Транзит газу через Україну у жовтні впав на майже 20% ㅡ оператор ГТС
У жовтні транзит природного газу через Україну впав на 19%. Середньодобові обсяги транспортування російського газу через територію України знизились до рівня, нижчого за мінімальний обсяг за чинною угодою з Росією.
Про це повідомили на сайті Оператора ГТС України.
Всього у жовтні 2021 року транзит природного газу українською ГТС до країн Європи склав 2,634 млрд кубометрів газу ㅡ на 623 млн кубометрів менше у порівнянні з показниками вересня.
При цьому, як вказує ОГТСУ, у порівнянні з вереснем на 6% — до 2,117 млрд кубометрів — збільшились транзитні обсяги до Словаччини, а до Польщі — на 3%. Постачання газу до Словаччини склало 80% від загальних обсягів транзиту.
До Польщі Оператор ГТС України протранспортував 342 млн кубометрів газу та 176 млн кубометрів до Молдови (-9%).
Усі транзитні постачання газу з Росії до країн Європи не перевищували заброньовані річні потужності. Гендиректор ОГТСУ Сергій Макогон заявив, що у компанії стурбовані скороченням транзиту російського газу через український маршрут.
За результатами бронювання потужностей на жовтень 2021 року російський «Газпром» не лише не бронював додаткові транзитні потужності, але й суттєво знизив використання заброньованих річних потужностей. Так, заявки на транзит російського газу до Угорщини не надходили з 1 жовтня.
У результаті середньодобові обсяги транспортування російського газу через територію України у жовтні знизились до 86 млн кубометрів. Це нижче мінімального обсягу за чинною транзитною угодою між «Нафтогазом України» та російським «Газпромом». Вона передбачає бронювання «Газпромом» потужностей для транзиту в обсязі 65 млрд куб. м (178 млн куб. м на добу) у 2020 році та по 40 млрд куб. м (110 млн куб. м на добу) у 2021-2024 роках.
Раніше Макогон зазначав, що попри обіцянки Кремля збільшити постачання газу до Євросоюзу РФ продовжує зменшувати обсяги його транзиту через українську газотранспортну систему.
А «Интерфакс» із посиланням на платформи GSA Platform та Regional Booking Platform писав, що «Газпром» відмовився від бронювання додаткових потужностей української та польської газотранспортних систем у першому кварталі 2022 року.