Тотальна війна. Як санкції руйнують росію

«Пекельні санкції» таки не були блефом. Упродовж кількох місяців росію попереджали, що в разі агресії Захід діятиме набагато рішучіше, ніж у 2014 році. В Україні вимагали від'єднання росії від SWIFT, натомість Захід пішов ще далі: запроваджені санкції безпрецедентні. Російські економісти вже говорять про повторення економічної кризи 1998-го та висловлюють подальші негативні прогнози — аж до переходу відносин росії зі світом у формат «нафта в обмін на продовольство».

Нова реальність

Останніми днями лютого росіяни прокидалися в новій реальності. Щойно західні країни ввели санкції за наслідком початку війни росії проти України, як громадяни рф почали відчувати перші складнощі.

«У кав'ярні не “зчитався” мій Apple Pay, оливкова олія подорожчала на 20%, а запланована травнева відпустка в Будапешті скасована», — каже Поліна з Москви російському виданню «Медуза». Діана з Санкт-Петербургу нарікає, що не змогла отримати доступ до Google-презентації через блокування та обмеження закордонних сервісів. А Артем з Краснодару просто не вірить власним очам: «Вівсянка моєї улюбленої марки подорожчала в півтора рази. Вівсянка! Російський продукт!»

У соцмережах — купа фото й відео довжелезних черг до банкоматів. Росіяни масово намагаються зняти готівку, бо Mastercard і Visa відключили від своєї системи підсанкційні російські банки.

І це ще не кінець.

Західні автовиробники один за одним заявили, що йдуть з російського ринку, і на тлі цього стрімко зросли ціни на автівки російського «АвтоВАЗу». «Лади» подорожчали.

Кіновиробники Paramount, Disney, Sony і Warner припинили співпрацювати з росією, тож переглянути нового «Бетмена» росіянам уже не вдасться. А Netflix скасував для громадян рф можливість продовжити підписку.

Для російських літаків та суден закрилися європейські аеропорти та морські порти.

В ізоляції опинився і російський футбол: усім клубам та збірним країни відмовили в участі в міжнародних змаганнях. Російські фігуристи так само більше не зможуть виступати на льодових аренах світу.

Речнику путіна довелося визнати, що санкції серйозні, проте він наголосив, що росія до них готувалася. Та якщо це й так — цю «підготовку» не відчули звичайні росіяни, і зрештою навіть Лаврову у своєму відеозверненні до Ради ООН довелося скаржитися, що наслідки санкцій націлені на «простих людей».

Усе свідчить про те, що заяви про готовність росії до санкцій є черговою брехнею Кремля. Бо навряд чи банкрутство дочірньої компанії «Газпрому», швейцарської Nord Stream 2 AG (яка є оператором газопроводу «Північний потік-2») входило в плани Москви.

Президент Джо Байден закликає журналістів поставити питання під час розмови про вторгнення Росії в Україну в Східній кімнаті Білого дому у Вашингтоні, 24 лютого 2022 року.AP / Alex Brandon

Термоядерний удар санкціями

Американський президент Джо Байден попереджав, що росія зіштовхнеться з такими санкціями, яких ніколи раніше не бачила. Багато хто вважав, що найболючішим для Кремля буде відключення російських банків від SWIFT, однак колективний Захід знайшов і вдарив у ще більш чутливе місце.

26 лютого лідери західних країн вирішили заборонити операції з резервами та активами Центробанку росії: таке обмеження щодо великого Центрального банку запровадили вперше. Раніше заморожували міжнародні активи хіба що Сирії, Ірану, Венесуели.

Завдяки цьому було заблоковано доступ до майже 2/3 активів ЦБ росії. На середину лютого міжнародні резерви Банку росії оцінювали в $643 млрд. Нині заморожено 370 мільярдів доларів. І ще частина запасів зберігається в золоті, яке росії буде нереально продати за валюту.

«Це термоядерні санкції», — підсумував у етері російського «РБК» аналітик Антон Затолокін.

«Застосували “ядерну зброю”, більшу за SWIFT, — це замороження резервів, яке разом зі SWIFT має сильно вдарити по росії», — підтверджує в розмові з hromadske інвестиційний банкір Сергій Фурса.

