«Талліннське зобов’язання»: 9 країн оголосили про безпрецедентну військову допомогу Україні
Міністри оборони дев’ятьох країн за день до зустрічі контактної групи з питань оборони України у форматі «Рамштайн» оголосили про нові пакети військової допомоги. Спільну заяву, яку назвали «Талліннським зобов’язанням», підписали Естонія, Велика Британія, Польща, Латвія, Литва, а також Данія, Чехія, Нідерланди та Словаччина.
Про це повідомляється на сайті британського уряду.
«Ми визнаємо, що спроможність України витіснити росію зі своєї території є такою ж важливою, як і спроможність захистити те, що вона вже має. Разом ми продовжимо підтримувати Україну в переході від опору до витіснення російських військ з української землі», — зазначається в заяві.
Представники дев’ятьох країн додали, що новий рівень необхідної бойової потужності можна досягти лише поєднанням танків, протиповітряної та протиракетної оборони, які діють разом із дивізіонними артилерійськими підрозділами, а також подальшим глибоким вогневим ураженням російських вузлів на окупованій території.
«Тому ми зобов’язуємося колективно домагатися надання безпрецедентного набору пожертвувань для оборони України, включно з основними бойовими танками, важкою артилерією, протиповітряною обороною, боєприпасами та бойовими машинами піхоти», — наголошується в заяві.
Далі міністри оголосили про пакети допомоги від своїх країн.
Данія
Країна продовжує військову та цивільну підтримку України. Данія надала військову допомогу або профінансувала її придбання іншими країнами на суму близько 600 мільйонів євро. Пожертвування зброї та військова підтримка триватимуть у тісній співпраці з союзниками та відповідно до потреб України.
19 січня також стало відомо, що Україна отримає в подарунок від Данії 19 самохідних артилерійських установок Caesar французького виробництва. Це всі САУ Caesar, що має наразі Данія.
Чехія
Чехія продовжить доставлення військового обладнання в Україну від партнерів. Також чехи обіцяють збільшити виробничі потужності оборонної промисловості, щоб збільшити виробництво боєприпасів великого калібру, гаубиць і бронетранспортерів.
Ключовою складовою чеського внеску стане технічне обслуговування вже поставленого обладнання та збільшення потужності технічного обслуговування.
Естонія
Естонський пакет складається з десятків 155-мм гаубиць FH-70 і 122-мм D-30, тисячі 155-мм артилерійських боєприпасів, засобів підтримки артилерійських підрозділів, сотень протитанкових гранатометів Carl-Gustaf M2 із боєприпасами. Загальна вартість заміни пакета — 113 мільйонів євро.
Крім того, у 2023 році Естонія продовжить надавати як базову, так і спеціалізовану підготовку сотням військовослужбовців Збройних сил України.
Латвія
Латвія планує надати десятки переносних зенітно-ракетних комплексів Stinger і додаткові елементами протиповітряної оборони, два вертольоти версія радянського Мі-8, яку поставляли за кордонМі-17, десятки кулеметів з боєприпасами, декілька десятків безпілотників та запчастини для гаубиці М109.
У 2023 році Латвія також планує навчити близько двох тисяч українських військових за різними програмами, починаючи від початкової піхотної підготовки до спеціалізованих курсів.
Литва
Новий пакет підтримки Литви складається з десятків зенітних установок L-70 з тисячами боєприпасів і двох вертольотів Мі-8 — це коштуватиме приблизно 85 мільйонів євро.
Ще цього року Литва інвестує 40 мільйонів євро в закупівлю на підтримку українських військових. Це буде включати рушниці-антидрони, оптику, термовізуальні прилади та дрони.
Крім того, 2 мільйони євро будуть перераховані до Міжнародного фонду Великобританії для фінансування проєктів придбання важкого озброєння, як-от артилерійські системи та боєприпаси, системи прямого вогню або бойові броньовані машини.
Загальна вартість майбутнього пакета підтримки Литви становить 125 мільйонів євро.
Польща
У новому польському пакеті допомоги — зенітні установки С-60 із 70 тисячами боєприпасів.
Польща вже передала 42 бойові машини піхоти разом із навчальними пакетами для двох механізованих батальйонів. Крім того, Польща продовжить постачання 155-мм гаубиць AHS Krab і різних видів боєприпасів.
Також постійно проводиться медична та інженерна підготовка. Крім того, Польща готова передати роту танків Leopard 2 з 1000 боєприпасів.
До цього буде створено ширшу коаліцію донорів танків Leopard 2.
Словаччина
Словаччина продовжуватиме обговорення з членами Альянсу щодо можливостей розблокування додаткового обладнання для України. Зараз зусилля зосереджені на постачанні бойових танків, бойових машин піхоти, систем протиповітряної оборони, а також на збільшенні виробництва гаубиць, обладнання для розмінування та боєприпасів.
Словаччина продовжить навчання українських військових і розширить навчання відповідно до вимог України.
Велика Британія
У пакет Сполученого Королівства увійшли:
- 14 танків Challenger 2 з броньованими евакуаційними та ремонтними машинами;
- САУ AS90 калібру 155 мм;
- сотні бронемашин, обладнання для подолання мінних полів та встановлення водних переправ;
- десятки безпілотних авіаційних систем для підтримки української артилерії;
- ще 100 тисяч артилерійських снарядів;
- сотні ракет, включно з ракетами GMLRS, ракетами ППО Starstreak і ракетами ППО середньої дальності;
- 600 ракет Brimstone;
- додаткове обладнання і запчастини для модернізації сотень українських танків та БМП.
Спільно з дев’ятьма партнерами Велика Британія планує підготувати близько 20 тисяч українських військових. На це виділено приблизно 216 млн євро (200 млн фунтів стерлінгів).
Також Велика Британія координує Міжнародний фонд підтримки України, в який разом із партнерами залучила майже 650 млн євро (600 млн фунтів).
Країни пообіцяли завтра, 20 січня, на зустрічі «Рамштайн» закликати інших членів НАТО і партнерів наслідувати їхній приклад та якнайшвидше надати свої власні заплановані пакети допомоги, щоб забезпечити українську перемогу на полі бою у 2023 році.