Три країни НАТО виступили за гарантії безпеки для України ще до членства в Альянсі

Прем'єр—міністри Польщі, Чехії та Словаччини заявили, що підтримують надання Україні гарантій безпеки ще до вступу країни в НАТО.

Про це йдеться у їхній статті в журналі Foreign Affairs.

Так, прем'єр-міністри Матеуш Моравецький, Петр Фіала та Едуард Гегер наголосили, що зараз не зарано планувати повоєнні гарантії безпеки. Кажуть, що в Україні не буде інвестицій та стійкого відновлення, якщо країна не зможе себе захистити.

Посадовці вважають, що в липні під час саміту у Вільнюсі Альянсу доведеться відповісти на важкі, але необхідні питання щодо відносин з Україною та майбутньої стратегії щодо росії.

«Настав час Альянсу прокласти чіткий і гідний довіри шлях до членства України, якщо і коли Київ побажає та коли дозволять умови. А до того часу ми маємо бути готові надати гарантії безпеки, окрім політичних запевнень, які не дозволять Україні раз і назавжди перетворитися на сіру зону. Сірі зони створюють можливості для авторитарних режимів сіяти нестабільність та посилювати напруженість», — вважають прем'єр-міністри.

Політики додають, що підхід Заходу щодо росії, який включає стримування і діалог, потребує оновлення. Вони вважають, що основою позиції Заходу тепер мають бути стримування і сила.

«Діалог може бути засобом вираження рішучості та дозволу напруженості, але не повинен розглядатися як самоціль», — зазначили прем'єр-міністри.

Що саме мають передбачати гарантії безпеки, політики не уточнили. Раніше таку ідею також пропонував прем'єр-міністр Великої Британії Ріші Сунак. У лютому він заявляв, що союзники по НАТО повинні завершити роботу над розробленням гарантій безпеки для України до майбутньої зустрічі лідерів Альянсу на саміті в липні.

Президент ВолодимирЗеленський під час зустрічі з генсеком НАТО Єнсом Столтенбергом теж наголошував, що очікує на ухвалення гарантій безпеки на саміті країн-членів НАТО.

Що передувало?

Міністр закордонних справ Дмитро Кулеба заявляв, що головним питанням на черговому саміті НАТО у Вільнюсі буде рух України до членства в Альянсі. Крім цього, за словами глави МЗС, на саміті буде «багато інших рішень» і «готуються певні гарантії безпеки для України».

А втім, раніше видання The Financial Times із посиланням на неназваних дипломатів писало, що НАТО хоче збільшити фінансову допомогу Україні, щоб Київ менше дратувався через небажання Альянсу говорити про приєднання України. Один із дипломатів розповів, що в НАТО поки що не розглядають заявку України на вступ: «Цей лист-заявка лежить на столі, і ми просто ігноруємо його».

«Ми не зможемо запропонувати їм членство найближчим часом. Але ми можемо говорити про тісніші відносини між НАТО та Україною. Проте ми маємо великий дефіцит фінансування для цього, і нам потрібно вкладати в це значні кошти», — сказав інший дипломат.

Однак президент України Володимир Зеленський наголошував: Україна не піде на компроміси в питанні членства в НАТО. «Я хотів би сказати і передати всім нашим партнерам, які постійно шукають компроміси для України на шляху до НАТО, що і в цьому питанні Україна буде безкомпромісною», — наголосив він.

Зеленський запевняє, що Україна вже зробила все для того, щоб країни НАТО схвалили її заявку на приєднання до Альянсу.

«Ані більшість українців, ані більшість європейців, ані більшість жителів усього простору НАТО не зрозуміють лідерів Альянсу, якщо на цьому саміті у Вільнюсі не прозвучить заслужене політичне запрошення для України до Альянсу», — наголосив президент.