Термінали Starlink можна придбати на чорному ринку. Це стає «глобальною проблемою» — Bloomberg

Системи зв'язку Starlink, які виробляє компанія Ілона Маска SpaceХ, продаються на чорному ринку у всьому світі. Це ставить під сумнів контроль компанії над своєю розробкою.

Про це йдеться в розслідування Bloomberg.

Там вказують, що чорний ринок виник у тих регіонах, де є потреба у високошвидкісному та надійному інтернеті. Starlink, зокрема, використовували під час громадянської війни в Ємені. Систему зв'язку також використовують Сили швидкого реагування в Судані, оскільки у країні вже кілька місяців не працює звичайний інтернет, а самі системи завезли до країни контрабандою через Уганду й Південний Судан.

Окрім того, використання терміналів Starlink зафіксували й у Венесуелі, яка перебуває під американськими санкціями. Bloomberg пише, що на карті покриття немає даних про роботу супутників у країні, однак у соцмережах активно рекламують ці системи зв'язку.

«Це викликає глибоке занепокоєння, тому що вона не регулюється й очолюється приватною компанією. Ніхто не несе відповідальності за те, хто має до неї доступ і як вона використовується», — заявила науковиця з міжнародних питань і питань безпеки в Австралійському інституті Емма Шортіс.

Bloomberg також пише, що у Південно-Африканська республікаПАР у групах на Facebook з'явилися провайдери, у яких можна купити й активувати комплекти Starlink у Мозамбіку, де є ліцензія на використання цих систем. Після цього їх доставляють через кордон південноафриканським клієнтам.

Обійти заборону на використання цієї технології можна, заплативши за її послуги через міжнародну картку, зазначають у Bloomberg. За таким алгоритмом діють й інші провайдери у світі, зокрема й у Венесуелі.

Starlink у росіян

На початку лютого в соцмережах українські військові почали розповідати, що росіяни використовують на фронті Starlink.

Згодом українська розвідка підтвердила використання систем Starlink російськими окупантами на фронті. Радіоперехоплення окупантів свідчить, що термінали Starlink встановили, наприклад, у підрозділах російської 83 окремої десантно-штурмової бригади.

Однак американський мільярдер Ілон Маск заперечив, що його компанія SpaceX продавала росії напряму чи опосередковано термінали супутникового зв’язку Starlink.

У ГУР припускали, що війська росії могли отримати термінали Starlink контрабандою. За даними розвідки, зараз використання Starlink російськими силами на лінії фронту стало «більш системним і налагодженим».

Міністр цифрової трансформації України Михайло Федоров заявляв, що звертався до засновника компанії SpaceX Ілона Маска, запропонувавши спосіб, який дав би змогу запобігти використанню росіянами терміналів Starlink. Про який саме спосіб ідеться, він не розповів, однак запевнив, що за допомогою нього можна відключити російські «старлінки».