США приховають від росії деякі ядерні дані після призупинення москвою договору про СНО
Сполучені Штати приховуватимуть деякі дані про свої ядерні сили у відповідь на призупинення москвою участі в Договорі про стратегічні наступальні озброєння (СНО—3 або New Start).
Про це заявив речник Білого дому, передає Reuters.
«Згідно з міжнародним правом, США мають право відповісти на порушення росією Нового договору СНО шляхом вжиття пропорційних і оборотних контрзаходів, щоб змусити росію повернутися до виконання своїх зобов’язань», — сказав речник.
Він зазначив, що оскільки заява рф про призупинення дії ядерної угоди «є юридично недійсною», США мають законне право не оновлювати свої дані раз на два роки у відповідь на порушення росією.
Високопоставлений чиновник адміністрації сказав Reuters, що Сполучені Штати запропонували росіянам продовжити взаємний обмін даними, але ті відмовилися. А втім, у США все ще сподіваються відновити обмін інформацією в майбутньому.
Що передувало?
Про те, що росія призупиняє участь у ядерній угоді зі США, путін оголосив під час своєї промови 21 лютого, а вже за тиждень підписав відповідний наказ. За його словами, поки що рф лише призупиняє свою участь, але не виходить із договору.
Угода обмежувала сумарну кількість стратегічних наступальних озброєнь в росії та США.
У НАТО, ЄС та США засудили таке рішення росії. Генсек НАТО Єнс Столтенберг закликав москву передумати, глава європейської дипломатії Жозеп Боррель заявив, що це рішення «є ще одним прикладом того, як росія руйнує систему безпеки, збудовану наприкінці Холодної війни». А держсекретар США Ентоні Блінкен назвав його «дуже прикрим і безвідповідальним».
Сполучені Штати та росія разом володіють майже 90% світових ядерних боєголовок — цього достатньо, щоб багаторазово знищити планету.
Про ядерну угоду
Договір про стратегічні наступальні озброєння вперше підписали влітку 1991 року — перший і останній президент СРСР Михайло Горбачов та президент США Джордж Буш. Уже між росією та Сполученими Штатами підписали договір СНО-2 у січні 1993-го, але він так і не набув чинності. Зрештою угоду СНО-3 підписали у 2010-му тодішні президенти США та росії Барак Обама й дмитро мєдвєдєв.
Договір мав діяти до 4 лютого 2021 року, однак 3 лютого 2021-го Вашингтон і москва продовжили дію договору ще на 5 років — до 4 лютого 2026 року. По суті, саме ця угода, разом із чинним на той час Договором про ліквідацію ракет середньої й малої дальності (РСМД), ухваленим ще у 1987 році, стримувала США та росію від повернення до перегонів озброєнь.