Сміттєві баки, голі бійки і «шляння» по блокпостах. Чим запам'ятався Нестор Шуфрич
Радянські документи, військові відзнаки, кітелі, «колорадські стрічки» і навіть документ зі схемою автономії Донецької та Луганської областей. Це результати сьогоднішніх обшуків у депутата від забороненої ОПЗЖ Нестора Шуфрича, якого підозрюють у державній зраді. Чим запам’ятався політик з оточення Януковича і давній партнер Медведчука — у матеріалі hromadske.
Політична кар’єра
Нестор Шуфрич — один із «довгожителів» української політики, у якій він майже 30 років. Колишній народний депутат 3-го, 4-го, 6-го, 7-го та 8-го скликань Верховної Ради України. Спочатку від Соціал-демократичної партії, потім — «Партії регіонів», «Опозиційного блоку», партії «За життя!» Рабіновича та з 2019-го — від «Опозиційної платформи — За життя» (ОПЗЖ), що тепер під забороною.
Водночас Шуфрич двічі був міністром із надзвичайних ситуацій (у 2006–2007 роках та у 2010 році), а з 2010 до 2012 року — заступником голови Ради нацбезпеки і оборони України.
Донині — чинний народний депутат 9-го скликання, який після розпуску забороненої ОПЗЖ увійшов до новоствореної депутатської групи «Платформа за життя та мир».
Попри всі намагання зняти Шуфрича з посади, він досі є головою парламентського комітету з питань свободи слова. Водночас Нестора Шуфрича відносять до групи впливу кума путіна й екслідера ОПЗЖ Віктора Медведчука, адже той є його давнім і близьким соратником.
Скандальні заяви
Риторика Шуфрича (як і його колег) різко змінилася після повномасштабного вторгнення. І хоч нині Нестор Шуфрич у сесійній залі закликає «відстоювати державність» і «підтримувати євроінтеграцію», до цього він був відомий своїми проросійськими поглядами та відмовою визнавати росію агресором.
«Ми не хочемо закривати остаточно можливість розмовляти з Державною Думою (рф — ред.) і примушувати й переконувати їх чути Україну», — так напередодні повномасштабної війни, в етері телеканалу «1+1», Шуфрич пояснив відмову ОПЗЖ голосувати за звернення парламенту до урядів світових країн із закликом не визнавати створені росією «ЛНР» і «ДНР».
«95% того, що я прочитав, викликало такі відчуття, ніби ці тези готував я. У численних теледебатах я говорив саме про це — і про наше єдине походження, і про нашу єдину історію, і нашу єдину культуру», — так народний депутат вихваляв статтю путіна про Україну в етері російського пропагандистської програми «60 хвилин» у липні 2021 року.
«Це війна між українцями, це конфлікт між українцями. Ми весь час чуємо про присутність російських військових. Але там постійно моніторингова група ОБСЄ працює, спеціальний комісар ООН, і ніхто з них не зафіксував офіційно присутність російських військ на Донбасі. Ми 4 роки воюємо: де полонені російські солдати? Де загиблі російські солдати? Регулярних російських військ на Донбасі немає», — заявив Шуфрич в етері телеканалу NewsOne 5 вересня 2018 року.
«Сьогодні ми, на жаль, маємо факт військового протистояння», — говорив Шуфрич в етері hromadske у 2014 році, втім відмовився визнавати, що це війна росії з Україною. Натомість заявив, що протистояння триває «з військовими формуваннями, які самі організувалися на території Донбасу».
«Шляння» по блокпостах
4 березня 2022 року Нестора Шуфрича затримали бійці тероборони Києва через те, що той фотографував позиції військових. Під час затримання охоронці нардепа намагалися відстрілюватись.
За словами одного з бійців 206-го батальйону, сам Шуфрич пояснив свої дії тим, що нібито «вийшов сфотографуватися на тлі місцевої пам’ятки».
Секретар РНБО Олексій Данілов тоді різко звернувся до всіх депутатів ОПЗЖ.
«Якщо ви будете шлятися по наших блокпостах, то вас там будуть просто вбивати. Тому що коли ви сунетесь на наші пости і будете фотографувати, а потім передавати ворогу, ви будете знищені на місці. Вам там нічого робити. Це ви привели в нашу країну війну спільно з російськими агресорами», — заявив Данілов.
