Теракт у Норвегії: поліція каже, що п'ятьох загиблих зарізали, а не застрелили з лука. Але його нападник теж використав
Усі п’ятеро жертв теракту в норвезькому місті Конгсберг були зарізані, а не застрелені з лука, який мав при собі нападник. Проте він поранив принаймні одну людину стрілою, а загальна кількість потерпілих від дій зловмисника перевищує десяток.
Як повідомляє NRK, про це на пресконференції 18 жовтня заявив інспектор поліції Конгсберга Пер Томас Омгольт.
За його словами, частину жертв нападник зарізав у них удома, частину — у громадських місцях. Найімовірніше, що загиблі між собою не пов'язані. Якою саме зброєю він користувався, поліція на час слідства не розголошує.
Що стосується лука, то нападник поранив із нього принаймні одну людину, а потім, як вважає слідство, позбувся його по дорозі. За словами Омгольта, всього потерпілих у справі понад десять.
Правоохоронці також допитали нападника — 37-річного громадянина Данії Еспена Андерсена Бретена. Як каже Омгольт, він готувався до теракту заздалегідь, але слідство схиляється до того, що чоловік скоїв напади через психічні проблеми, а не нібито навернення до ісламу.
Зараз Бретен перебуває в психіатричній лікарні, де протягом кількох місяців мають встановити його осудність. Омгольт каже, що поліція встановила, як чоловік дістав лук і стріли, але не коментуватиме цього. Також слідство хоче потім повторно допитати Бретена.
Що сталося?
Серія нападів у центрі міста Конгсберг, що на півдні Норвегії, відбулася ввечері 13 жовтня. Унаслідок нападу загинули чотири жінки й один чоловік 50-70 років. Ще кілька людей були поранені, проте нині їхньому життю ніщо не загрожує.
ЗМІ повідомляють, що затриманий народився в Норвегії, а з початку 2000-х він офіційно безробітний. За даними ЗМІ, раніше його судили за пограбування та купівлю наркотиків, а пів року тому він отримав шестимісячну судову заборону наближатися до двох своїх родичів, яким погрожував убивством.
Поліція безпеки Норвегії заявила, що наразі розцінює напад як теракт. Деталі нападу і його мотиви обіцяють встановити під час слідства. Загальну терористичну загрозу в країні залишили на «помірному» рівні.
Це масове вбивство — друге за кількістю жертв в історії Норвегії. Більше людей загинули тільки під час теракту, який скоїв Андерс Брейвік. Той був прибічником ультраправих поглядів, і в липні 2011 року підірвав бомбу в центрі Осло, а потім відкрив стрілянину в молодіжному таборі на острові Утойя. Тоді загинули 77 людей.
Терориста засудили до максимально можливого в Норвегії покарання — 21 року тюремного ув'язнення з можливістю продовження терміну в тому разі, якщо влада визнає, що він, як і раніше, становить небезпеку для суспільства.