США нададуть Україні інноваційні ліки проти коронавірусу майже на $20 млн — Ляшко
Україна отримає інноваційні ліки проти COVID—19 загальною вартістю майже 20 мільйонів доларів. Це буде гуманітарна допомога від уряду США.
Такі домовленості фіналізували під час візиту Володимира Зеленського до США, повідомив міністр охорони здоров’я України Віктор Ляшко.
«Уряд США разом із компанією-виробником як гуманітарну допомогу надасть нам інноваційні ліки проти COVID-19. Вони вже зареєстровані Управління з продовольства і медикаментів СШАFDA та рекомендовані для пацієнтів із легким і середнім ступенем тяжкості, особливо за наявності ризику переходу у важку форму», — зазначив Ляшко.
За його словами, 20 тисяч флаконів препарату «Бамланівімаб» (Bamlanivimab) і 40 тисяч флаконів препарату «Етесевімаб» (Etesevimab) уже сформовані у вантаж і готові до відправлення в Україну. Після прибуття препарати розвезуть до регіонів силами благодійних фондів.
Ці ліки діють безпосередньо на вірус — вони зв’язуються зі спайковими білками вірусу, запобігаючи проникненню до клітини та подальшому розмноженню, і тим самим прискорюють одужання хворих і запобігають виникненню ускладнень.
Що відомо про ці ліки?
У листопаді 2020 року Управління продовольства і медикаментів США схвалило «Бамланівімаб» (Bamlanivimab) для використання у виняткових випадках. У США препарат дозволили застосовувати під час лікування дорослих та дітей віком від 12 років із масою тіла ≥40 кг з легким або середньо-тяжким перебігом COVID-19, у яких є У дорослих пацієнтів це, зокрема, вік ≥65 років, ІМТ ≥35, хронічна хвороба нирок, цукровий діабет та імуносупресивна терапія, а у пацієнтів віком 12-17 років — вроджені та набуті захворювання серця, астма та інші респіраторні захворювання, за яких необхідно щоденно застосовувати лікарські засоби.фактори ризику тяжкого перебігу захворювання та/або госпіталізації.
Рішення щодо дозволу на використання «Бамланівімабу» базується на попередніх результатах клінічного дослідження, у якому взяли участь 465 амбулаторних дорослих пацієнтів із легким або середньо-тяжким перебігом COVID-19. У групі, яка приймала препарат, частота госпіталізацій та звернень по невідкладну медичну допомогу була значно нижчою, ніж у групі, яка приймала плацебо (3% та 10% відповідно).
Водночас учені не виявили користі від застосування «Бамланівімабу» в пацієнтів, які потребували госпіталізації через COVID-19. Згідно з висновком FDA, препарат може негативно впливати на клінічний перебіг COVID-19 у пацієнтів, яким потрібна високопоточна оксигенотерапія або штучна вентиляція легенів (ШВЛ). З огляду на це FDA не дозволила застосовувати «Бамланівімаб» для таких пацієнтів.
А як же вакцинація?
Попри постачання ліків, вакцинація залишається єдиним ефективним способом захисту від COVID-19, наголосив Ляшко.
Загалом від початку вакцинальної кампанії проти коронавірусу в Україні щепили 5 413 772 людини. З них одну дозу отримали 5 413 770 людей, а повністю імунізовані й отримали дві дози ㅡ 3 825 401 людина (із них двоє людей отримали одну дозу за кордоном). Усього ж в Україні зробили 9 239 171 щеплення проти COVID-19.