Театральне розслідування: у чому звинувачують російського режисера Кирила Серебренникова
УМоскві набирає обертів скандал, пов’язаний зрежисером Кирилом Серебренниковим, керівником театру «Гоголь—центр». Він проходить свідком усправі про велике шахрайство при підготовці вистав.
У Москві набирає обертів скандал, пов’язаний з режисером Кирилом Серебренниковим, керівником театру «Гоголь-центр». Він проходить свідком у справі про велике шахрайство при підготовці вистав. 9 серпня свідчення проти Серебренникова дала головна бухгалтерка створеного ним проекту «Седьмая студия». Вона стверджує, що організацію заснували для переведення в готівку бюджетних коштів, що виділяються на театральні постановки. Кирило Серебренников проходить по справі свідком, але водночас слідчі вилучили його закордонний паспорт. Громадське намагалося зрозуміти, що відбувається зі справою «Гоголь-центра» — одного з найдемократичніших театрів Москви.
«Сон літньої ночі»
Слідство звинувачує театральну компанію «Седьмая студия», яка співпрацює з «Гоголь-центром», у розкраданні 68 мільйонів рублів (понад мільйон доларів), які департамент культури Москви виділив на культурні проекти, у тому числі постановку вистави «Сон літної ночі».
За версією правоохоронців, проект не реалізували — працівники студії підготували фіктивні документи про підготовку вистави та її гастролів.
У червні заарештували екс-директора «Гоголь-центра» і колишнього генерального продюсера «Седьмой студии» Олексія Малобродского, головну бухгалтерку організації Ніну Масляєву та екс-гендиректора Юрія Ітина.
Режисер Кирило Серебренніков проходить по справі свідком. Наприкінці травня в його будинку провели обшук, пізніше режисер повідомив, що в нього вилучили закордонний паспорт — може зірватися поїздка в Штутгарт, де Серебренников має ставити оперу «Ганс і Гретель» Енгельберта Хумпердінка.
«Седьмая студия» — це театральний гурт, створений Кирилом Серебренниковим. До нього входять його студенти зі Школи-студії МХАТ. Студія поставила сім вистав у центрі Сучасного мистецтва «Винзавод», а відтак артисти трупи приєдналися до складу театру «Гоголь-центр».
Сцена з вистави «Сон в літню ніч» режисера Кирила Серебренникова Фото: Гоголь-центр
Розслідування
Прокуратура назвала арешт Малобродского незаконним: з’ясувалося, що справу порушили вже після обрання запобіжного заходу. Однак суд продовжив арешт на три місяці. Таке ж рішення ухвалили щодо бухгалтерки «Седьмой студии» Ніни Масляєвої. Юрія Ітина відпустили під домашній арешт.
На засіданні суду 9 серпня Ніна Масляєва заявила, що допомагала керівництву студії переводити державну субсидію. Нібито цими коштами фігуранти розпоряджалися на власний розсуд: «Ітин, Серебренников і Малобродскій створили автономну некомерційну організацію «Седьмая студия» для реалізації злочинного наміру», — ідеться в протоколі допиту Масляєвої.
Дочки Ніни Масляєвої повідомили, що за ними велося стеження. На їхню думку, таким чином інші фігуранти справи могли тиснути на них.
Однак про арешт самого Серебренникова наразі не йдеться, каже театральний режисер Гліб Черепанов. Він уважає, що атака на Серебренникова проводиться зокрема для того, щоб мінімізувати його роботу в Росії:
«Мета зрозуміла — дискредитувати Серебренникова, забруднити репутацію, психологічно деморалізувати. Адже коли людина багато та активно працює на Заході, мимоволі виникають думки там і залишитися».
