Суд відправив під варту адвоката Горецького — ймовірного співучасника у справі Князєва
Вищий антикорупційний суд обрав запобіжний захід для адвоката Олега Горецького, якого підозрюють у пособництві колишньому голові Верховного Суду Всеволода Князєва. Його залишили під вартою до 13 липня з можливістю внесення застави 80 мільйонів гривень.
Про це повідомляє Спеціалізована антикорупційна прокуратура (САП) та «Суспільне».
Прокурор Ігор Щур просив застосувати до адвоката Горецького запобіжний захід у вигляді тримання під вартою з альтернативою застави в розмірі 100 мільйонів 113 тисяч гривень.
У разі внесення застави він пропонував накласти зобовʼязання на Горецького зʼявлятися до суду та забрати в нього закордонні паспорти.
За словами прокурора, Горецький відігравав особливу роль у злочинній групі.
«Він повинен був підшукувати справи людей, які згодні були надати неправомірну вигоду наперед визначеного судового рішення. Утримувати та переховувати протягом визначеного членами цієї групи строку неправомірної вигоди в таємному місці для зменшення ризиків викриття правоохоронними органами», — пояснив Щур.
Горецький свою провину не визнав. Він просив обрати йому нічний арешт або ж заставу в розмірі не більш ніж мільйон гривень.
«Я не виїжджав з України з початку повномасштабної війни. Це моя принципова позиція. З Князєвим ми ніколи не бачилися сам на сам», — додав Горецький.
Зрештою, слідчий суддя ВАКС частково задовольнив клопотання прокурора та обрав Горецькому запобіжний захід у вигляді тримання під вартою з альтернативою внесення застави у розмірі 80 млн грн.
У разі внесення застави на адвоката покладуть такі процесуальні обов’язки:
- прибувати за кожною вимогою до детектива, прокурора чи суду;
- не відлучатися із Києва без дозволу детектива, прокурора або суду;
- повідомляти детектива, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання та місця роботи;
- утримуватися від спілкування з іншими підозрюваним у справі та свідками;
- здати на зберігання до територіального підрозділу ДМС свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України та вʼїзд в Україну;
- носити електронний засіб контролю.
Що передувало?
Спеціалізована антикорупційна прокуратура (САП) та Національне антикорупційне бюро (НАБУ) ввечері 15 травня повідомили, що викрили «масштабну корупцію» у Верховному Суді.
Йдеться про хабар у розмірі 2,7 мільйона доларів. Першу частину, за даними НАБУ, передали 3 травня. А другу, у розмірі 450 тисяч доларів — 15 травня, її й зафіксували «на гарячому».
Як розповів керівник САП Олександр Клименко, під час розслідування зафіксували фактичне існування у Верховному Суді так званого «бек-офісу» — адвокатського об’єднання, яке прикривалось наданням легальних адвокатських послуг.
«Адвокатське об’єднання виступало посередником між керівництвом ВС і тими особами, які бажали вирішити свої питання у суді за неправомірну вигоду. Це стосувалось не лише рішень ВС, але і більшості інших судів на території України», — розповів Клименко.
НАБУ та САП встановили наявність контактів бізнесмена-власника групи «Фінанси і кредит» з одним із адвокатів, яке використовувалося як «бек-офіс» для маскування злочинної діяльності у ВС. Адвокат виступив посередником в передачі незаконної винагороди керівництву ВС для ухвалення судового рішення в інтересах бізнесмена.
НАБУ та САП встановили наявність контактів бізнесмена-власника групи «Фінанси і кредит» з одним із адвокатів, яке використовувалося як «бек-офіс» для маскування злочинної діяльності у ВС. Адвокат виступив посередником в передачі незаконної винагороди керівництву ВС для ухвалення судового рішення в інтересах бізнесмена.
За даними слідства, у 2002 році український бізнесмен придбав 40,19% акцій гірничо-збагачувального комбінату (ГЗК) у чотирьох компаній.
18 років потому колишні акціонери звернулися до господарського суду з позовом, щоб визнати договір купівлі-продажу цінних паперів недійсним та повернути собі акції ГЗК. Проте, суд відмовив у задоволенні вимог.
У 2022 році апеляційний суд скасував рішення першої інстанції та визнав недійсним договір купівлі-продажу цінних паперів.
Аби не допустити втрату акцій, на початку березня 2023 року бізнесмен вступив у змову з адвокатом «бек-офісу» у ВС. Протягом березня-квітня 2023 року бізнесмен передав адвокату 2,7 млн доларів США, підозрюють у САП.
19 квітня 2023 року ВС ухвалив рішення на користь бізнесмена. Під час слідчих дій НАБУ і САП задокументували передачу та отримання двома траншами 2,7 млн доларів США.