Тінь Медведчука. Хто такий Тарас Козак і чому зазнає краху його медіаімперія

Головною темою останніх днів в Україні стало блокування проросійських каналів з так званого пулу Медведчука — NewsOne, «112 Україна» та ZIK. Ці телеканали завжди згадують у контексті одного з лідерів ОПЗЖ — Віктора Медведчука, проте в лапках, бо формально він не має до них жодного стосунку. Де-юре вони належать однопартійцю Медведчука Тарасові Козаку, украй непублічному медіамагнату.

Що відомо про партнера Медведчука, їхній спільний бізнес, а також поставки вугілля з окупованого Донбасу, які, схоже, і стали причиною блокування — читайте в матеріалі.

Податківець, митник і депутат

Уродженець Львівщини Тарас Козак закінчив Львівський національний аграрний університет за спеціальністю «бухгалтерський облік, контроль та аналіз господарської діяльності» та ЛНУ ім. Івана Франка за фахом «правознавство», у 90-х працював у Державній податковій адміністрації у Львівській області, з 2003 року почав працювати у Державній митній службі. Дослужився аж до посади заступника голови відомства.

У 2006 році він спробував потрапити до Верховної Ради, ще й із ким — балотувався від блоку Наталії Вітренко «Народна опозиція», а також був членом партії «Русько-Український Союз». Не потрапивши до парламенту, став депутатом Львівської облради, а у 2012 році спроба №2 потрапити до Верховної Ради (вже як самовисуванець) також не дала результату.

Заповітний депутатський мандат Козак отримав уже після Євромайдану — у 2014 році він пройшов у Раду за списком «Опозиційного блоку», правонаступника «Партії регіонів». Через деякий час «Опоблок» розвалився на дві частини, і Козак опинився в «Опозиційній платформі — За життя» — дітищі Вадима Рабіновича, Юрія Бойка та Віктора Медведчука.

Зв’язку з останнім Козак, схоже, і не приховує. На сайті проросійського руху Медведчука «Український вибір» Козак значиться членом його Координаційної ради. Також він є заступником ГО «Центр Правова Держава», керівник якої — той-таки Медведчук.

Народний депутат України Віктор Медведчук під час урочистого засідання Верховної Ради IX скликання, у Києві, 29 серпня 2019 рокуУНІАН/Владислав Мусієнко

Бізнес і Медведчук

Зв’язок Козака з Медведчуком можна простежити з початку 2000-их, коли Козак працював у податковій на Львівщині, а очолював її молодший брат Медведчука Сергій. Відтоді журналісти-розслідувачі неодноразово писали про їхній спільний бізнес.

Так, «Проект» писав про нафтовидобувний бізнес у Росії, яким через офшори володіють дружина Медведчука Оксана Марченко й Тарас Козак. І ці кіпрські офшори зареєстровані за однією адресою. «Ліга.net» розповідала про єдиний в Україні нафтопродуктопровід «Прикарпатзахідтранс», який із початком війни на Донбасі перейшов від російської «Транснефти» до компаній, пов’язаних із Медведчуком, одна з яких — Тараса Козака. Таке ж писали й про колишню мережу заправок «Роснефти».

Сам Тарас Козак навіть зізнавався, що його не лякає статус формального власника. Таке щире зізнання від нього отримали журналісти Bihus.Info в розслідуванні щодо тютюнового монополіста «Тедіс Україна». Тоді Козак відкрито сказав, що він є номінальним власником, але ім’я справжнього назвати відмовився.

Тож твердження про те, що на Козака «записують» власність Медведчука, з’являються не просто так.

Медіаімперія

У нашому випадку насамперед цікаве придбання Козаком медіаактивів, які він у підсумку об’єднав у холдинг «Новини». Туди увійшли нині заблоковані NewsOne, «112 Україна» та ZIK.

Першим Козак купив телеканал NewsOne, попередній власник — також проросійський політик Євген Мураєв — продав його в жовтні 2018 року.

У грудні того ж року Тарас Козак майже за 73 мільйони гривень купив 9 компаній групи «112 Україна». Проте піарити Медведчука почали там ще раніше, коли новим власником каналу номінально став громадянин Німеччини Едуард Катц. Розслідування «Схем» свідчило про те, що Катц, який у ФРН займається перепродажем вживаних авто, є лише фіктивним власником.

Проте зрештою цей житель німецької глибинки й за сумісництвом трохи український медіамагнат продав «112 Україна» Козаку. Загалом соратник Медведчука, як показала його декларація, витратив на ці два канали приблизно 4 мільйони доларів.

У червні 2019-го Козак придбав ZIK у бізнесмена Петра Димінського. Сума угоди не розкривалася, проте до Антимонопольний комітет УкраїниАМКУ сторони не зверталися, а це можливо, коли сума не перевищує 4 мільйонів євро. Водночас ексжурналістка каналу Тетяна Даниленко вважає, що за ZIK Козак заплатив понад 4 мільйони євро.

Бізнес-діяльність Козаку, вочевидь, ближча, ніж політична — попри здобуття бажаного депутатського крісла ходить він до Ради вкрай рідко, як свідчить моніторинг руху ЧЕСНО. У минулому скликанні він прогуляв 64% засідань.

