Третій день протестів у Білорусі: закрите метро, перебої зі зв'язком та затримання (текстовий онлайн)

У Білорусі третій день тривають протести проти влади. Учасники протестують проти результатів виборів президента, де, за офіційними даними, переміг (уже вшосте) чинний президент Олександр Лукашенко. І хоча масові акції протесту ще не почалися, місцеві ЗМІ повідомляють про перші затримання й перебої з мобільним зв'язком у великих містах.

Затримання й розгони учасників акцій почалися ще вдень — зокрема, коли люди покладали квіти на вулиці, де 10 серпня загинув протестувальник.

А у великих містах Білорусі тепер перебої не лише з інтернетом, а й мобільним зв'язком. Одна з учасниць протестів у Гомелі анонімно розповіла Російській службі Бі-бі-сі, що через це на вулиці вийшло менше людей.

Біля метро «Кам'яна гірка» в Мінську почали зводити барикади, повідомляє білоруський опозиційний Telegram-канал Nexta. Також барикади зі сміттєвих баків і лавок почали зводити в районі метро «Пушкінська».

Очевидці також повідомляли, що правоохоронці в Мінську застосовували ґумові кулі проти протестувальників.

Біля метро «Кам'яна гірка» в Мінську, де протестувальники почали зводити барикади, ОМОН почав кидати в людей гранати. Ті у відповідь жбурляють у силовиків сміття й «те, що трапляється під руку».

AMP версія сайту не підтримує цей контент

Переглянути в Telegram.

Кореспондента опозиційного білоруського інтернет-ЗМІ TUT.BY у Гродно оточив ОМОН і наказав видалити знімки співробітників силових органів зі словами: «У вас будуть проблеми».

Ще раніше правоохоронці затримали журналіста цього видання Станіслава Коршунова.

Білоруське бюро Радіо Свобода передає, що ще одну барикаду в районі «Кам'яної гірки» ОМОНівці розібрали за п'ять хвилин.

AMP версія сайту не підтримує цей контент

Переглянути в Telegram.

На проспекті Дзержинського в Мінську міліція намагається розігнати людей, передає Російська служба Бі-бі-сі. Для цього, за словами очевидців, силовики застосовують ґумові кулі. А за спинами ОМОНівців стоять автозаки.

У мікрорайоні Мінська під назвою Уруччя чути постріли й вибухи, передає Радіо Свобода. Білоруський опозиційний Telegram-канал Nexta пише, що так розганяють протестувальників. Як ми писали, те ж відбувається і в районі Кам'яної гірки, а також у мікрорайоні Серебрянка, на проспекті Рокосовського. Вочевидь, це наразі три головні осередки сутичок протестувальників і силовиків у Мінську.

Фотокореспондент Associated Press Сергій Гріц розповів, що силовики без розпізнавальних знаків розбивають фоторепортерам камери, зривають їхні бейджі та забирають карти пам'яті з відзнятим матеріалом. Зокрема, так сталося з журналістами іншого опозиційного видання Onliner: на більдредактора й відеокореспондента видання напали, в останнього розбили камеру.

На проспекті Рокосовського в Мінську (мікрорайон Серебрянка) люди оточили ОМОН (ОМОНівців значно менше за протестувальників) і не дають заїхати чотирьом автозакам, передає Радіо Свобода. Із одного з них раніше перенесли чоловіка в карету швидкої допомоги. Кореспондент видання також передає, що чув вибухи шумових гранат.

Білоруські ЗМІ повідомляють, що мобільний та інтернет-зв'язок у країні досі дуже слабкий, через що важко зрозуміти ситуацію в регіонах. Крім того, повільно вантажаться фото й відео.

Наші партнери з «Еврорадио» повідомляють, що в районі Кам'яної гірки в Мінську, де почали зводити барикади, протестувальників залишилося небагато, а ОМОНівців багато. Частина силовиків зайшла в крамницю неподалік (була інформація, що деякі протестувальники ховаються там).

Тим часом між станціями метро і Мінська кільцева автомобільна дорогаМКАД почали зводити нову барикаду.

У Мінську силовики напали на знімальну групу Російської служби Бі-бі-сі під час протестних акцій 11 серпня. Видання стверджує, що всі вони мали акредитацію на роботу в Білорусі.

«Група чоловіків у чорній уніформі без розпізнавальних знаків підійшла до журналістів, один із них зажадав пред'явити акредитацію, після чого зірвав картку з шиї кореспондента, вирвав із рук камеру і спробував зламати її.

Ще двоє журналістів Бі-бі-сі спробували переконати силовиків повернути картку акредитації. У відповідь двоє з них почали бити оператора та наносити удари по його камері. Журналісти Бі-бі-сі не були затримані», — так інцидент описує видання.

