Соціологи з'ясували, скільки українців підтримують перейменування топонімів, пов'язаних із росією або СРСР

59% жителів підконтрольних територій України підтримують перейменування топонімів, пов'язаних із росією або Радянським Союзом. Лише 13,2% виступають проти цього рішення.

Про це йдеться в опитуванні фонду «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва та соціологічної служби Центру Разумкова, яке проводили з 13 до 21 грудня 2022 року.

Ще 18,6% респондентів відповіли, що їм байдуже, а 9,3% — не змогли відповісти. Найбільше прихильників перейменувань у західній частині країни — 83,6%. Лише на півдні противників цієї ідеї зараз більше — 33,5% проти 22,8%.

Також соціологи помітили зв'язок між відповіддю на це питання та мовою повсякденного спілкування: люди, які спілкуються українською, частіше підтримували перейменування.

Результати цього опитування значно відрізняються від думки, яку українці висловлювали у 2020 році. Тоді людей запитали, як вони ставляться до перейменування топонімів, пов'язаних із комуністичними діячами.

І лише в західній частині країни переважала підтримка цього рішення. А загалом в Україні 2020 року підтримка становила 29,9%, а 44% людей ставилися до цього негативно.

Про опитування

Опитування проводили в усіх областях, за винятком Луганської та Донецької, а також Криму. У Запорізькій, Миколаївській, Харківській та Херсонській областях людей опитували лише на підконтрольних територіях, де немає бойових дій.

Загалом опитали 2018 респондентів. Похибка не перевищує 2,3%. Опитування проводили за стратифікованою багатоступеневою вибіркою. Структура вибірки відтворює демографічну структуру дорослого населення територій, на яких проводили опитування, станом на початок 2022 року (за віком, статтю, типом поселення).

Соціологи попереджають, що додаткові систематичні відхилення вибірки можуть бути зумовлені наслідками російської агресії, зокрема вимушеною евакуацією мільйонів громадян.