Справа про вбивства на Майдані: чому Януковича допитують як свідка
В результаті блокування доставки обвинувачуваних екс—беркутівців до суду, на якому мав давати покази Віктор Янукович, засідання було закрите. Постало питання — чи стоять за зривом сили, які не хочуть допустити оприлюднення свідчень колишнього президента України
В результаті блокування членами «Правого сектору» доставки обвинувачуваних екс-беркутівців до суду, на якому мав давати покази Віктор Янукович, засідання було закрите. Постало питання — чи стоять за зривом сили, які не хочуть допустити оприлюднення свідчень колишнього президента України. Оцінки інциденту з боку обвинувачення та захисту різняться.
Про це у студії Громадського говорили представники Генпрокуратури та захисту екс-беркутівців.
На переконання начальника департаменту спецрозслідувань Генпрокуратури Сергія Горбатюка, правоохоронні органи не вжили заходів для виконання рішення суду, аби доставити на засідання обвинувачених. Причини будуть з’ясовуватись слідством з клопотання сторони захисту.
Адвокат екс-беркутівців Ігор Варфоломєєв вважає, що за блокуванням доставки обвинувачуваних до суду стоять сили, які зацікавленні у зриві дачі показань Януковичем.
«Це ті люди, які не хочуть викриття правди. Будучи президентом, Янукович обговорював певні питання з представниками тодішньої опозиції. Він має надати відповіді», — впевнений адвокат.
На думку адвокатка родичів Небесної сотні Марини Ліліченко, зрив суду був спланованим.
«Захист міг спланувати це заради піару. Якщо Янукович особисто давав накази Беркуту, то які покази він надасть в суді? Які покази захист очікував від нього?», — риторично запитала вона захисників екс-беркутівців.
Як розповів старший прокурор ГПУ Олексій Донський, у його відомства до Януковича були питання щодо суміщення ним статусів свідка і підозрюваного, що є певним процесуальним порушенням.
«Треба врахувати один нюанс: покази в якості свідка дають після того, як дали покази в ролі підозрюваного. В даному випадку він не давав показання у своїй справі, він ухиляється від показань», — повідомив Донський.
На переконання прокурора, сьогоднішні дії зі зриву суду завдали найбільшої шкоди саме стороні обвинувачення.
«Будь-які дії, спрямовані на зрив рішення суду, несуть багато запитань. Вони створюють підозри, ніби хтось не хоче почути Януковича. Ми вважаємо факт зриву дуже шкідливим, і в першу чергу для нас, для сторони обвинувачення», — підкреслив Донський.
Згідно з заявою адвоката екс-беркутівців Стефана Решко, недоставка підозрюваних до суду є саботажем, а також «імпотенцією сьогоднішньої системи, яка не здатна забезпечити право на справедливий суд». На його переконання, зрив судового засідання шкодить стороні захисту.
«Це наше клопотання, яке ми добросовісно виграли у змагальному процесі. Треба допитати Януковича, бо це наш свідок, свідок захисту. І це право безумовне», — сказав Решко.
За його словами, сторона обвинувачення могла допитати Януковича ще на стадії досудового розслідування, проте не скористалася цією можливістю.
Його колега Варфоломєєв переконаний, що чутки про можливе звільнення екс-беркутівців за результатами допиту Януковича не відповідають дійсності.
«Якщо Янукович скаже, що він не віддавав накази, це не означає, що наших підзахисних відпустять», — запевнив він.
Також Варфоломєєв запевнив, що на стороні захисту екс-беркутівців є багато свідків серед дійсних працівників правоохоронних органів.
Як повідомив начальник департаменту спецрозслідувань ГПУ Горбатюк, наразі немає єдиної справи Януковича у форматі об’єднання всіх епізодів, де він фігурує.
«Є ряд епізодів, які розслідуються окремим провадженням, у яких не наведено підозри у створенні злочинної організації та прийняття «законів 16 січня». Що стосується всіх епізодів щодо протидії колишнього президента протестним акціям, до новоствореного управління доведено епізоди, які вважаються завершеними з точки зору зібраних злочинів. Це стосується Сухолуччя і Межигір’я», — сказав Горбатюк.
На його переконання, важливо провести очний суд з Януковичем у ролі підозрюваного, і для цього вже були прийняті всі можливі заходи — і оголошення в Інтерпол, і клопотання до правоохоронних органів Російської Федерації щодо затримання та екстрадиції.
«Нажаль нам відмовили у цьому. Але ми маємо виходити з цієї позиції правоохоронних органів російської федерації. Відповідно, розслідування має враховувати його покази навіть як свідка», — зазначив Горбатюк.
За його словами, якщо відбудеться заочний суд над Януковичем, вирок має бути прописаний таким чином, щоб Міжнародний суд не мав приводів його скасувати.
Прокурор Донський переконаний, що чутки про «страх влади» через свідчення Януковича незрозумілі, оскільки Янукович має всі можливості вільно виступати на будь-яких майданчиках.
«Якби влада хотіла обмежити його можливість говорити, вона все одно не могла б цього зробити, бо він знайде десяток інших способів. Інші способи можуть бути навіть більш комфортними, ніж якби він давав показання в суді, з урахуванням всіх процесуальних процедур», — запевнив він.
За словами прокурора, заяви адвокатів екс-беркутівців про нібито небажання обвинувачення провести допит Януковича під час досудового слідства не відповідає дійсності, оскільки за процесуальними нормами необхідний достовірний юридичний факт місцезнаходження допитуваного.
«Те, що Янукович давав прес-конференцію в Ростові-на-Дону, ще не означає, що він знаходиться в Росії — в місті є міжнародний аеропорт, і за дві години він зможе бути де завгодно. Тож для процесуальних дій необхідно встановити точне місцезнаходження Януковича», — підсумував Донський.