Собака як повітря: програма реабілітації «Друг Героя»

Тренувальний центр з підготовки собак-терапевтів та службових собак, Броварський район. Тут за підтримки канадських спеціалістів за програмою «Друг Героя» кінологи тренують собак, які зможуть допомагати у реабілітації військових. Готують службових собак та собак-терапевтів.

«Коли канадці запропонували нам участь у проекті, ми були дуже здивовані, що люди в Канаді хочуть займатися в Україні такою справою і що, як з’ясувалося, давно існують такі програми, — розповідає координатор програми «Друг Героя» Олена Ткаченко. — На жаль, вони не представлені у нас, вони представлені багато в Америці та Канаді, і вони працюють».

Як наголошує засновниця проекту Калина Кардаш, службові собаки вкрай необхідні для бійців із посттравматичним синдромом.

«Головна задача службової собаки — допомогти солдатові або ветерану не тільки існувати, а жити. Щоб він міг жити нормально. І собака для ветерана, що має дуже сильний ПТС — як повітря. Вона потрібна йому постійно, це дуже корисна», — розповідає Калина.

Для такої роботи начастіше залучають лабрадорів та золотистих ретриверів через особливості породи: вони дуже чутливі до психологічного стану і люблять людей. Однак, порода тут не найголовніше, важливіше — темперамент.

За словами Калини Кардаш, собаку можна натренувати, як для фізичної, так і для психологічної реабілітації.

«Коли людина отримує новий протез ми кажемо «Добре, ви можете ходити. Беріть собаку та ходіть. В Америці це дуже успішна форма, тому що це дає мотивацію для ветерана».

Розробляти руки або спину після поранення допомагають навіть прості дії із собакою, як то гра з м’ячем чи розчісування — і це також частина реабілітації.

Психологічна допомога, зазначає експерт, починається від одніє лише присутності собаки: «Навіть просто присутність собаки на груповій терапії допомагає учасникам розслабитися та бути відкритішими».

Для того, щоб натренувати і службового собаку, і солдата, з яким вона надалі житиме потрібно близько року. Одна з тренерів програми Ксенія Худік наголошує, що собаку вчать підтримувати конкретну людину.

«Якщо людина боїться з якоїсь причини заходити в квартиру, можна навчити собаку заходити до квартири першою — все перевірити, вийти і повідомити хазяїну «Ти можеш заходити — там нікого немає». Або наприклад собака дуже відчуває стан людини: коли людині погано, коли в людини, наприклад, кошмар, собаку можна навчити будити її. Тобто навчити: якщо пес відчує якісь ознаки нічного кошмару, він може розбудити хазяїна та вивести з цього стану. Собака по суті в домі виступає для такої людини власним терапевтом, який перебуває поруч з ним, який допоможе в той момент, коли ніхто не зрозуміє, що з нею відбувається».

Головна проблема, з якою зіткнулися спеціалісти в Україні — нерозуміння з боку людей, що таке службовий собака. За українським законом, такий пес має доступ всюди, де ходить його хазяїн: магазинів, аптек, громадського транспорту. Відрізняють їх за особливим помаранчевим жилетом, на якому написано, що перед людиною службовий пес, що він в тренуванні і його не можна торкатися. Однак на практиці людям зі службовими собаками часто не дозволяють потрапити в ті чи інші громадські місця.

«Службові собаки вбирають помаранчеві жилети, на яких написано «службовий собака», «не торкатися», «в тренуванні». Щоб люди знали, що не можна підходити до собаки, гладити, бо вона працює. І дуже важливо, щоб люди не відволікали цього собаку», — пояснює Калина Кардаш.

Зовсім інакше працюють собаки для каністерапії, їх ще називають «собаки-терапевти».

«Собаки для каністерапії — зовсім інша справа. Якщо ви бачите жовту бандану на собаці — ви можете до неї підійти, погладити, побавитися з нею, погодувати, якщо кінолог дозволить», — розповідає експерт.

Це може бути пес будь-якої породи, головне — щоб він був максимально спокійним, доброзичливим та терплячим. За словами кінолога Марини Прокопенко, перед початком навчання на терапевта, пса тестують, щоб визначити «межу терпіння». Адже під час роботи, його можуть сіпати за вуха, лапи, тягати за вусики. Собака має бути дуже контрольованою, адже «терапевт» працює і з дітьми, тому її вчать максимально терпіти.

«Собака може допомогти людині вийти зі стресової ситуації. Тим більше людині, яка перебуває у стані, коли вона не готова спілкуватися з людьми, яка має ускладення у спілкуванні, і спілкуватися із собакою йому простіше та легше», — пояснює кінолог.

За словами автора проекту Калини Кардаш, до кінця року спеціалісти сподіваються зібрати п’ять команд «військовий — службовий пес» та розпочати роботу програми каністерапії у чотирьох — п’яти областях України.

«Наша програма зорнієнтована на цінність собак, а не на кількість», — наголошує вона. Наразі пара зібрана одна, і ще дві мають почати роботу у квітні.

/Алла Кошляк, Олександра Комісарова

/відео Нікіти Мєкєнзіна