Спецслужбовці прийшли з обшуками до будівель УПЦ (МП) у девʼяти областях
Сьогодні, 14 грудня, працівники Служби безпеки України прийшли з обшуками до будівель Української православної церкви московського патріархату в Закарпатській, Чернівецькій, Рівненській, Волинській, Миколаївській, Сумській, Львівській, Житомирській та Херсонській областях.
Про це повідомила пресслужба СБУ.
Зокрема, йдеться про:
- Кафедральний Свято-Воздвиженський собор (Ужгород);
- Свято-Покровську церкву (Ужгород);
- Свято-Іоанно-Богословський Хрещатицький чоловічий монастир (Чернівецький район);
- Свято-Успенський чоловічий монастир (Чернівецький район);
- Свято-Успенський чоловічий монастир (Рівненський район);
- Жіночий монастир на честь Іверської ікони Божої Матері урочища «Юзефін» (Сарненський район);
- Святогірський Успенський Зимненський ставропігійний жіночий монастир (село Зимне, Володимирський район);
- Чоловічий монастир Святих рівноапостольних Костянтина і Єлени (село Костянтинівка Миколаївського району);
- Свято-Духівський кафедральний Собор (Ромни);
- Архидияконо-Стефанівську церкву (Ромни);
- Свято-Троїцький храм (Львів);
- Храм преподобного Амфілохія Почаївського (Мостиська);
- Церкву Покрови Пресвятої Богородиці (Борислав);
- Кафедральний собор Різдва Христового (Коростень);
- Свято-Преображенський кафедральний собор (Овруч);
- Овруцько-Коростенську єпархію (Овруч);
- Свято-Василівський собор (Овруч);
- Свято-Василівський жіночий монастир (Овруч);
- Церкву Ікони Казанської (селище Чорнобаївка).
«З огляду на збройну агресію рф, ці заходи проводяться в тому числі для унеможливлення використання релігійних громад як осередку "русского мира" та убезпечення населення від провокацій і терористичних актів», — зазначили там.
Спецслужбовці за безпосередньої участі представників церкви оглядають території та приміщення (зокрема, готельного типу). Там вони шукають людей, які можуть бути причетними до протиправної діяльності на шкоду державному суверенітету України, та предмети, заборонені до обігу.
«Давно кажу, що тут, одразу поряд із Будинком воїна на колишній вулиці Короленка, а тепер Тараса Бобанича (Хаммера), треба створити краще центр військового капеланства. Бо прихистку "русского мира" точно тут не місце», — написав заступник голови Львівської обласної ради Юрій Холод.
московський патріархат в Україні
Після російського вторгнення очільник російська православна церкваРПЦ патріарх кирило фактично підтримав агресію росії. А предстоятель УПЦ МП митрополит Онуфрій засудив повномасштабне вторгнення, висловив підтримку українським військовим і закликав володимира путіна «негайно припинити братовбивчу війну». Низка священників УПЦ МП навіть припинила згадувати під час богослужінь ім'я кирила як свого патріарха.
А вже наприкінці травня УПЦ МП на Соборі в Києві заявила про повну самостійність і незалежність від РПЦ. Однак, крім юридичних зв'язків із російською церквою, в УПЦ могли залишитись канонічні зв'язки.
Восени правоохоронці активно взялися за розслідування зв'язків УПЦ з рф та завітали з обшуками до низки її об'єктів. За їхніми результатами повідомляли про знайдені російські агітматеріали.
Президент Володимир Зеленський 2 грудня ввів у дію рішення РНБО щодо заборони діяльності в Україні релігійних організацій, афілійованих із центрами впливу в росії. Саме рішення нічого не забороняє, але в ньому є низка доручень уряду. А 9 грудня комітет парламенту підтримав законопроєкт, який пропонує заборонити діяльність РПЦ та підлеглих їй структур в Україні.
Крім того, РНБО ввела персональні санкції проти десятьох діячів УПЦ МП. Серед них — колишній народний депутат і диякон Вадим Новинський, а також намісник Києво-Печерської лаври владика Павло (Лебідь).