Тайвань хоче створити фонд на $200 млн для інвестицій у Литву, щоб підтримати її на тлі конфлікту з Китаєм
Тайвань планує створити фонд для інвестування в Литву на 200 мільйонів доларів та викупити якомога більше заборонених Китаєм товарів із балтійської країни. У такий спосіб Тайбей намагається підтримати Вільнюс, який раніше підтримав тайванців.
Про це пише Financial Times.
Голова представництва Тайваню в Литві заявив, що перші інвестиції сподіваються зробити вже цього року за гроші, гарантовані національним фондом розвитку.
Пропозиція допомогти Литві надійшла після того, як Китай понизив дипломатичні відносини з Вільнюсом і почав вводити проти литовців неофіційні торгові обмеження. Сталося це після того, як у Вільнюсі відкрили представництво Тайваню.
Китай, який вважає Тайвань своєю територією та неодноразово заявляв про бажання «возз’єднатися» з ним, це засудив.
Пекін відкликав свого посла з Вільнюса, заборонив імпорт товарів із Литви та тиснув на іноземних виробників, щоб вони припинили використання литовських комплектувальних. Окрім того, балтійська країна змушена була евакуювати своїх дипломатів з Китаю через побоювання щодо їхньої безпеки.
Після цього президент Литви Гітанас Науседа заявив, що його країні не варто було дозволяти відкриття тайванського представництва, а назва «Тайвань» не була з ним погоджена. А втім, низка високопосадовців Литви його не підтримала.
Протистояння Китаю і Тайваню
Китайська Народна Республіка (Китай) контролює материкову частину країни та два адміністративні райони — Гонконг і Макао. А Китайська Республіка, відома як Тайвань, визнає себе незалежною від Китаю. Свою столицю та адміністрацію на Тайвані заснували в 1949 році, коли Комуністична партія взяла під контроль материкову частину, а опозиційні до них сили відступили на Тайвань і заснували там свою владу.
Континентальний Китай і Тайвань дотримуються принципу «одного Китаю»: кожен вважає себе єдиним справжнім Китаєм, а свого суперника — тимчасово непідконтрольною територією. Щоби встановити дипломатичні відносини з КНР, інші країни мають розірвати дипломатичні відносини з Китайською Республікою, і навпаки.
Нині Тайвань має офіційні дипломатичні відносини з 15 країнами світу, більшість із яких — у Південній Америці. А втім, невизнаний статус Тайваню не заважає регіону займатися торгівлею з іншими країнами. Тайвань, зокрема, експортує банани, лічі та чай. Також у частині країн Тайвань має культурні представництва, які де-факто є посольствами.