Справа про зґвалтування на Закарпатті: потерпіла та нападники не будуть одночасно ходити до школи

У Закарпатській обласній адміністрації доручили забезпечити, щоб потерпіла дівчина та нападники не відвідували школу одночасно.

Про це повідомив очільник Закарпатської ОВА Віктор Микита.

За його словами, хлопці з моменту вчинення злочину не відвідували школу разом із потерпілою дівчиною, оскільки перебували під домашнім арештом. А після вироку суду вони навчаються дистанційно та фактично ізольовані від дівчини.

Микита зазначив, що дав доручення службам, щоби вони в законний спосіб блокували будь-яку можливість одночасного відвідування школи постраждалою та нападниками незалежно від кінцевого рішення суду.

Крім того, за його словами, родині потерпілої запропонують інші заклади освіти області для навчання. Перелік таких закладів уже сформували, тепер рішення за батьками.

Що відомо про справу?

Воловецький районний суд Закарпатської області 16 березня встановив, що троє підлітків вчинили групове сексуальне насильство щодо неповнолітньої дівчини. Процес вони знімали на телефон, а згодом відео поширили серед учнів школи.

Сам злочин стався ще в серпні 2021 року. Постраждала пояснила, що була з хлопцями у дружніх стосунках і до підвалу, куди її покликали, прийшла добровільно. Про подію нікому не розповідала, відчуваючи страх і сором.

Суд визнав хлопців винними за Сексуальне насильство, вчинене групою осіб, або сексуальне насильство щодо неповнолітньої особич. 3. ст. 153 Кримінального кодексу України та призначив покарання у вигляді 5 років ув’язнення. Однак через Щире каяття, вчинення кримінального правопорушення неповнолітнім, часткове відшкодування потерпілій завданого збиткупом’якшувальні обставини суд звільнив підлітків від відбування покарання з випробуванням із встановленням іспитового строку на два роки.

Водночас суд зобов’язав хлопців виплатити по 60 тисяч гривень, а також покрити процесуальні витрати в розмірі понад 25 тисяч для кожного.

Реакція на вирок

Справа набула розголосу й омбудсмен Дмитро Лубінець заявив, що взяв її під особистий контроль. Він вбачає у вироку порушення права дитини на захист та справедливе судочинство.

Лубінець обіцяє ретельно проаналізувати дії судді, прокуратури, а також місцевої служби захисту дітей, працівник якої представляв інтереси дівчини в суді. Як виявилося, мати одного з хлопців також є працівницею тієї служби соцзахисту дітей.

Водночас місцевий журналіст Віталій Глагола повідомив, що адвокат Масі Найєм готовий зібрати групу адвокатів для захисту дівчини і підготовки апеляції, а телеведуча Маша Єфросініна знайшла для дівчини «одного з найкращих психологів України».

Прокуратура оголосила, що вже готує оскарження на вирок.


Що робити, якщо ви постраждали від сексуального насильства?

Якщо ви постраждали від сексуального насильства, рекомендується звертатися до поліції та складати заяву на кривдника. Також потрібно звернутись до лікаря, щоб у разі потреби зафіксувати тілесні ушкодження та їхню тяжкість.

Також в Україні працює національна гаряча лінія з запобігання домашньому насильству, торгівлі людьми та гендерній дискримінації. Крім того, вона приймає виклики щодо сексуального насильства та домагань. Звертатися по допомогу за номерами телефонів: 116 123 або 0 800 500 335.

Крім того, в асоціації «ЮрФем» працює гаряча лінія, на яку можна повідомляти про сексуальні домагання. Постраждалі можуть отримати безоплатну юридичну та психологічну допомогу за телефоном: 0681455590.