Софія Ротару на Atlas Weekend: згадуємо, хто вона і чому її запросили
У Києві починається Atlas Weekend — це один із найбільших музичних фестивалів України. Щороку організатори відкривають захід «безкоштовним днем», на який запрошують можна сказати легендарних для України у різні часи співаків. Позаторік — це була Вєрка Сердючка. Торік — Олег Винник.
Цього року Atlas Weekend відкриє 71-річна Софія Ротару. Для більшості вона асоціюється зі шлягерами «Червона рута» та «Одна калина», проте ми розкажемо про гірський етно-фанк, хард-рок і «хімію» в 90-х.
Після анексії Криму на півострові залишилися будинок Ротару біля Ялти, де раніше вона проводила багато часу. Як повідомляли російські видання, сусіди не бачили її з 2014 року. Інші медіа писали, що Ротару проживає у своєму будинку під Києвом.
Співачка не дуже любить відкривати своє приватне життя. Її син Руслан постить фото у соцмережі із українським прапором, а невістка Світлана веде справи в готелі Villa Sofia в Ялті. Її акаунт в інстаграмі пов’язаний зі сторінкою готелю та неодноразово там помічений геотегом в Ялті. Це люксовий бутік-готель, де ціна за ніч коштує кілька десятків тисяч російських рублів.
Після введення президентом Порошенком військового стану в Україні Ротару скасувала концерти в Росії.
У витоках «вусатого фанку»
Донецьк 1971-го року. З перону вокзалу відправляється поїзд до Верховини. Друзі шахтаря Бориса передають привіт Карпатам та просять знайти червону руту.
«Я вітання везу від донецьких степів синім горам везу, але в серці моїм буде завжди мій дім, бо люблю я Донбасу красу» — співає Борис і знайомиться в потязі з горянкою Оксаною. Так починається культовий музичний фільм «Червона рута», а на музичній сцені загоряється нова зірка усесоюзного масштабу — Софія Ротару.
Ротару народилася у буковинському селі Маршинці. Співала молдовські пісні в аматорських колективах, перемагала на республіканських вокальних конкурсах, згодом закінчила Чернівецьке музичне училище. Вже тоді про неї знімали музичні фільми та називали «соловейком із Маршинців».
70-ті — час популярності вокально-інструментальних ансамблів: «Смерічка», «Арніка», «Кобза», «Червона рута». Вони виконували як авторські, так і народні пісні. Аранжування — почасти рок і фанк із активною духовою секцією, ритм-партією та часто гітарними соло, як у психоделічних гуртів Західного узбережжя США чи музика з програми «Soul Train».
Зараз вже закінчується робота над фільмом «Вусатий фанк», який і розповідає історію цих колективів. Вони дали таких зірок вітчизняної естради, як Василь Зінкевич, Назарій Яремчук, Павло Дворський, Віктор Морозов.
Софія Ротару була вокалісткою ВІА «Червона рута», а її чоловік Анатолій Євдокименко — його художнім керівником. В репертуарі — переважно україномовні пісні Володимира Івасюка, Левка Дутківського, українські та молдовські народні пісні. Холодна витончена зовнішність, вібрато, як з автомата, та легкий акцент — Софія Ротару стає однією з головних зірок Радянського Союзу.
Із «Водограєм», «Червоною рутою», «Жовтим листом» виступає у радянських республіках, гастролює країнами соцтабору і навіть їде на гастролі до капіталістичної Канади.
Поп-музика і хард-рок
1975 року її запрошують стати солісткою Кримської філармонії — Ротару переїжджає до Ялти, 1979 року гине Володимир Івасюк, а до Софії Ротару приходить уже всесоюзна слава.
З популярністю приходить співпраця з найвідомішими радянськими авторами — Євгеном Мартиновим, Раймондом Паулсом, Олександрою Пахмутовою, Давидом Тухмановим. Вона регулярно бере участь у фестивалях «Пісня року», стає лауреатом пісенних конкурсів у Сопоті й Софії.
У 80-х співачка виконує популярні пісні російською мовою.
Після знайомства із композитором Володимиром Матецьким в її репертуарі з’являються хіти «Луна» та «Лаванда». Це чистої води поп-музика без жодного залишку етнічного карпатського.
Крім того, Ротару починає загравати із хард-роком. Хоча це були притаманні поп-музиці запозичення основних «фішок» досить популярного на кінець 80-х стилю — рокові гітарні рифи, зачіска «хімія», яскравий макіяж та балет «Тодес» на підтанцьовці.
Сотні концертів на рік, тисячі аншлагів на стадіонах пострадянських країн, танці під «Хуторянку» — Ротару некоронована королева естради.
У 2002 році помирає чоловік Анатолій Євдокименко. Софія Ротару бере паузу в гастролях. Лише через кілька років починає співпрацювати з композитором Русланом Квінтою, який пише чи не найголовніший її хіт нульових — «Одна калина».
Ротару виступає не так часто: це або корпоративи, або рідкісні появи на новорічних вогниках.
На Atlas Weekend вона дасть півгодинний концерт на головній сцені. Репертуар поки невідомий, але слід очікувати лише хітів.