Статки
За даними журналістів-розслідувачів BIHUS info, у родинних активах Шуфрича — тисячі квадратних метрів і гектарів землі по всій країні, включно з окупованим росією Кримом.
Так, родина Шуфрича володіє чотирма маєтками в Конча-Заспі. А в центрі столиці в Шуфрича та його сина є 6 квартир приблизною вартістю 130 млн гривень.
Окрім того, родина нардепа має землю, квартири та будинки в Ужгороді, звідки політик родом. Ще частина землі та нерухомості записана на помічника нардепа, який є співвласником низки агрокомпаній.
У тимчасово окупованому Криму Шуфрич має віллу, що розташована по сусідству з маєтком Медведчука. Як з’ясували розслідувачі «Схем», у 2019 році родина Шуфрича оформила кримську нерухомість через схему на російську фірму, тим самим фактично визнавши юрисдикцію кремля на українському півострові.
Бійки
Сміттєві баки, зеленка, бійки та словесні перепалки в сесійній залі постійно супроводжували політичну кар’єру Нестора Шуфрича. Після чого навіть виник мем «Скільки днів не били Шуфрича».
24 жовтня, 2004 рік. Будучи представником кандидата в президенти Віктора Януковича, Шуфрич кинувся в бійку в ЦВК з «ющенківцями». У запалі бійки він виявився з оголеним торсом, згодом звинувативши опонентів у тому, що йому розірвали светр і «ледь не задушили».
23 січня, 2005 рік. У день інавгурації Віктора Ющенка його прихильники побили на Майдані Нестора Шуфрича, який приїхав до прихильників Януковича. У хід тоді пішли кулаки, печена картопля та кефір.
11 грудня, 2009 рік. Під час програми «Шустер Live» відбулася бійка між Нестором Шуфричем і тодішнім міністром внутрішніх справ України Юрієм Луценком, якого Шуфрич звинуватив у пияцтві. Останній натомість пригадав нардепу, як той свого часу зламав своїй дружині щелепу: у 1998 році проти Шуфрича порушили кримінальну справу за нанесення тяжких тілесних ушкоджень своїй дружині — Наталії Вороні (Шуфрич).
21 лютого, 2014 рік. Прямо в президії Верховної Ради зав’язалася бійка Шуфрича з «ударівцем» Миколою Паламарчуком. Це було за кілька годин до втечі Януковича. Шуфричу з розбитою губою довелося відступити.
Наступного дня його спіймали розлючені мітингувальники на виході з парламенту, затиснувши в натовпі. Проте від самосуду Шуфрича врятував Святослав Вакарчук, умовивши людей відпустити нардепа.
30 вересня, 2014 рік. В Одесі на сходах під будівлею облдержадміністрації Нестору Шуфричу, який начебто приїхав на зустріч з «Опоблоком», неабияк дісталося від місцевих активістів. Його почали бити й тягнути до сміттєвого контейнера. Втрутилася міліція.
20 грудня, 2018 рік. Сталася бійка між Нестором Шуфричем і депутатом Юрієм Березою — через плакат на трибуні Ради, що закликав до суду над Віктором Медведчуком. Шуфрич намагався зірвати плакат. Після чого бійка переросла в масову сутичку депутатів — «Опоблоку» та коаліції.
Жовтень, 2019 рік. Шуфрич у прямому етері на телеканалі ZIK ледь не побився з ексдепутатом від «Свободи» Юрієм Михальчишиним. Нардеп від ОПЗЖ назвав добровольців і ветеранів, які прибули в Золоте, аби не допустити розведення військ, «гастролерами».
19 лютого, 2022 рік. Останньою гучною бійкою за участі Нестора Шуфрича був інцидент, що стався в прямому етері програми «Свобода слова Савіка Шустера», за кілька днів до повномасштабного вторгнення росії. Тоді Шуфричу натовк обличчя журналіст Юрій Бутусов, звинувативши його в зраді України. Сьогодні ж Бутусов був одним із перших, хто повідомив про обшуки в будинку нардепа.