Для росії резерви Центробанку були однією з важливих оборонних веж економічної фортеці, як пояснив у етері російського телеканалу «Дождь» професор економіки Паризького інституту політичних досліджень Сергій Гурієв. Він каже: путін вважав, що з макроекономічної точки зору добре захищений. «Ніхто не знає, якого масштабу удар завдано по валютному ринку. Такого ніколи раніше не було», — наголошує Гурієв.

Чоловік проходить повз офіс Ощадбанку в Москві, Росія, 2 березня 2022 року. Звичайні росіяни стикаються з перспективою підвищення цін, оскільки санкції Заходу через вторгнення в Україну призвели до різкого падіння рубля.AP / Pavel Golovkin

Крах рубля

Рубль відреагував на санкції: понеділок 28 лютого вже назвали «чорним». Зокрема й через падіння курсу російської валюти.

Того дня курс долара на торгах Московської біржі досяг історичного максимуму — 109 рублів за американський долар (а напередодні за долар давали 83,5 рубля). «Ми входимо в стан повної турбулентності», — підсумував тоді директор Банківського інституту НІУ ВШЕ Василь Солодков.

До кінця 28 лютого рубль трохи відіграв позиції, проте далі курс долара продовжував зростати, і на момент написання цього матеріалу сягав 112 рублів за долар.

Щоправда, це офіційний курс: в обмінниках долар продають дорожче. Наприклад, «Тинькофф банк» встановив внутрішній обмінний курс на рівні 160 рублів/долар. «Тінькоф — це аналог українського Монобанку», — пояснив Сергій Фурса.

Валютна завіса

Тримати курс вдається насамперед завдяки запровадженню адміністративних обмежень.

28 лютого путін підписав указ, яким лімітував виведення валюти за кордон — подібних заходів у росії не було з середини 90-х. Окрім того, підприємства-експортери зобов'язали продавали 80% своєї валютної виручки. За задумом, це має забезпечити пропозицію долара на внутрішньому валютному ринку.

Втім, на цьому можуть не зупинитися. Економіст Сергій Гурієв прогнозує, що російська влада може піти на вилучення у громадян доларових накопичень. «Забиратимуть їх так. Вам скажуть: "У вас є долари, але ви не маєте права їх зняти — можете їх конвертувати в рублі за встановленим державою курсом". Такий сценарій цілком можливий», — розповів Гурієв російському виданню «Медуза».

Відвідувачі проходять повз закритий «re:Store», торговельного посередника Apple в Омську, Росія, 2 березня 2022 р.AP / Evgeniy Sofiychuk

Рубль для росіян подорожчав

Ще одним антикризовим рішенням Центробанку стало підвищення ключової ставки з 9,5% до 20%. Попереднього максимального показнику (17%) вона сягала у 2014-му році, коли росія анексувала Крим і почала бойові дії на Донбасі. Тоді підвищення ключової ставки так само було відповіддю на західні санкції.

Однак у 14-му році висока ставка трималася лише один день, а скільки протримається новий рекордний показник — ще невідомо.

Що означає рекордне підвищення ключової ставки для простих громадян та бізнесу, hromadske пояснив Сергій Фурса: «Для простих людей — буде девальвація, відповідно, прискориться інфляція, а далі фінансова криза в економіці буде зростати і переростати в кризу в реальній економіці. Тобто багато бізнесів не матимуть доступу до зовнішнього фінансування, що означає повну фінансову ізоляцію. Це спричинить банкрутства, неможливість залучення грошей в принципі. Багато хто може збанкрутувати».

Прості росіяни вже відчули на собі вплив цього: слідом за підняттям ключової ставки відсотки за споживчими та іпотечними кредитами виросли до 30%.

«Іпотека впала в анабіоз. Очевидно, що й за іншими напрямками кредитування ми побачимо гальмування. Єдине — ми побачимо його не одразу, а з якоюсь затримкою», — підсумував в етері «РБК» російський аналітик Олег Абелєв.

Це не кінець

На тлі запровадження санкцій знецінилися акції російських компаній. Наприклад, за один день 28 лютого акції «Сбербанку» втратили в ціні 73%. Могло бути й більше, але торгівлю акціями зупинили та ввели обмеження на продаж цінних паперів нерезидентами.

«Глобально — це зубожіння. Люди, які володіли акціями — умовно російський середній клас, — збідніли відразу. Вартість акцій демонструє загальне ставлення до російського бізнесу, який стає чумним», — каже Сергій Фурса.

Ще одне свідчення ставлення іноземців до економічних та фінансових перспектив росії — це знецінення російських євробондів. Вони також втрачають свою вартість.

