Соціологи розповіли, скільки людей на сході та півдні підтримують приєднання до росії
Соціологи зазначають, що за будь—яких прозоро та чесно організованих опитувань чи референдумів абсолютна більшість населення усіх областей на півдні та сході підтримувала б незалежність України, а не об'єднання з росією.
Про це свідчить аналіз Київського міжнародного інституту соціології.
Соціологи не можуть зараз провести повноцінне опитування на окупованих територіях, але можуть дослідити, які настрої були у жителів східних та південних регіонів до повномасштабного вторгнення (у 2014-2022 роках).
Так, у 2014 році більшість населення в Луганській, Донецькій, Харківській, Херсонській, Запорізькій, Дніпропетровській, Одеській та Миколаївській областях підтримувала думку, що росія та Україна мають бути окремими й незалежними країнами (80-97%).
Порівняно найбільше підтримували об'єднання в одну країну з росією на Луганщині — 16%.
На пряме запитання про бажання від'єднатися та приєднатися до росії настрої були радикальнішими на Донеччині та Луганщині, але більшість усе одно була проти приєднання. Так, у Донецькій області 52% були проти приєднання, а за — 28%. На Луганщині проти — 52%, а за — 30%.
«Це досить істотна підтримка, але потрібно розуміти, по-перше, контекст — десятиліття отруйного впливу на ці регіони російської пропаганди. По-друге, це все одно меншість населення. Тобто навіть у таких інформаційно несприятливих умовах та історично складній ситуації більшість Донбасу не поділяла сепаратистських настроїв», — кажуть соціологи.
В інших регіонах підтримка приєднання до рф була ще нижчою. У Харківщині підтримували приєднання 16%, були проти — 66%. У Херсонській та Запорізькій областях приєднатися хотіли лише 4% та 6% відповідно, а були проти — 85% і 82% відповідно.
Настрої у 2021-2022 роках
Знову в усіх східних та південних регіонах більшість була проти приєднання до росії. Найбільша підтримка злиття країн була на опитування проводились лише на підконтрольній Україні територіїЛуганщині та Донеччині — 22% і 19% за, 78% та 81% проти.
На Херсонщині за приєднання до росії були 11%, а проти — 89%, у Запорізькій області — 12% за та 88% проти.
Соціологи припускають, що після повномасштабного вторгнення кількість прихильників росії могла ще знизитись. Тому роблять висновок, що якби опитування та референдуми відбувалися чесно і прозори, більшість населення кожного з регіонів на півдні та сході висловилася б за незалежність України та належність області саме до України.
Псевдореферендуми
У тимчасово захоплених регіонах Донецької, Луганської, Херсонської та Запорізької областей 23 вересня розпочалися псевдореферендуми про приєднання до складу росії. «Голосування» триватиме 5 днів — до 27 вересня. В останній день голосування відбудеться на виборчих дільницях, а в попередні дні «з метою безпеки» — на прибудинкових територіях і за заявами вдома.
У соцмережах повідомляють, що небагато людей ідуть на ці «референдуми». Є повідомлення, що колаборанти разом із військовими ходять у будинки до людей та змушують «голосувати», погрожуючи.
Українська влада закликає не брати участі в «референдумах». Офіційна позиція вищого керівництва України — проведення псевдореферендумів не матиме значення, оскільки Сили оборони продовжать звільняти усі захоплені території.