Справу ексгенерала СБУ Наумова в Сербії розглянуть іще раз. Він каже, що його дискредитував ОП
Апеляційний суд у сербському місті Ніш 14 лютого скасував вирок першої інстанції, яким ексгенерала Служби безпеки України Андрія Наумова засудили до року ув'язнення за відмивання коштів. Тим часом Наумов заявив, що дискредитаційну кампанію проти нього в Україні організували заступники голови Офісу президента Олег Татаров та Андрій Смирнов.
Про рішення суду в Ніші пише балканська служба «Радіо Свобода», коментар Наумова прозвучав в інтерв'ю «BBC Україна».
Так, справу повернули до Високого суду Ніша для ухвалення нового рішення.
Попереднє рішення у справі Наумова про відмивання коштів суд Сербії оголосив у вересні 2023 року. На той час він практично вже відбув річний термін ув'язнення. Згодом і захист, і обвинувачення подали апеляційні скарги на це рішення.
Наумов звинувачує в дискредитації ОП
В інтерв’ю BBC ексгенерал СБУ заявив, що основним замовником із його дискредитації був Офіс президента, якому «треба було за будь-яку ціну змістити [тодішнього голову СБУ Івана] Баканова».
«У моїй ситуації вийшло так, що замовників і ворогів достатня кількість, але глобально всі зв'язки ведуть до двох людей — [заступника керівника ОП Олега] Татарова та [заступника керівника ОП Андрія] Смирнова. Кінцеві бенефіціари моєї історії — це вони», — запевняє Наумов.
За словами ексгенерала СБУ, вплив Татарова був надто активним, і він постійно «розширював коло тих керівників, які раніше були йому непідконтрольні». У Смирнова, за словами Наумова, була своя мотивація: він мав амбіції щодо СБУ і «за розподілом своїх обов'язків був куратором Служби на той момент».
В Офісі президента заявили BBC, що не володіють будь-якою інформацією стосовно тиску Татарова та Смирнова на силові та правоохоронні структури, і запевнили, що ОП діє лише в межах повноважень, визначених законодавством. Смирнов повністю заперечив усі звинувачення на свою адресу, а Татаров від коментарів відмовився.
Більше контексту
Андрій Наумов — колишній голова управління внутрішньої безпеки Служби безпеки України, якого називали «правою рукою» ексглави СБУ Івана Баканова. У квітні 2022 року президент України Володимир Зеленський позбавив його звання бригадного генерала та назвав «зрадником». За даними «Схем», він виїхав за кордон за лічені години до повномасштабного вторгнення рф в Україну, а правоохоронці проводили у нього обшуки в межах провадження про держзраду.
Колишнього співробітника СБУ затримали в Сербії на початку червня 2022 року за звинуваченням у відмиванні грошей. На суді Наумов заперечував версію слідства і стверджував, що це його особисті гроші.
Україна просила Сербію про екстрадицію Наумова, якого українські слідчі підозрюють у шахрайстві, привласненні майна та зловживанні владою. Але Вищий суд у Ніші відхилив запит Києва про екстрадицію, а Апеляційний суд підтвердив цю постанову. Сам Наумов виступав проти екстрадиції в Україну, стверджуючи, що в такому випадку його безпека буде під загрозою.
Зрештою у грудні 2023 року Наумов вийшов на волю і перебуває в Сербії в очікуванні остаточного вироку.