Смог в Україні. Купувати маску чи не панікувати?

Днями інфопростір України заполонили страшні прогнози екологічної катастрофи від спалювання листя та смогу в повітрі. Люди бідкаються, купують маски та зачиняють вікна. Але насправді в країні зараз осінь, а це завжди призводить до певних погодних змін.
Що насправді відбувається в повітрі?
Певні атмосферні явища, які можуть нас налякати, відбуваються завжди. Наприклад, температурна інверсія, яка закономірна для осені 一 це явище ускладнює вертикальну циркуляцію повітря.
Олександр Савченко, заступник начальника управління екології та природних ресурсів КМДА, пояснив, що інверсія температури в містах часто призводить до застою повітря біля поверхні землі. Там накопичуються і вихлопні гази, і промислові викиди.
А коли вдень температура значно вища, ніж вночі, коли в повітрі висока вологість, то утворюється туман.
Але чому ж тоді туман має такий неприємний запах?
Влада Києва запевнила, що у повітрі столиці немає жодного масштабного перевищення концентрації шкідливих речовин.
Екологиня Світлана Берзіна в етері «Нині вже» пояснила причини погіршення повітря останніми днями, зокрема, тим, що зараз сезон, коли люди палять листя. В повітрі виникає такий собі коктейль з туману, вихлопних газів та небезпечних речовин, які виникають через спалене листя.
Автівки (які теж забруднюють повітря) продовжують їздити, заводи 一 працювати, літаки 一 літати, а люди ще й вирішують поприбирати на своїх територіях і розвести традиційні вогнища з опалого листя та сухої трави. Оскільки останніми днями рух повітря уповільнений (все ок, в погоді це нормальне явище), шкідливі гази затримуються та не йдуть високо в атмосферу, тому ми і відчуваємо це.
«За даними спостережень гідрометслужби, в останні дні високих рівнів забруднення оксидом вуглецю не зафіксовано», — заспокоїли метеорологи.
Оскільки туман ми скасувати не можемо, врегулювати температуру повітря 一 теж, залишається одне: перестати, нарешті, палити листя.
Екологиня Світлана Берзіна в етері «Нині вже» повідомила, що викиди у повітря, які утворюються під час спалення листя, у 350 разів шкідливіші за дим від паління сигарети.
А також додала, що загалом під час спалення листя утворюються понад 30 речовин, що забруднюють повітря.
«І вони нікуди не діваються, якщо немає відповідних погодних умов, тобто вони не йдуть у верхні шари атмосфери, а опадають на ґрунт і забруднюють землю і воду», — зазначила Берзіна.
Як врятуватися від смогу?
Респіратор із фільтрами, а не звичайна маска, і ніякого куріння! Уляна Супрун підготувала список актуальних рекомендацій. То що робити, аби зменшити ризики?
Перш за все, за словами Супрун, не палити листя, а також стерню та сухостій — це руйнує ґрунти і вбиває у вогні живих істот, що їх населяють. Крім того, негативно впливає на здоров’я.
Медичні маски та красиві пов’язки замініть дієвим способом захисту: використовуйте респіратор із фільтрами. Робіть вдома вологе прибирання, а перед виходом на вулицю використовуйте креми із ретиноїдами і токоферолом. Вони захищають шкіру від пошкодження агресивним середовищем.
Ну і, звісно ж, варто скоротити викиди СО власними силами. Треба обмежити спалення пального вдома, в електрогенераторах, не палити листя, торфяники і сухостій, не курити і обмежити користування автотранспортом.
Листя спалювати не можна. Що ж із ним робити?
Якщо у вас — приватний будинок, а разом із ним — земельна ділянка з рослинами, то обов'язково скидайте опале листя на компост. Компостом може бути звичайна яма, де листя перегниватиме. Компостування не лише зніме з вас відповідальність за якість повітря, а й подарує хороші добрива для землі.
Якщо ж ви проживаєте у багатоповерхівці і у вас немає подвір'я — листя не ваша проблема. Комунальники збирають його у пакети та відвозять на сміттєзвалище.
Що ж робити, коли хтось інший спалює листя?
Не панікувати, ні на кого не кричати, а дзвонити в поліцію.
І робити це щоразу, коли бачите, як хтось палить листя. Бо вони порушують Закон і їх чекатиме штраф від 340 до 1700 гривень. Якщо поліція не приїхала — не впадайте у відчай і поскаржіться на урядову гарячу лінію 1545.
//Авторка Аліна Шеремета