Транзит російського газу через Україну проти початку 2019 року скоротився уп'ятеро

За перші 16 днів року добовий транзит російського газу через Україну був у 5 разів меншим, ніж за аналогічний період 2019 року.

Про це повідомив очільник «Оператора ГТС України» Сергій Макогон.

Так, у перші 16 днів 2019 року середньодобовий обсяг транзиту становив 251 мільйон кубометрів, а в кризовий період через початок пандемії у 2020-му цей показник скоротився до 83 кубометрів. У 2021-му обсяг транзиту зріс до 124 кубометрів, натомість у 2022 році знову впав — до 52 кубометрів.

«Висновки напрошуються самі за себе — "Газпром" не зацікавлений допомагати країнам ЄС у кризовий період і тиск на Європу з метою запуску "Північного потоку-2" триває», — написав Макогон.

Газова криза у Європі

Наприкінці 2021 року у Європі відбувалося рекордне зростання ціни на газ. Наприклад, за даними британської біржі ICE, 21 грудня 2021-го вартість блакитного палива перевищила 2000 доларів за тисячу кубометрів. Щоправда, у січні ціни суттєво зменшилися — до менш ніж 900 доларів за тисячу кубометрів.

Через рекордні ціни на газ деякі підприємства були змушені скорочувати або призупиняти виробництво. А європейські держави та ЄС ухвалювали програми підтримки населення й бізнесу.

Причин стрімкого зростання цін на газ називали декілька: відновлення економіки після пандемії COVID-19 (яка потребує газу для виробництва енергії), низькі запаси газу в підземних сховищах у Європі, а також створення Росією штучного дефіциту газу.

Зокрема Bloomberg, посилаючись на джерела, раніше писало, що Росія не пропонуватиме Європі збільшення постачання газу для нормалізації цін на нього, якщо європейський регулятор не схвалить запуск газопроводу «Північний потік-2».