Співпрацював із Медведчуком та сприяв закупівлі вугілля з «Д/ЛНР»: журналісти опублікували текст підозри Порошенку

20 грудня стало відомо, що п'ятому президенту України та народному депутату від «Європейської Солідарності» Петру Порошенку оголосили підозру у держзраді. Відповідно до тексту підозри, політику закидають зрив постачання вугілля з ПАР та співпрацю з самопроголошеними «Д/ЛНР».

Повний текст підозри опублікувала «Українська правда».

Наразі фігурантами справи, крім Петра Порошенка, є депутат Віктор Медведчук, колишній міністр енергетики та вугільної промисловості Володимир Демчишин та ексрадника міністра екології Сергій Кузяра.

За даними прокуратури, ініціаторами вугільної схеми були «представники вищого політичного керівництва РФ». Вони хотіли створити штучний дефіцит вугілля та організувати постачання сировини з самопроголошених республік.

Тож тодішній помічник Путіна Владислав Сурков та тодішній заступник голови уряду РФ Дмитро Козак, за даними слідства, залучили до співпраці Віктора Медведчука, «який впродовж тривалого часу має особисті тісні сталі зв'язки з вищим політичним керівництвом як України, так і РФ».

Натомість Медведчук, як вказується у підозрі, «за невстановлених обставин» домовився про співпрацю з Порошенком. Оскільки останній як президент мав можливості адміністративного впливу.

Вказується, що Медведчук забезпечував комунікацію й обмін інформацією між, зокрема, російським керівництвом. Натомість роль Порошенка, за даними слідства, полягала в узгодженні та законспірованій координації дій, управлінських і кадрових питаннях та адміністративному впливі.

Крім того, Медведчук, як ідеться у тексті, залучив до схеми Сергія Кузяру, який мав вести перемовини з бойовиками, обирати підприємства-постачальники, домовлятись про постачання, а також контролювати їх та організовувати оплату.

Ще одним учасником схеми слідство вважає тодішнього міністра енергетики Володимира Демчишина. Йому повідомили про підозру 12 листопада. За даними правоохоронців, попередник Демчишина — Юрій Продан — блокував співпрацю з бойовиками.

Партнерами у самопроголошених республіках були державні «Шахта імені К.І. Кисельова» та «Луганськвугілля». За даними слідства, щоб приховати злочин, шахти перереєстрували за фіктивними адресами в Києві. Цим процесом, як й іншими організаційними питаннями, наприклад, оформленням рахунків, займався Кузяра.

Зазначається, що наприкінці грудня 2014 та на початку січня 2015 року шахтам декількома траншами заплатили загалом 30 мільйонів гривень. Ці гроші, за даними слідства, передали готівкою як передоплата.

За пів місяця обидві шахти підписали з «Центренерго» договорів на 1,6 мільярда гривень кожна. Загалом за 2015 рік, за підрахунками слідства, підприємства з окупованих територій отримали не менше ніж 205,391 мільйона гривень державних коштів із запланованих понад 3,168 мільярда.

Нагадаємо, ДБР викликає Порошенка для проведення процесуальних дій на 23 грудня 2021 року. Однак політик наразі перебуває у Варшаві та планує повернутися в Україну у першій половині січня.