🎧 «Те, що мали зробити італійські слідчі, зробили ми»: авторка фільму-розслідування про справу Марківа / подкаст
У подкасті «Справа Марківа» Ольга Токарюк, журналістка hromadske, розповідає про нові факти, які вдалося встановити під час зйомок фільму-розслідування «Не в тому місці, не в той час». Це фільм про загибель журналістів Андреа Роккеллі та Андрія Міронова під Слов’янськом, в убивстві яких італійський суд звинуватив ексбійця Нацгвардії Віталія Марківа та присудив йому 24 роки ув’язнення. Міжнародна команда документального проєкту (Крістіано Тінацці, Ольга Токарюк, Рубен Лагаттолла та Даніло Еліа) сподівається, що стрічка допоможе переломити хід справи Марківа в апеляційному суді Італії.
Слухайте в SoundCloud, Google Podcasts та ApplePodcasts.
Історію солдата Віталія Марківа і фотографа Андреа Роккеллі часто починають розповідати або з дня загибелі Роккеллі 24 травня 2014 року, або з дня арешту Марківа в Італії у червні 2017 року. Але насправді ця історія почалася раніше. І Роккеллі, і Марків мешкали в Італії: один там народився, інший в юному віці переїхав з родиною. Коли почався Майдан, обоє вирушили до Києва. Марків — через патріотичні почуття, Роккеллі — з професійного обов’язку. Вони ніколи не познайомились, але обоє підтримували ідеї Майдану. Після початку бойових дій на сході України вони вирушили туди, де їхні долі трагічно перетнулися востаннє. Андреа Роккеллі та його перекладач Андрій Міронов загинули, Віталія Марківа звинуватили у їхній смерті.
«В Україні все-таки є певне розуміння абсурдності цієї справи. В Італії громадська думка і думка медіа зовсім інша. Вона переважно пристала на ту точку зору, що загибель Роккеллі та Міронова не була випадковою, що це була атака на свободу преси», — каже Ольга Токарюк.
Автори фільму відшукали свідків подій, яких не знайшло італійське слідство. Йдеться про двох українців, котрі вижили під час обстрілу, в якому загинули Роккеллі та Міронов. Один зі свідків — водій Євген Кошман; саме він привіз журналістів до залізничного переїзду, де вони потрапили під обстріл. Другий — випадковий перехожий, який за збігом обставин опинився поруч. Його ім’я не розголошують до виходу фільму «Не в тому місці, не в той час».
В рамках проєкту знімальна група провела випробування зброї. Тестували гіпотезу сторони обвинувачення про те, що Марків, маючи лише автомат Калашникова, міг поцілити у журналістів із відстані близько двох кілометрів. Українські та італійські експерти з балістики були присутні на полігоні і прокоментували результати випробувань.
За допомогою зйомок з дрона території навколо гори Карачун була створена 3D-мапа рельєфу. Вона настільки детальна, що враховує, на скільки сантиметрів виросли дерева з 2014 року. З цією картою стає зрозуміло, міг Віталій Марків на своїй позиції бачити журналістів, котрі перебували біля залізничного переїзду, чи це було неможливо.
Свівавторка фільму підкреслює, ще їхній проєкт цілком незалежний: «Нам було надзвичайно важливо працювати над ним міжнародною командою, щоби цей фільм сприймався з довірою і в Італії, і в Україні. Якраз через те, що ми хочемо зберегти незалежність і уникнути будь-яких звинувачень в упередженості, ми дуже потребуємо фінансової підтримки. Ми запустили кампанію на Спільнокошті, до якої ми закликаємо долучитися всіх українців, зацікавлених в тому, щоби нарешті було розказано правду про справу Марківа і про загибель Роккеллі та Міронова».
Збір грошей на виробництво фільму-розслідування закінчується 18 квітня. Підтримайте «Не в тому місці, не в той час» на краудфандинговій платформі Спільнокошт.