Стартап із аналізу калу залучив 105 млн доларів інвестицій. Але він виявився обманом, а його засновники — шахраями

Комісія з цінних паперів і бірж США висунула звинувачення в шахрайстві засновникам стартапу з наукового аналізу екскрементів uBiome — 46—річній Джессіці Річман і 36—річному Захарії Епті. Вони нібито привласнили собі 60 млн доларів, які призначалися як інвестиції в uBiome.

Про це повідомляє Business Insider.

У заяві Комісії стверджується, що подружжя Річман та Епті «видавали uBiome за успішний проривний винахід у сфері біотехнологій, що стрімко розвивається, водночас приховуючи той факт, що так званий успіх компанії ґрунтувався на обмані».

Засновникам стартапу (наразі ліквідованого) висунули 40 пунктів обвинувачення, зокрема шахрайство у сфері охорони здоров’я і в торгівлі цінними паперами. Сумарний строк ув’язнення за цими обвинуваченнями нараховує кількасот років, уточнює Міністерство юстиції США.

uBiome був уперше представлений у 2012 році як науковий проєкт, що мав на меті зробити загальнодоступним визначення мікробіому — тобто бактерій, які живуть в організмі людини, — за аналізом їхнього калу.

Робилося це так: клієнти uBiome замовляли тест-системи, збирали вдома зразок біоматеріалу, після чого заповнювали онлайн-форму й через декілька тижнів отримували так само онлайн результат.

Пізніше проєкт переоформили як стартап, а його засновники змогли залучити 105 мільйонів доларів інвестицій. Ринкова ціна uBiome тоді оцінювалася в 600 мільйонів доларів. Але у жовтні 2019 року стартап оголосив про банкрутство.

Обвинувачення стверджує, що стартап сформував мережу лікарів, яким платив за повторний аналіз зразків калу (які начебто й так аналізувалися тест-системою) і залучення нових клієнтів. А щоб у них не виникло підозри, їм казали, що тест-система була оновлена.

Крім того, завдяки цим повторним тестам uBiome часто вдавалося домогтися в страхових компаній, які обслуговували їхніх клієнтів, відшкодувати вартість надання таких послуг. При цьому вони були або непотрібні, або й узагалі не дозволені медичним регулятором.

Майже два десятка страхувальних компаній запідозрили uBiome в шахрайстві й направили їй відповідне звернення. У квітні 2019 року офіси компанії обшукало Федеральне бюро розслідувань. А до літа того року майже все керівництво uBiome зникло.