Тікай, поки встигаєш. Де чоловіки з росії ховаються від мобілізації
Уже тиждень російські чоловіки через так звану часткову мобілізацію, яка попри заяви керівництва стосується чи не кожного повнолітнього, масово тікають за кордон. Звісно, ця масовість умовна: відкритої статистики немає, але за даними ЗМІ, з рф виїхали понад 260 тисяч людей — і це за мобілізаційного резерву (теоретично) у 25 мільйонів.
А втім, сусідні з росією держави постали перед непростим вибором: закривати кордони для росіян чи ні. Адже існують небезпідставні побоювання, що серед ухилянтів можуть бути агенти російських спецслужб.
Про те, як сусіди рф ставляться до напливу росіян — в огляді hromadske.
Європа
Одному з перших «російську проблему» довелося розв’язувати Європейському Союзу.
З 12 вересня ЄС призупинив угоду про спрощений візовий режим з рф: не закрив свої кордони для росіян, але значно ускладнив їхній перетин. Візу тепер чекати довше, коштує вона дорожче, а перевірки на кордоні посилюють.
Але вже чинні візи (особливо багаторічні) анулюватися не будуть — і це важливо. Скільки громадян рф мають їх на руках, сказати важко, проте лік точно йде на кілька мільйонів. Крім того, поїздки з так званою гуманітарною метою (відвідування родичів, для навчання чи роботи тощо) також не обмежуються.
Дещо суворіший підхід обрали країни, які безпосередньо межують із росією — Естонія, Латвія, Литва і Польща: вони з 19 вересня заборонили будь-які туристичні поїздки росіян до себе, навіть якщо ті подорожують транзитом. Але й тут теж є певні винятки гуманітарного характеру. Аналогічні обмеження з 30 вересня запроваджує і Фінляндія.
І ще одне «але». Усе це не стосується росіян, що ухиляються від мобілізації. І тут у Європейському Союзі думки розділилися.
Прогнозовано, країни Балтії та Польща прямо сказали, що не пускатимуть до себе ухилянтів і не даватимуть їм прихисток. Деякі заяви тамтешніх офіційних осіб були вкрай різкими: приміром, глава литовського МЗС Ґабріелюс Ландсберґіс, відомий прихильник України, прямо сказав, що росіяни мають не тікати, а скинути режим путіна.
Фінляндія досі не відмовлялася від прийому російських ухилянтів, хоча глава її зовнішньополітичного відомства Пекка Гаавісто виступив проти. Втім з 30 вересня країна закриває кордон для російських туристів, які мають шенгенські візи.
А от держави ЄС, які не межують із росією безпосередньо (наприклад Німеччина й Нідерланди), вважають, що пропускати ухилянтів з рф потрібно, бо так вони демонструють незгоду з політикою путіна. Підтримують їхню позицію й деякі керівники євроінституцій.
Щоправда, і в Німеччині лунають побоювання, що не всі росіяни мають потрапляти в ЄС, адже це суттєво загрожує безпеці. Про діяльність російської агентури на німецькій території вже не перший місяць прямо кажуть тамтешні спецслужби. Можна згадати і гучне вбивство чеченського опозиціонера Зелімхана Хангошвілі, і менш помітний злам електронної пошти німецьких «Зелених» — чи не найприхильнішої до України партії чинної коаліції. Є інформація, що росіяни навіть намагалися збирати дані про тренування українських військових у Німеччині.
Загальна позиція ЄС щодо прийому ухилянтів із росії, схоже, ще обговорюється на внутрішніх консультаціях. Та поки її немає, а російські кордони ще не закриті для російських чоловіків, які тікають від мобілізації, залишається тільки один коридор для втечі в ЄС — Фінляндія.
А втім, залишається тільки до 30 вересня.
Грузія
Ситуація на кордоні рф та Грузії стала найбільш помітною у ЗМІ в останні дні. Та почнімо трохи здалеку, адже наплив росіян до південнокавказького сусіда почався ще з кінця лютого і викликав активні дискусії в грузинському суспільстві.
Варто нагадати, що ще у 2012 році Грузія в односторонньому порядку скасувала візи для росіян — нібито для стимулювання туризму (дарма, що після повномасштабного вторгнення рф більшість грузинів виступили за повернення віз). Незгодні з політикою кремля цим скористались — і потік громадян рф до Грузії різко зріс. Якщо конкретніше: лише в березні-липні цей показник становив 277 тисяч (учетверо більше, ніж за аналогічний період торік), до того ж приблизно 50 тисяч із них лишилися в Грузії.
І так, мобілізація в рф тільки посилила цю тенденцію. Тільки 27 вересня грузинське міністерство внутрішніх справ розкрило статистику: з початку «мобілізації» 53 тисячі росіян в’їхали до країни. Орієнтовно 34 тисячі, однак, у цей же період із Грузії виїхали — причому не обов’язково до росії.
