Справа про хабар у $400 тисяч: Лозинському повідомили про підозру, ще трьох фігурантів відправили під варту
Звільненому заступнику міністра розвитку громад, територій та інфраструктури України Василю Лозинському повідомили про підозру у справі про хабар у 400 тисяч доларів. Трьох інших фігурантів цієї справи вже відправили під варту.
У Спеціалізованій антикорупційній прокуратурі (САП) повідомили, що Лозинський отримав підозру за ч. 4 ст. 368 КК України. Прийняття хабаря особливо великого розміру або вчинене службовцем, який займає особливо відповідальне становище, карається позбавленням волі від 8 до 12 років.
Також про підозру повідомили ще чотирьом учасникам злочинної групи: довіреній особі Лозинського, підприємцю та двом його спільникам.
24 січня Вищий антикорупційний суд відправив під варту з альтернативою внесення понад 100 млн грн підозрюваного, якого слідство вважає організатором надання неправомірної вигоди Лозинському.
Також ВАКС повідомив, що ймовірного пособника у справі відправили під варту з альтернативою внесення застави розміром 805 200 грн.
Доповнено о 20:17. ВАКС відправив третього підозрюваного під варту з альтернативою застави у 26,8 млн гривень. Термін його тримання під вартою — 60 діб.
Доповнено о 20:35. ВАКС призначив Лозинському цілодобовий домашній арешт з обов'язком носити електронний браслет. Прокурор наполягав на його триманні під вартою з альтернативою внесення 50 млн грн застави.
Що це за справа?
За даними слідства, влітку 2022 року підприємець запропонував Василю Лозинському закупити в його компанії пересувні котельні за завищеними цінами за прямими договорами, тобто поза конкурентним полем.
Тоді йшлося про термінові закупівлі матеріалів і обладнання для безперебійного проходження опалювального сезону 2022-2023 років. На це уряд виділив міністерству майже 1,41 млрд грн із резервного фонду держбюджету. Половина цієї суми мала дістатися компанії підприємця.
Як зазначають слідчі, Лозинський залучив ще двох осіб, які допомогли йому підготувати пропозицію для міністерства з цінами, на 25-30% дорожчими за ринкові, та спотворити результати цінового моніторингу, який мав створити для держави видимість вигідної ціни у разі закупівлі обладнання в підприємця. Для цього залучили підконтрольні компанії, які нібито пропонували схоже обладнання за ще вищу ціну.
Як зазначає НАБУ, Лозинський хотів натомість отримати 7-10% від суми контракту. Кошти мали надавати частинами, за фактом одержання компанією підприємця асигнувань із держбюджету.
Щоб мінімізувати ризик викриття, фігуранти вдалися до конспірації: перший транш у 400 тисяч доларів передали довіреній особі заступника міністра у Львові. Невдовзі після одержання коштів антикорупційні органи затримали його та ще чотирьох підозрюваних, зокрема Лозинського.