Відео побиття своїх журналістів силовиками оприлюднило видання Onliner. Нагадаємо, на більдредактора й відеокореспондента видання напали, в останнього розбили камеру.

AMP версія сайту не підтримує цей контент

Переглянути в Telegram.

Протести в Білорусі тривають уже третій день. Ми стежимо за ними із самого початку. Наша журналістка Олена Куренкова підготувала сюжет про події другого дня, а також текст про головні пісні білоруського протесту.

Крім того, ви також можете переглянути наші фотодобірки з першого й другого дня протестів.

У мікрорайоні Серебрянка в Мінську ОМОН розігнав протестувальників за допомогою гранат і почав розбирати збудовані ними барикади, повідомляє «Наша Ніва». А «РИА Новости» передає, що силовики також розігнали протестувальників на вулиці Дзержинського, застосувавши світлошумові гранати й ґумові кулі; найбільш активні з них затримані.

Радіо Свобода зазначає, що в Серебрянці лишилося близько 500 протестувальників, вони вступили в сутички з ОМОНівцями.

Напередодні активної фази протестів членкині команди опозиційної кандидатки в президенти Білорусі Світлани Тіхановської (вона зараз перебуває в Литві) записали відеозвернення до протестувальників і міжнародної спільноти.

Марина Колеснікова закликала владу визнати волю людей, а Вероніка Цепкало — визнати Світлану Тіхановську переможницею виборів. Обидві — дружини опозиційних кандидатів, яким відмовили у реєстрації на виборах. Напередодні виборів вони об'єднались із Тіхановською.

Одразу кілька різних видань повідомили про потужні вибухи в Серебрянці. Там, нагадаємо, тривали сутички між близько пів тисячами протестувальників і силовиками. Ті раніше почали розбирати барикади, зведені демонстрантами.

Ось таке відео поширюють білоруськими ЗМІ: працівники ДАІ зупиняють автівки, люди у військовій формі витягають звідти людей і б'ють їх ногами.

AMP версія сайту не підтримує цей контент

Переглянути в Telegram.

Мінськ перетворюється на зону війни, повідомляють наші білоруські партнери з «Еврорадио».

«Ліворуч спецпідрозділи забирають людей. Попереду гранати. Швидка допомога. Барикади із залізних баків, парканів. Люди кидають пляшки в силовиків, коли ті починають когось "пакувати"», — розповіла їм одна з очевидиць із мікрорайони Серебрянка.

Відео вибухів на Кам'яній гірці. «Еврорадио» повідомляє, що люди там закидали каменями машину ДАІ й розбили в ній скло. Але ОМОНівців чисельно більше, і ті почали затримання протестувальників.

AMP версія сайту не підтримує цей контент

Переглянути в Telegram.

Більшість повідомлень про протести в Білорусі — з Мінська. Основні події розгортаються в мікрорайоні Серебрянка, де до пів тисячі людей протистоять силовикам. Також там було чути вибухи.

Крім того, як передають «Еврорадио» й «Радіо Свобода», протестувальники лишаються біля метро «Пушкінська».

Радіо Свобода оприлюднило фото знахідок після протестів у Мінську 11 серпня. Зокрема, це чека від шумової гранати й дві гільзи, одна з яких, за словами журналістів, нагадує гільзу від бойового патрона.

AMP версія сайту не підтримує цей контент

Переглянути в Telegram.

Білоруський опозиційний Telegram-канал Nexta оприлюднив відео салютів у різних районах Мінська — зокрема і в районі Дзержинського, де кілька годин тому тривали протистояння силовиків і протестувальників. «Схоже, це вже стало славетною традицією», — пише Nexta.

AMP версія сайту не підтримує цей контент

Переглянути в Telegram.

Схоже, протести почали поступово спадати. За словами кореспондента «Еврорадио», в мікрорайоні Серебрянка (який був одним із епіцентрів протесту в Мінську) лишилися лише ОМОНівці й автозаки з розбитим склом (вочевидь, це зробили протестувальники).

Фонд допомоги пораненим і репресованим у Білорусі під час вуличних акцій протесту 9 серпня вже зібрав мільйон доларів. Про це повідомив його засновник, білоруський медіаконсультант Олексій Леончик.

AMP версія сайту не підтримує цей контент

Переглянути в Telegram.

Мінськ: Nexta повідомляє, що біля метро «Пушкінська» й «Кам'яна гірка» вже не лишилося протестувальників. Водночас у Серебрянці люди ще лишаються.

На цьому ми змушені перервати наш текстовий онлайн. Дякуємо всім, хто був сьогодні з нами! Слідкуйте за подальшими оновленнями щодо подій у Білорусі на нашому сайті.