Трамп провів перший публічний виступ із початку епідемії. Тіктокери й фани K-Pop стверджують: їм вдалося його зірвати
Перший із часу епідемії COVID—19 передвиборчий виступ президента США Дональда Трампа відбувся 20 червня в місті Талса, штат Оклахома. Організатори передбачали величезні натовпи прихильників Трампа — але на арену BOK Center, де виступав президент, прийшло лише 6,2 тисячі людей на 19 тисяч місць. Користувачі TikTok і прихильники K—Pop стверджують: вони принаймні частково посприяли цьому.
Штаб Трампа спершу вирішив провести захід у місці, де відбулися масові вбивства темношкірих — у день скасування рабства у США (але потім передумав). Про намір провести передвиборчий захід в умовах епідемії COVID-19 у США команда Трампа оголосила 11 червня. Це мало статися вперше з 2 березня, коли в країні почав стрімко поширюватися коронавірус і всі масові заходи довелося скасувати.
Тоді, щоправда, найбільше обурення викликало те, що захід мав припасти на 19 червня, яке у США неофіційно відзначають як день припинення рабства (June 19th, або «Juneteenth»). Оскільки в країні й досі тривають протести за рівність прав темношкірого населення, а Трампа критикують за його заяви й дії з цього приводу, рішення провести захід 19 червня не зрозуміли.
Ба більше, місто Талса, де й був запланований виступ Трампа, відоме трагічними подіями 1921 року, коли там убили, за оцінками, до 300 афроамериканців і знищили понад 1200 будинків у кварталі, де мешкали темношкірі.
Тому захід перенесли на 20 червня. Щоправда, сам Трамп заперечив, що його виступ спершу спланували зумисне на 19 червня — і заявив, що Juneteenth — це «цікава дата», а його передвиборчий захід слід розглядати як «свято».
Захід організували попри критику епідеміологів і навіть виявлення коронавірусу в працівників штабу Трампа. Ще 13 червня (за тиждень до ралі в Тальсі) головний епідеміолог США Ентоні Фаучі в інтерв’ю CNN заявив, що не говорив із президентом про його виступ. Але застеріг, що в умовах пандемії коронавірусу потрібно «уникати місць скупчення людей» або ж принаймні «носити маску». На той час Оклахома була одним зі штатів із найменшою часткою людей із COVID-19 у США.
Але ще 12 червня департамент охорони здоров’я Тальси повідомив про найбільше добове зростання випадків коронавірусу — причому, за попередніми висновками, це передусім сталося через зібрання в приміщеннях. Пізніше керівники BOK Center попрохали передвиборчий штаб Трампа надати письмовий план забезпечення безпеки на заході.
Водночас у запрошення, які розсилав штаб американського президента, додали спеціальний пункт, в якому зазначалося: участь у заході означає «добровільне прийняття всіх ризиків, пов’язаних із можливістю захворювання на COVID-19». І ще — відмову від відшкодування компенсації в судовому порядку, якщо коронавірус таки виявлять.
Уже перед самим заходом стало відомо, що шестеро працівників передвиборчого штабу Трампа таки підхопили коронавірус. При цьому вони перебували в Тальсі весь тиждень і не носили захисні маски. Але захід таки вирішили провести. І це — на тлі новин, що протягом тижня кількість випадків захворювання на COVID-19 в окрузі постійно зростала, досягнувши піку 20 червня.
Людей на передвиборчий захід Трампа прийшло набагато менше, ніж він розраховував. Тіктокери й фанати K-Pop кажуть, що доклалися до цього. Штаб Трампа розраховував, що на захід прийде до 100 тисяч людей (а зареєструвався майже мільйон) — при тому, що BOK Center розрахований на 19 тисяч місць. Тому зовні арени було обладнано місця для людей, які б не помістилися в приміщенні.
Утім великі натовпи людей так і не прийшли: за даними міської влади Тальси, до BOK Center прийшло 6200 людей, хоча штаб президента США називає число в щонайменше 12 тисяч.
Комунікаційний керівник передвиборчого штабу Трампа Тім Мартоу заявив, що прихильникам президента завадили пройти «радикальні протестувальники», які заблокували дороги на під’їзд до BOK Center — тому й людей прийшло менше, ніж вони очікували.
А ще, на думку Мартоу, винними були ЗМІ, які через висвітлювання цих протестів «відлякали прихильників Трампа». Утім, приміром, The New York Times стверджує, що протестувальників було небагато, та й арена, де виступав Трамп, була оточена коридором безпеки.
То чому ж виступ президента США зібрав так мало людей — хоча зареєструвалося на нього так багато? Користувачі TikTok — соціальної мережі коротких музичних відео — і прихильники корейського музичного жанру K-Pop стверджують: вони доклали до цього руку. Коли штаб Трампа відкрив реєстрацію на передвиборчий захід, тіктокери й фани K-Pop закликали людей реєструватися — але не приходити. Відповідні ролики у Twitter і TikTok набрали мільйони переглядів.
При цьому деякі ролики користувачі видаляли за день чи два — аби прихильники Трампа не виявили їхнього плану, повідомляє The New York Times.
Керівник передвиборчого штабу Трампа Бред Паскаль ці заяви відкинув, стверджуючи, що «фальшиві реєстрації» вони відсіюють. «Ліваки й онлайнтролі, які нині святкують перемогу й думають, що якось вплинули на відвідуваність виступу Трампа, не знають, про що говорять», — зазначив Паскаль.
Що ж до самого Трампа, то протягом 20 червня від нього не було жодного повідомлення у Twitter. А от ранок 21-го він почав із заяви: «Тиха більшість — сильна, як ніколи!» Хоча джерела із його штабу розповіли NBC News, що він був «розлючений» невеликою кількістю присутніх у BOK Center.