Сварите дітей за проведений за гаджетами час? Можливо, дарма ㅡ науковці кажуть, що це покращує їхні соціальні зв'язки
Школярі, які проводять більше часу перед екранами, рідко страждають через це на розлади уваги, порушення сну або мають погані оцінки. Гаджети також рідко впливають на появу депресії та тривоги. Але можуть допомогти дітям завести більше близьких друзів.
Про це йдеться у дослідженні науковців з Університету Колорадо у Боулдері, яке опублікували у науковому журналі Plos One.
Зокрема, науковці проаналізували інформацію щодо 11 800 дітей у віці 9-10 років. У анкетних даних вони отримали інформацію про те, скільки часу діти проводять перед екраном, звіти їхніх батьків про проблеми поведінки дітей та їх оцінки, а також стан психічного здоров'я школярів.
Вчені кажуть, що у середньому хлопчики щодня проводили біля екранів приблизно на 45 хвилин більше, ніж дівчата: майже п'ять годин у вихідні дні та по чотири години у будні.
Хлопчики та дівчатка по-різному користувалися гаджетами. Хлопці майже вдвічі більше часу проводили за відеоіграми, ніж дівчата. А школярки більше часу приділяли соціальним мережам. У ці дані науковців не включали той час, які діти проводили за екранами через дистанційне навчання.
Чи є вплив?
Дослідження підтвердило, що велика кількість часу перед екранами все-таки впливає на сон, поведінку та оцінки школярів. Але проти інших факторів цей вплив був незначним. Наприклад, соціально-економічний статус дитини впливав на це у 2,5 раза більше.
Один з авторів дослідження Джон Хьюітт зауважив, що за останні роки вчені припускали, що час проведений перед екраном, негативно вливає на дітей. Але цей вплив дуже перебільшений.
Попри те що вчені виявили асоціації між часом перед екранами та проблемами психічного здоров'я та поведінки дітей, це не означає що саме це було їхньою причиною. Насправді ж, могло бути навпаки: діти більше сиділи перед екранами через свої проблеми.
Наприклад, батьки дітей, які не отримують потрібної уваги чи мають агресивну поведінку, більше дають грати їм у відеоігри. А діти, які вже мають проблеми зі сном, через це вночі беруть у руки телефон.
Також дослідження показало, що відеоігри, де беруть участь кілька учасників (наприклад, онлайн-ігри) можуть сприяти розвитку соціальних зв'язків. Частіше це помічали серед хлопчиків, але вони і більше грають у відеоігри.
Наразі науковці вважають, що потрібні додаткові дослідження. До того ж ці дані не обов'язково можуть підтвердитися серед дітей старшого віку.