«Стояв, стоїть і буде стояти»: в. о. мера Харкова запевнив, що пам'ятник Жукову з міста не приберуть
Виконувач обов'язків міського голови Харкова Ігор Терехов заявив, що в місті й надалі існуватимуть пам'ятник маршалу Радянського Союзу Георгію Жукову та проспект його імені.
Про це Терехов сказав на заході до Дня перемоги над нацизмом 9 травня, цитує сайт міської ради.
Він звернувся до харків'ян із закликом шанувати пам'ять своїх героїв та «від покоління до покоління передавати всю правду про війну, правду про те, хто здобув цю нелегку перемогу».
«Я хочу, щоб усі харків'яни знали, що в місті Харкові стояв, стоїть і буде стояти пам'ятник Георгію Жукову, проспект буде й надалі мати ім'я великого маршала перемоги», — сказав Терехов.
Він також запевнив, що в Харкові відзначати День перемоги будуть саме 9 травня.
Наприкінці лютого депутати міської ради Харкова уже втретє повернули проспекту імені генерала Петра Григоренка назву на честь маршала Радянського Союзу Георгія Жукова. Попередні два перейменування суд визнав незаконними.
В обох випадках позивачі стверджували, що Жуков підпадає під закон про засудження комуністичного та нацистського режимів. Натомість відповідачі наполягали на протилежному — вони стверджували, що оскільки маршал брав участь у вигнанні нацистів з території України, щодо нього не можна застосовувати закон про декомунізацію.
Через це депутати міської ради Харкова у лютому навіть звернулися до прем'єр-міністра Дениса Шмигаля з проханням затвердити Єдиний національний реєстр пам'ятників Другої світової війни.
Вони вважають, що такий реєстр дозволить виключити різночитання в законі про засудження комуністичного та нацистського режимів.
Крім того, в липні 2019 року місцева влада повернула на постамент бюст Жукова, який у червні знесли протестувальники.
Хто такий Жуков?
Це радянський полководець та державний діяч. Під час Другої світової війни Жуков примусово мобілізував українських селян віком від 15 до 55 років та кидав їх на штурм без військової форми та з мінімальним озброєнням на добре підготовлені німецькі війська.
В народі ці формування із зігнаних селян називали «піджачниками», «чорносвитниками», «чорною піхотою». Окрім злочинів проти українського населення, історики приписують Жукову жорстокість щодо полонених, грабунок окупованих територій та випробування зброї на людях.