Сова, наречена і спецназ: як голосувала Грузія на виборах до парламенту
У Грузії завершився найдовший в її історії передвиборний період і найменш прогнозовані вибори. Однак, все тільки починається. Поствиборні процеси можуть виявитися значно тривалішими і напруженішими, ніж передвиборча підготовка, оскільки головна опозиційна сила оголошує недовіру процесу.
Отже, попередні підсумки такі:
· «Грузинська мрія» — 49,78%
· «Єдиний національний рух» — 26,7%
· «Альянс патріотів» — 4,9%
Жодна інша партія не наблизилася до 5-процентного бар'єру.
«Новинкою» майбутнього парламенту може стати «Альянс патріотів» — партія грузинських націоналістів, лідери яких виділяються антизахідними і антитурецькими заявами і самі свою партію називають «прогрузинською».
Зате виборчий поріг не зуміли подолати ліберальні сили, чітко прозахідні «Вільні демократи» колишнього міністра оборони Іраклія Аласанії і республіканці. Далеко від бар'єру зупинилася і «Держава для народу» Паати Бурчуладзе.
9 жовтня до 10 ранку ЦВК підрахував результати майже 70 відсотків виборчих учатски, тому значних змін підсумків очікувати не варто.
На даному етапі опозиційні партії оголосили недовіру підсумками виборів.
Основні претензії «Національного руху» адресовані процедурі підрахунку голосів, що проходила за досить напружених обставин — після закриття виборчих дільниць, на деякі з них і на прилеглі території проникли сторонні люди, а на одній з ділянок навіть розгромили урни для голосування.
Інша претензія стосується безпосередньо роботи ЦВК. Протест опозиції викликає той факт, що в порівнянні з попередніми виборами ЦВК запізнився з оголошенням первинних підсумків виборів. Якщо в 2012 році вони були оголошені до 22.00, то зараз перша інформація була оприлюднена о 2 годині ночі.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Тринадцята пенсія, оперний бас і кривавий трилер: 10 фактів про вибори в Грузії
І третя. Опозиція вважає підозрілим той факт, що попередні підсумки збіглися з результатами екзит-полу, проведеного на замовлення провладної телекомпанії «Імеді». Дані цього екзит-полу були оголошені о 20.00, відразу після закриття виборчих дільниць і стали приводом для відкупорювання шампанського в штаб-квартирі правлячої партії: «Грузинська мрія» — 53%, «Національний рух» — 19%.
Дані свого екзит-полу оголосила і лояльна «Національному руху» телекомпанія «Руставі-2», і тут зовсім інша реальність: «Грузинська мрія» — 39,9%, «Національний рух» — 32%.
Оскаржувати підсумки виборів і протестувати «Національний рух» почав відразу після виборів, щойно оголосили попередні результати.
О 3 ранку біля будівлі ЦВК вже було велелюдно — там зібралися прихильники «Національного руху». Тут же була споруджена трибуна, з якої лідери партії почали закликати своїх виборців вийти на захист голосів.
«Нехай ніхто не будує ілюзій щодо того, що ми хочемо увійти в парламент при тому беззаконні, яке коїлося», — заявив під час свого виступу на акції один з лідерів «Національного руху».
В цей час у штабі «Грузинської мрії»
Рівно о 8 годині вечора в штаб-квартирі правлячої партії відкоркували пляшку шампанського і почали відзначати перемогу. У коментарях журналістам представники «Грузинської мрії» заявляли, що довіряють даними екзитполів телекомпанії «Імеді» і не сумніваються в своїй перемозі.
Біля змонтованої поряд з офісом «Грузинської мрії» трибуни поруч з членами уряду і партійними лідерами перебував колишній прем'єр-міністр Бідзіна Іванішвілі. Він подякував виборцям за підтримку і сказав:
«У вас дійсно улюблена вами влада, у вас є уряд, очолюване Квірікашвілі — геніальним лідером, що володіє честю і гідністю. Ви вибрали геніальну команду».
