«Трамп – остання надія Москви» – екс-міністр закордонних справ Швеції

Чого чекати від виборів у США та Росії? Яким буде наслідок Брекзиту? Чи зміниться роль Німеччини у світі через різну політику Меркель та Штайнмайєра? Про це міністр закордонних справ Швеції (2006 — 2014), прем’єр—міністр Швеції (1991 — 1994) Карл Більдт розповів у інтерв’ю Громадському на 12—ій щорічній зустрічі Ялтинської Європейської стратегії YES.

Вибори в США у багатьох викликають занепокоєння, чи варто аж настільки турбуватися? Бо є відчуття тривоги – не зрозуміло, які наслідки виходу Британії з ЄС, почалася передвиборча кампанія в Німеччині... Українці переймаються, як ці зовнішньополітичні події можуть вплинути на Україну. 

А також, чи вплине це на зовнішню політику Росії, що є, на мою думку, питанням номер один. У Росії також пройшли вибори, усе стабільно, обійшлося без нервів. Говорячи про вибори, думаю, що вони зараз не будуть розхитувати човен. Вищі щаблі влади в Москві очікують суттєвих змін. Існує невизначеність щодо того, чого хоче Москва. Наприкінці весни були якісь попередні ознаки їхньої активізації на Донбасі. Наразі не помічаю жодної активності з боку Росії.

Наскільки об’єднаним є Захід? Чи може змінитися роль Німеччини через частково різну політику міністра закордонних справ Штайнмайєра та канцлерки Меркель? 

Це вже нюанси. Загалом Захід об’єднаний. Це стосується і Європи. Звичайно, довкола чимало геть різних ідей: «Чи спробувати нам це? Чи спробувати інше?» Традиційно Москва все одно на це ніяк не відповідає конкретними діями. Тільки тоді, коли будуть ознаки того, що Москва починає щось робить щодо ключових безпекових питаннях на Донбасі, а я думаю, що це бодай колись, але станеться, тоді й гострішою стане дискусія щодо соціальних питань.

Який вплив на ці процеси можуть мати вибори президента США?

Складно сказати напевно. З погляду Вашингтона, президент Обама справді зацікавлений у тому, щоб залишити по собі якийсь спадок. Виявилося неможливим впровадити Мінські домовленості до завершення терміну Обами у Білому домі. Думаю якби він міг, то зробив би це. Москву не надто тішить Обама, але Кремль боїться Клінтон навіть більше. Їхня остання надія – Трамп.

Ситуація в Україні стабілізувалась, прем’єру вдалося уникнути гірших речей. За курсом реформ варто слідкувати протягом кількох років, і можливо, запас енергії, якого нині забракло для поступу реформ, відновиться

Ми тут в Києві почули, що в американських політиків немає єдності... Громадське говорило з важковаговиком від республіканців Ньютом Гінгрічем, який багатьох дивує позицією щодо НАТО. До якої міри Європа, НАТО мають бути занепокоєні виборами в США?

Я занепокоєний. Ми маємо значно ґрунтовніші дебати щодо зовнішньої політики США, ані ж будь-коли раніше. Риторика проти чинних торгівельних угод, риторика сил, налаштованих проти НАТО, зазвучала у цих дискусіях дуже гучно. Безперечно, це тривожно. Я не сумніваюсь в тому, що Москва стежить за цим доволі ретельно. Позитивним є те, що навіть, якщо ми б прагнули пришвидшити процес реформ в Україні, то по суті Україна стабільна, і це добре.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: РЕФЕРЕНДУМ В КРИМУ БУВ СПРАВЕДЛИВИМ — СОРАТНИК ТРАМПА

Очевидно, що реформи в Україні просуваються повільніше, ніж цього чекали, є враження, що ми топчемося на місці. Яке ваше враження зараз? Як це сприймає Брюссель та інші уряди? 

Думаю уряд Яценюка зробив більше, аніж йому віддають належне. Нам не варто забувати, що в 2014 – 2015 році Україна була на межі краху – фінансового та безпекового. Я маю на увазі, ймовірність того, що може статися катастрофа. Про таке зараз немає мови. Ситуація в Україні стабілізувалась, прем’єру вдалося уникнути гірших речей. За курсом реформ варто слідкувати протягом кількох років, і можливо, запас енергії, якого нині забракло для поступу реформ, відновиться.