Солдати у Буркіна-Фасо захопили військову базу у столиці. Влада заперечує заяви про держпереворот

Група повсталих солдатів захопили контроль над військовою базою в столиці Буркіна—Фасо на тлі протестів проти президента Роча Марка Кристіана Каборе. Влада заперечує заяви про держпереворот, але місцеперебування Каборе поки невідоме.

Про це пишуть Reuters та AP.

23 січня у низці казарм лунала стрілянина, у тому числі у двох у столиці Буркіна-Фасо ㅡ Уагадугу. За даними Reuters, вогонь відкривали у таборі Сангуле Ламізана, де розміщується генштаб армії та в'язниця, серед ув'язнених яких є солдати, причетні до невдалої спроби державного перевороту 2015 року.

Бунтівники вимагали від влади «відповідних» ресурсів і підготовки армії для боротьби бойовиками-ісламістами, пов'язаними з «Аль-Каїдою» та «Ісламською державою», а також відставки керівників армії та розвідки.

Протестувальники, які підтримують повсталих солдатів, розгромили та підпалили штаб-квартиру політичної партії президента Каборе. У таборі Ламізана натовп із близько 100 людей співав гімн і скандував. Солдати у відповідь стріляли в повітря, хоча не ясно було: це для демонстрації підтримки демонстрантів чи їх розгону.

Уряд Буркіна-Фасо підтвердив обстріли деяких військових таборів, але спростував повідомлення в соціальних мережах про те, що армія захопила владу чи президента. Поки невідомо, де він перебуває.

Міністр оборони генерал Бателемі Сімпор заявив, що глава держави не затриманий і жодній інституції країни не загрожує. «Наразі ми не знаємо їхніх мотивів і чого вони вимагають. Ми намагаємося з ними зв’язатися», – сказав Сімпор.

Пізніше влада оголосила комендантську годину з 20:00 «до подальшого повідомлення», а міністерство освіти повідомило, що по всій країні 24-25 січня будуть закриті школи, пише Al Jazeera.

Що передувало?

Люди звинувачують президента Каборе, який прийшов до влади у 2015 році, у нездатності протистояти бойовикам, а серед військових протягом місяців накопичувався гнів до президента.

Останнім часом напади ісламістів на мирних жителів і солдатів почастішали. Вони в основному зосереджені на півночі та сході країни.

У листопаді минулого року стався напад бойовиків, пов'язаних з «Аль-Каїдою», у результаті якого загинули десятки солдатів. Втім загальнонаціонального резонансу справа набула, коли виявилося, що загиблі бійці два тижні провели без харчових пайків і змушені були полювати, щоб харчуватися.

На тлі цього, у країні відбуваються демонстрації із закликами Каборе піти у відставку, які влада розганяла.