть пацієнти з досвідом мають право на те, щоб побути слабкими, особливо якщо лікування не дає очікуваних результатів.
- Якщо хочете сказати «Тримайся!», продовжуйте речення: «Я буду поруч і допоможу тобі через це пройти», «Ми з тобою! Ми переживемо це разом».
- Не кажіть: «Видужуй швидше!» чи «Давай видужуй, не підведи мене!». Лікування від раку — тривалий і виснажливий процес, і перш за все пацієнт має дбати про себе, а не про те, щоб не підвести інших.
- Не розповідайте про свої захворювання в стилі «У мене теж був бронхіт, я випила антибіотик — і все», такі діагнози не можна порівнювати.
- Будьте обережні з компліментами: у когось збільшилася вага і з'явився рум'янець через хіміотерапію, а хтось доклав чималих зусиль, аби приховати наслідки важкого лікування перед виходом на публіку.
- Утримайтеся від пафосу, краще запропонуйте: «Якщо тобі захочеться поговорити з кимось, ти можеш на мене розраховувати в будь-який час».
- Якщо не знаєте, що сказати — визнайте це, обійміть людину, візьміть її за руку, побудьте поряд.
- Поїдьте з пацієнтом до лікаря, на крапельницю, під час візитів ставте запитання, сам пацієнт може забути про щось важливе.
- Більше жартуйте і навчіться відволікати пацієнта від думок про діагноз звичайнісінькими розмовами і гарними життєвими історіями.
Слухайте в Apple Podcasts та SoundCloud.