Спроба евакуації з Маріуполя та примусова мобілізація на окупованих територіях: головні новини за день 20 квітня
Гуманітарний коридор з Маріуполя не спрацював так, як планувалося, бо росіяни не змогли забезпечити режим припинення вогню. Водночас путін хоче провести примусову мобілізацію на окупованих територіях Запорізької та Херсонської областей. Головні новини України та світу за день 20 квітня.
Ситуація в Маріуполі
Гуманітарний коридор з Маріуполя 20 квітня не спрацював так, як планувалося. Окупанти не змогли забезпечити режим припинення вогню, оскільки не контролюють своїх військових, повідомила віцепрем’єрка України Ірина Верещук.
«Також через властиву неорганізованість та нехлюйство окупанти не змогли забезпечити вчасне підвезення людей до точки, де чекали десятки наших автобусів і "швидких"», — написала міністерка.
Вона зазначила, що вранці 21 квітня українська влада поновить зусилля з евакуації на Маріупольському напрямку.
А заступник командира полку «Азов» Святослав Паламар каже, що захисники Маріуполя готові евакуюватися з міста за підтримки третьої сторони. Для перемовин щодо цього у Маріуполь готові приїхати представники переговорної групи України, а саме Давид Арахамія та Михайло Тимошенко.
Водночас президент Володимир Зеленський каже, що Україна готова обміняти російських військовополонених на безпечний прохід гуманітарним коридором цивільних та військових з Маріуполя.
Розширення санкцій
Офіс президента анонсував план дій щодо посилення санкцій проти рф. Документ презентує група українських і міжнародних експертів, які аналізують реальний вплив запроваджених санкційних обмежень.
План зосереджений на 10 ключових напрямах санкційної політики, серед яких:
- визнання росії та Білорусі державами-спонсорами тероризму, а збройних сил рф — терористичною організацією;
- повна заборона на російський експорт енергоносіїв;
- розширення санкцій проти фінансового сектору рф та Білорусі;
- посилення транспортних та страхових санкцій;
- розширення й посилення торговельних ембарго та персональних санкцій.
А міністерка закордонних справ Німеччини Анналена Бербок повідомила, що її країна повністю припинить імпорт нафти з росії до кінця 2022 року.
Гуманітарна «тиша»
У МЗС України та Євросоюзі підтримали заклик генерального секретаря ООН Антоніу Гутерріша припинити бойові дії в Україні на Страсний тиждень Великодня з 21 по 24 квітня, щоб відкрити гуманітарні коридори.
ООН готова надіслати гуманітарну допомогу на схід України під час цієї гуманітарної паузи. В ООН також вважають, що гуманітарна пауза створила б необхідні умови для безпечної евакуації усіх цивільних із зони бойових дій та території, де вони можуть розпочатися.
Колаборанти на окупованих територіях
У Бердянську Запорізької області двірник погодився співпрацювати з російськими загарбниками та обійняв посаду «заступника» окупаційного «мера».
А у Маріуполі колаборантами стали керівник морського ліцею В'ячеслав Мірошниченко та колишня директорка школи Наталія Топорікова.
Молдавани звинувачують Захід
Результати соціологічного дослідження свідчать, що 43,6% громадян Молдови називають головними винуватцями розв'язаної росією війни в Україні Захід, НАТО та Київ. Майже стільки ж (41,6%) вважає, що в цій ситуації винна російська федерація або її президент володимир путін. А ще 7,5% кажуть, що винні у розв’язанні війни всі зазначені.
Переговори з рф
Прессекретар президента росії дмитро пєсков заявив, що рф уже передала Україні проєкт документа «з чіткими напрацьованими формулюваннями» щодо мирної угоди. Радник голови Офісу президента Михайло Подоляк пояснив, що російський проєкт мирного договору — це зустрічна позиція на пропозиції української сторони.
Але згодом президент України Володимир Зеленський не підтвердив, що Україна отримала від росії проєкт «мирного договору». Відповідаючи на запитання журналіста, президент сказав, що не лише не бачив пропозицій від Росії, але й переконаний, що їх не існує: «Впевнений, що нам нічого не передали».
Поповнення літаків
Командування Повітряних сил Збройних сил України не підтвердило інформацію про те, що Україна отримала нові літаки від партнерів. Напередодні про це неоднозначно заявив прессекретар Пентагону Джон Кірбі.
Українські військові пояснили, що за сприяння уряду США Повітряні сили ЗСУ отримали запчастини та комплектувальні для відновлення й ремонту парку літальних апаратів. Це дозволить поставити у стрій більше техніки.
Примусова мобілізація на окупованих територіях
Президент росії володимир путін хоче провести примусову мобілізацію на окупованих територіях Запорізької та Херсонської областей. Для цього там планують провести псевдореферендуми, повідомили в Головному управлінні розвідки Міністерства оборони України.
Законспірований склад
Служба безпеки у Харківській області викрила законспірований склад із боєприпасами та комплектувальними до військової техніки на 200 мільйонів доларів. За попередніми даними, наявні там деталі були призначені для підбитої техніки рф, яку окупанти планували ремонтувати під час наступу.
Однак завдяки опору українських військових ворог не зміг захопити Харків. Тепер усю вилучену партію будуть використовувати для захисту України.
Популярні марки
«Укрпошта» припинила продаж поштової марки «Русскій воєнний корабль, іді…!» у своїх відділеннях. Продали уже приблизно 700 тисяч таких.
А з 21 квітня останні тисячі екземплярів можна буде придбати в інтернет-магазині «Укрпошти».