«Ціни ближчих євробондів значно впали. Гравці ринку очікують дефолту за найближчими євробондами… Чи були такі інциденти? Я лише в книжках читав, що були у 1998-му році. Думаю, що буде приблизно те ж саме», — заявив в етері «РБК» член ради Асоціації власників облігацій Ілля Вінокуров.

У 1998-му році росія, по суті, оголосила дефолт — тоді рубль одразу впав у півтора рази.

А зараз, у 2022-му, Захід готовий іти далі: США, країни ЄС та Великобританія розглядають можливість розширення санкцій та додаткових заходів впливу на економіку рф. Працюють за кількома напрямками — це і розширення переліку підсанкційних російських банків, і обмеження операцій з біткоінами, і навіть ембарго на експорт російської нафти.

Канада стала першою країною, яка повністю відмовилася від нафти з росії. Цей крок не надто значущий ані для Канади, ані для росії (частка російської нафти на канадському ринку — близько 1%). Але це лише початок.

«Найсильніша санкція — це ембарго на нафту й газ, проте Європа сама до цього не готова. Вони кажуть, що рік їм потрібен для підготовки. Це щодо газу. А щодо нафти дуже чутлива історія з цінами на бензин. У світі нині основна проблема — це інфляція. І Байден теж намагається зробити так, щоб це не вдарило по цінах», — каже Сергій Фурса.

Втім, у росії оцінки більш скептичні.

«Введення ембарго експорту російської нафти можливе. Якби мене спитали два дні тому, я б сказав: це неможливо. Зараз ми бачимо, що можливо все», — відповів в інтерв'ю «Медузі» економіст Сергій Гурієв.

А редактор відділу економіки російської опозиційної «Нової газети» Дмитро Прокоф'єв припустив, що росія в питанні торгівлі енергоресурсами може повторити долю Іраку. «Якщо “об'єднати” зміст всіх санкційних пакетів щодо владних структур рф і поглянути на “заходи у відповідь”, то вийде така глобальна програма “сировина в обмін”... ні, не на продовольство, а на те, що господарі російської економіки вважають важливим для себе в поточній ситуації», — вважає Дмитро Прокоф'єв.

Міністр економіки Франції Бруно Ле Мер розмовляє з президенткою Європейського центрального банку Крістін Лагард, коли вони позують для загального фото під час зустрічі міністрів фінансів європейських країн, 25 лютого 2022 року в Парижі.AP / Francois Mori

Європа оголосила росії економічну війну

Захід вже окреслив свої плани щодо росії. «Ми спричинимо колапс російської економіки», — заявив радіо France Info міністр фінансів Франції Бруно Ле Мер. І додав: «ЄС веде повну економічну та фінансову війну проти росії».

На таку заяву відреагував колишній президент рф Дмитро Медведєв. У своєму Твіттері він написав: «Стежте за мовою, панове! І не забувайте, що в історії людства економічні війни досить часто переростали в справжні».

Та, схоже, західний світ не просто не забув, а добре пам'ятає історію. Навіть у росії говорять про те, що європейці нині проводять паралелі з 1939-м роком — роком початку Другої світової.

«Західні лідери відчули себе обдуреними, західне суспільство (що дуже важливо) побачило, що знову прийшов 1939 рік. А вони знають, що за 1939 роком йдуть 1940-й, 1941-й, 1945-й. Нової європейської війни нікому не хочеться. І західне суспільство зажадало від своїх урядів рішучих заходів», — заявив «Медузі» російський економіст Сергій Гурієв.

Не дивно, що росію-2022 порівнюють з нацистською Німеччиною-1939, і зупиняти готові вельми болючими для Кремля економічними та фінансовими обмеженнями.

Менше з тим, поки що жодна особа не може прогнозувати, як швидко і наскільки глибоко впаде економіка рф — подібних санкцій у світовій історії досі не запроваджували щодо жодної країни. «Однозначно, санкції руйнуватимуть російську економіку. Але як швидко і як масштабно — ми можемо лише спостерігати в реальному часі», — зауважує Сергій Фурса.

«Багато з цих санкцій буде складно скасувати навіть після завершення війни», — каже Сергій Гурієв.

Це означає, що руйнівні наслідки росія та росіяни відчуватимуть роками — якщо не десятиліттями. І рф у своєму розвитку справді може бути відкинута в минуле століття.