Офіційна грузинська влада, судячи із заяв, не збирається забороняти в’їзд ухилянтам з росії (що б там в етері українського телемарафону не говорили опозиційні депутати). До того ж аргументи можна почути цікаві: по-перше, який сенс закривати кордон, якщо це й так зробить росія; а по-друге, краще нехай російські ухилянти будуть у Грузії, аніж на полі бою в Україні.
І, як виявилося, депутат керівної «Грузинської мрії» Бека Давітуліані мав рацію. 27 вересня влада Північної Осетії (саме через неї, а точніше — пропускний пункт «Верхній Ларс» — росіяни в’їжджають до Грузії) оголосила, що там вручатимуть повістки росіянам, які підлягають путінській мобілізації, з усіх регіонів. А наступного дня фактично перекрили рух машин через ПІвнічну Осетію — за винятком туристичної чи рекреаційної мети.
Ситуація на «Верхньому Ларсі», до слова, й без того напружена. Черги з росіян лише за «офіційними» даними тягнуться на 20-30 кілометрів. Дехто взагалі кидає автівки й рушає до Грузії — через автомобільний КПП! — пішки чи на велосипеді або самокаті (за це вже вхопився спікер російської держдуми в’ячеслав володін, запропонувавши конфіскувати покинуті авто на користь рідних російських військових). Зрештою, нещодавно туди відправили цілий БТР федеральної служби безпеки (в росії вона також відповідає за прикордонний контроль).
Казахстан
«Останніми днями до нас приїжджають багато людей з росії. Більшість із них змушені їхати через безвихідну ситуацію, що склалася. Ми повинні виявити турботу щодо них і подбати про їхню безпеку. Це політичне і гуманітарне питання».
Саме так нинішній президент Казахстану Касим-Жомарт Токаєв охарактеризував ситуацію з російськими ухилянтами у своїй країні.
Казахстан — особливий випадок для росії. Їхній спільний кордон — найдовший сухопутний кордон у світі: його довжина становить майже 7600 кілометрів, уздовж розташовані кількадесят пропускних пунктів. Та й в’їхати до Казахстану громадяни рф можуть просто за внутрішнім паспортом.
За офіційними даними, за перші дев’ять місяців 2022 року до Казахстану в’їхали 1,7 мільйона росіян (і понад 1,6 мільйона виїхали), а з 21 вересня — 98 тисяч. Водночас понад 64 тисячі, навпаки, виїхали. Багато хто — до сусідніх Киргизстану й Узбекистану.
Офіційний вимір ситуації з російськими ухилянтами в Казахстані зводиться до вже згаданих слів Токаєва. Глава тамтешнього міністерства внутрішніх справ виступав з окремою заявою: мовляв, громадян рф, які прибули в країну, не будуть видавати, хіба що росія оголосила їх у міжнародний розшук. А в росії, нагадаємо, неотримання повістки й неявка у військкомат — це адміністративне, а не кримінальне правопорушення.
Казахстанські ЗМІ також наводять приклади, як прибулим російським ухилянтам допомагають волонтери: забезпечують їжею та водою, допомагають знайти нічліг тощо. У Telegram можна знайти кілька чатів, де росіяни координуються для пошуку житла в Казахстані.
Водночас є й повідомлення про завищення орендної плати за житло. А оскільки в Казахстані в орендованих квартирах живуть і місцеві, це також негативно впливає й на них. Міністерство праці Казахстану вже пообіцяло, що перевірятиме таких орендодавців.
Монголія
Не можна не згадати ще про одну країну — Монголію, яка має з росією майже 3,5 тисячі кілометрів сухопутного кордону. При цьому жителі прикордонних російських областей — Бурятії, Туви, Калмикії — мають історичний та культурний зв’язок із монголами.
Офіційних даних у відкритому доступі немає, проте, за оцінками волонтерів, після оголошення часткової мобілізації кількість приїжджих до Монголії росіян зросла у десятки, якщо не сотні разів. Тут варто нагадати, що Бурятія — це ще один «рекордсмен» за кількістю військовослужбовців, яких відправили воювати в Україну.
Тоді як офіційна влада Монголії зайняла нейтральну позицію щодо російської агресії проти України, колишній президент — і випускник львівського вишу — Цахіагійн Елбегдорж був більш категоричним.
«Бурятські, тувинські та калмицькі монголи вже значно постраждали. Їх використовують просто як гарматне м'ясо. Сотні з них поранені. Тисячі — вбиті. Ми, монголи, зустрінемо вас із розпростертими руками й відкритими серцями», — заявив він у відеозверненні, яке набуло розголосу в українських ЗМІ.
США
Зрештою, Сполучені Штати вже сказали, що готові прийняти ухилянтів із росії, але особливих правил для цього не запроваджуватимуть — росіяни повинні пройти через усі процедури, як будь-які інші біженці чи мігранти.
«Усі, хто шукає притулку від політичного переслідування, незалежно від громадянства, можуть подати заявку на притулок у США, і її розглядатимуть в індивідуальному порядку. Такою ми бачимо свою роль у цьому процесі», — заявила цього тижня речниця Білого дому Карін Жан-П’єр.