«Стіна Яценюка» вздовж українсько-російського кордону вже готова на 51,4% — прикордонники

Державна прикордонна служба України виконала роботи з реалізації проєкту «Стіна» на 51,4 %. Будівництво вздовж українсько—російського кордону почали майже одразу після початку війни на Донбасі — це була відповідь на російську агресію.

Про це повідомила Державна прикордонна служба у відповідь на запити експертної організації StateWatch.

Також Державна аудиторська служба встановила, що посадовцям Держприкордонслужби знадобилося майже п’ять років для розробки законопроєктів, які звільнять прикордонні війська від відшкодування втрат лісогосподарського та сільськогосподарського виробництва через облаштування кордону.

Повільну розробку необхідних законів пояснили покриттям державним коштом упродовж 2018-2019 років втрат господарств на суму майже 10 мільйонів гривень.

У StateWatch наголошують, що Чернігівська, Сумська, Харківська та Луганська обласні державні адміністрації впродовж 2015-2016 років мали безоплатно передати 15 земельних ділянок для розміщення відділів прикордонної служби. Однак цього не сталося.

В Адміністрації Державної прикордонної служби не відповіли на запит експертної організації, чому допустили втрати з бюджету.

Що це за проєкт і до чого тут Яценюк?

«Стіну» на кордоні з Росією почали будувати майже одразу після початку війни — це була відповідь на російську агресію. Ідея належала тодішньому прем’єр-міністру України Арсенію Яценюку (тому її і називають «стіною Яценюка»), її підтримали олігархи Ігор Коломойський і Сергій Тарута, на той час голови Дніпропетровської та Донецької областей.

Інженерний проєкт розробили за кілька місяців і вже наприкінці 2014 року взялися до роботи. Будувати почали з Чернігівської, Сумської та Харківської областей, а завершити мають Донецькою та Луганською.

«Стіна» — це захисні споруди завдовжки приблизно 1,5 тисячі кілометрів. Ця назва досить умовна — до комплексу входять траншеї, окопи для техніки, бліндажі, невибухові загородження, оборонні рубежі, бетонні рови, вежі, земляні рови завширшки від п'яти метрів і завглибшки до двох.

І коли «Стіну» добудують?

Завершення робіт планувалося у 2018 році, однак дату неодноразово переносили. Як вказують у StateWatch, у 2020 році Держприкордонслужба надіслала до центральних органів виконавчої влади проєкт розпорядження Кабінету Міністрів України.

Вони просять вести зміни до Плану заходів проєкту «Стіна», яким передбачене завершення будівництва на кордоні з РФ у 2025 році. У цьому ж проєкті Служба просила збільшити обсяг фінансування на 4,5 млрд грн, хоча на момент його подання фактично вже витратили 1,7 млрд грн.

У разі, якщо цей проєкт розпорядження затвердять, будівництво «Стіни» розтягнеться на 10 років, а його вартість становитиме 6,2 млрд грн.