На власних телеканалах Козак також не світиться, інтерв’ю не дає і взагалі дуже далекий від образу публічного політика. Натомість Медведчука ця медіаімперія зробила центральною фігурою: дивлячись ефір «112-го», іноді можна подумати, що він там просто живе. Тож саме тому мало хто сумнівається, що Козак є лише фіктивним власником, а справжній бенефіціар — кум Путіна.

Віктор Медведчук, Тарас Козак і Вадим Рабінович на зустрічі з депутатами російської Думи в МосквіПресслужба ОПЗЖ

За що канали заблокували й до чого тут вугілля з Донбасу?

У стрічках новин про блокування NewsOne, «112 Україна» та ZIK писали, що це пов’язано з рішенням РНБО, яке запровадило санкції проти Козака та його компаній. Проте конкретної причини влада не назвала, ішлося лише про фінансування з країни-агресора. Сам Козак із журналістами спілкуватися відмовляється, лише в заяві на сайті ZIK він назвав це рішення РНБО «політичною розправою».

Аби розібратися, подивимося закон «Про санкції». Він дозволяє їх ввести: щодо окремих іноземних юридичних осіб, юридичних осіб, які перебувають під контролем іноземної юридичної особи чи фізичної особи-нерезидента, іноземців, осіб без громадянства, а також суб’єктів, які здійснюють терористичну діяльність.

Козак є громадянином України, тобто під жоден пункт, окрім останнього, він не підпадає. Дехто припускав, що він може мати ще один паспорт, проте українське законодавство декларує єдине громадянство, механізму позбавлення паспорта України за подвійне громадянство немає, тож Україна юридично сприймає людей із декількома паспортами лише як своїх громадян — інші не визнає. Тому цей варіант украй малоймовірний.

А ось щодо тероризму є декілька підтверджень. Ще у 2016 році «Українська правда» опублікувала розслідування, у якому йшлося — до України під виглядом вугілля з Південної Африки через Росію завозять вугілля з окупованих територій Донбасу. І саме Тарас Козак був переговорником від компанії з Гонконгу Arida Global Limited, яка начебто возила вугілля з ПАР до України (а насправді — з Донбасу).

Уже після блокування каналів із «пулу Медведчука» про історію з вугіллям розповіла виконавча директорка Центру протидії корупції Дар’я Каленюк. За її словами, зв’язок Козака з бойовиками «ДНР» та «ЛНР» тягнеться ще з 2014 року. Ідеться про ту ж гонконгську фірму, яка, за документами, постачала Центренерго вугілля з ПАР. Ця фірма отримала кредит у 7,4 мільйона доларів від офшору Козака Hakail Limited. Цю компанію Козак вказував у своїй декларації.

Кредит фірма з Гонконгу отримала під 2,5% річних без жодного заставного майна й гроші у підсумку не повернула — кіпрський офшор просто списав борг.

Тобто Козак, схоже, купував вугілля в бойовиків, що цілком можна трактувати як «фінансування тероризму». І правоохоронці можуть про це знати.

Так, у жовтні 2019 року Козака допитала Служба безпеки в провадженні, відкритому за трьома статтями: «Тероризм», «Фінансування тероризму» та «Легалізація коштів, отриманих злочинним шляхом». Тоді й сам Козак, і СБУ заявили, що допитували його як свідка.

Рішення ж про запровадження санкцій ґрунтується саме на даних СБУ та постанові Верховної Ради ще 2018 року. УП та «Дзеркало тижня» із посиланням на джерела пишуть, що справа саме в поставках вугілля з «Д/ЛНР», за гроші з яких, зокрема, фінансували NewsOne, «112 Україна» та ZIK.

Тож якщо постанова парламенту була ще у 2018 році, то весь цей час СБУ збирала докази? Можливо. Проте є й інші версії. Петро Порошенко, який був президентом у 2018 році і якому вже закидають, що він, на відміну від Зеленського, канали не заблокував, пояснив, що тоді влада не закривала «пул Медведчука», бо наближалися вибори, а «закриття каналів під час виборів створило б фундаментальну проблему з їх визнанням як чесних і прозорих».

У коментарі hromadske політтехнолог Сергій Гайдай наводить інший погляд.

«Якщо копати вглиб, виявиться, що Медведчук ці канали не просто так захопив, а Порошенко нічого не міг зробити. Вони були фактично Медведчуку передані, але для чого — треба розбиратися. На мою думку, Медведчук мав концентрувати в себе весь проросійський електорат і вивести до другого туру єдиного кандидата, якого міг перемогти Порошенко — Юрія Бойка», — сказав він.

Проте хоч би що там було насправді, зараз телеканали вже заблоковані, й СБУ повинна мати залізні докази проти Козака, бо влада муситиме доводити свою правоту у Верховному суді, у якому санкції РНБО вже оскаржили. Ба більше, якщо РНБО, СБУ та президент вважають Козака причетним до тероризму, то повинна бути й кримінальна справа, а не тільки блокування каналів.

Ми звернулися до Служби безпеки із запитом, чи є провадження щодо Тараса Козака, але відповіді поки що не отримали.

А про політичний бік цієї історії ми писали в матеріалі.