Двопартійний парламент
Бюлетені більшості виборчих дільниць підраховані. Якщо «Національний рух» врешті-решт визнає підсумки виборів та займе у законодавчому органі належні крісла, то парламент Грузії дев'ятого скликання буде двопартійним. Для багатьох такий підсумок виявився несподіваним, оскільки передвиборна кампанія 2016 року було однією з найбільш багатопартійних. Згідно з різними соціологічними дослідженнями, проведеними до виборів, шанси подолати виборчий поріг були щонайменше у чотирьох партій.
Хоча так склалося, що протягом майбутніх чотирьох років в парламенті пліч-о-пліч доведеться працювати двом партіям, ворожнеча яких набула вкрай непримиренного характеру.
Користувачі Facebook вже продемонстрували своє бачення цих майбутніх чотирьох років:
Остаточні контури майбутнього парламенту поки що не зовсім ясні, оскільки за попередніми результатами в більшості одномандатних округів (їх 73) буде проведено другий тур. Однак, політичні оглядачі не сумніваються, що «Грузинської мрії» буде не важко отримати в парламенті конституційну більшість, тобто 113 депутатських мандати зі 150-ти.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Гордість і примирення: життя на лінії розмежування Грузії та Південної Осетії
Сова, наречена і спецназ
День виборів почався настільки спокійно і мирно, що у представників медіа виявилося достатньо часу для показу сови, яка залетіла на одну з виборчих дільниць, нареченого і нареченої, які прийшли голосувати, і літнього чоловіка, який на виборчій дільниці вручив спостерігачам ЦВК букет квітів.
Наречені прийшли проголосувати у день свого весілля
Поряд з коментарями тих, хто прийшли голосувати і впевнених у своїй перемозі політиків, протягом усього дня звучала інформація представників неурядових організацій про те, що голосування відбувається без ексцесів, а фіксуються порушення настільки незначні, що ніяк не позначаться на підсумки виборів.
Сова залетіла на одну з виборчих дільниць в Горі
Хоча ввечері цей майже скандинавський спокій і порядок були раптово порушені. Перший серйозний інцидент стався в Квемо Картлі — в Марнеулі, де переважно проживають етнічні азербайджанці.
На виборчій дільниці в селі Кізіладжло обстановка загострилася після того, як члени комісії виявили якогось суб'єкта, який намагався проголосувати повторно.
Спостерігачі від різних партій опротестували цей факт і попросили призупинити голосування. Однак, мирно вирішити ситуацію не вдалося — вона переросла в бійку.
На виборчої дільниці, відкритого в приміщенні однієї зі шкіл, зібралося кілька сотень людей. Вони погрожували киями, камінням розбили скло і потрощили двері, і безрезультатно намагалися викрасти урну з бюлетенями. Ситуація розрядилася тільки після появи в селі спецназу, який розмістився по всьому периметру виборчої дільниці. Але в результаті бійки декілька людей постраждали. Серед них і поліцейські.
Влада в заворушеннях в Кізіладжло звинуватила «Національний рух», а опозиція відповідальність за це покладає на владу.
Обстановка ускладнилася ще більше, коли дільниці закрилися і почався підрахунок голосів.
Виборчі дільниці були атаковані в селі Джіхашкарі, де невідомі увірвалися до членів комісії і розбили виборчі урни. Тепер вважається, що вибори там не відбулися, зірвані. Висловлюється припущення, що на цих дільницях лідирувала опозиція.
Заворушення зафіксовані також на одній з дільниць в Кутаїсі, куди увірвалися кілька чоловіків. Об'єктом їхньої атаки став кандидат від «Національного руху» Гігі Церетелі. На відеозаписі відображено, як один з них кричить:
«Як вам не соромно, кутаїсців! Невже «націоналам» віддасте голоси? Чоловіків вирішили заміж видати?»
Представники неурядових організацій, що здійснюють моніторинг, закликають владу забезпечити нормальні спокійні умови роботи членам комісій для підрахунку голосів, а також розслідувати обставини і причини насильства в Марнеульськом районі, а також на декількох інших виборчих дільницях.
Незважаючи на порушення, жоден зі спостерігачів на даному етапі не ставить під сумнів легітимність підсумків виборів, що відбулися.
/Цей матеріал опубліковано в рамках інформаційного партнерства з JAMnews