Колишній генпродюсер «Седьмой студии» Олексій Малобродский та головна бухгалтерка організації Ніна Масляєва під час судового засідання Басманного районного суду Москви Фото: EPA/YURI KOCHETKOV
«Нурєєв»
Одночасно з розслідуванням справи «Седьмой студии» Большой театр вирішив скасувати прем’єру балету «Нурєєв». Це сталося за три дні до призначеної дати — глядачі мали побачити спектакль 11 липня. В інтерв’ю німецькому виданню Sueddeutsche Zeitung Серебренников заявив, що прем’єра можливо відбудеться в грудні 2017.
При постановці Кирило Серебренников виступив у ролі автора лібрето, режисера і сценографа. У байопіці про легендарного танцюриста повинен брати участь хор, оперні солісти та масовка. Композитор Ілля Демуцький охарактеризував постановку як «блокбастер про балет».
Директор Большого театра Володимир Урін заявив, що перенесення прем’єри «Нурєєва» пов’язано з тим, що спектакль іще не готовий. Він розповів про певні проблеми з хореографією, водночас підкреслив, що роботи Серебренникова вони не стосуються.
Близькі до міністерства культури Росії джерела повідомили агентству ТАСС, що прем’єру вистави перенесли за особистим розпорядженням глави відомства Володимира Мединського. Він нібито вгледів там «пропаганду гомосексуалізму» — головний герой Рудольф Нурєєв не приховував своєї орієнтації. Сам Мединський це спростував, сказавши, що побачив уривки прогону постановки вже після скасування.
Колеги пов’язують справу «Седьмой студии» та перенесення «Нурєєва». «Ім’я Кирила Семеновича (Серебренникова) пролунало нещодавно в ЗМІ, тож це могло сприяти рішенню про перенесення прем’єри», — сказав BBC артист балета Арсен Каракозов.
Режисер Гліб Черепанов теж вбачає в подіях певний зв’язок, утім нагадує, що директор Великого театру Володимир Урін був одним з перших, хто став на захист Серебренникова, коли в нього почалися обшуки.
Реакція громадськості
Актор Євген Миронов передав президентові Росії Володимиру Путіну лист на підтримку Серебренникова — це сталося в Кремлі, коли артисту вручили орден «За заслуги перед Вітчизною».
Колективне звернення з’явилося і щодо звільнення Олексія Малобродского. Його підписали режисери Олександр Сокуров і Павло Лунгін, телеведучий Володимир Познер, музикант Андрій Макаревич, письменники Володимир Сорокін, Віктор Єрофєєв, Людмила Петрушевська і Людмила Улицька, мультиплікатор Юрій Норштейн тощо.
Художній керівник «Театра современной пьесы» Йосип Райхельгауз заявив, що не має сумніву в невинності Олексія Малобродского та сподівається, що звернення діячів культури допоможе змінити запобіжний захід.
На думку Гліба Черепанова, атакою на Серебреннікова влада намагається встановити контроль над успішним, популярним серед молоді театром. Але вірогіднішою версією називає особисту помсту:
«Мені здається, все почалося як чиясь особиста помста Кирилові Серебренникову. Будь-яку необережну фразу, приміром, про рівень компетентності деяких чиновників, у тому числі з міністерства культури, можуть запам’ятати надовго. Ти навіть не зрозумієш, з чого все почалося. Просто велике цабе на тебе образилося. Ну а тепер, коли до людини прийшли з обшуками, а трьох —заарештували, правоохоронцям необхідно довести справедливість того, що вони вчинили. Честь мундира така».
На закритті сезону в «Гоголь-центрі» Кирил Серебренников виступив з промовою перед глядачами.
«Учора сталося дивне: я приїхав зі спектаклем, якого не буде, на спектакль, якого не було. Між цими хештегами проходить наше життя. Якісь люди намагаються нас переконати, що нас не існує, що нас немає, а те, що ми робимо, не настільки важливо», — сказав Серебренников зі сцени, маючи на увазі спектаклі «Нурєєв» та «Сон літньої ночі».
Підписуйтесь на наш канал у Telegram