Тринадцята пенсія, оперний бас і кривавий трилер: 10 фактів про вибори в Грузії

8 жовтня Грузія вибере новий парламент.Громадське зібрало найцікавіші факти про розклад сил, кандидатів і майбутнє голосування.

Сімейні цінності

Другий номер у виборчому списку партії Саакашвілі «Єдиний національний рух» — дружина колишнього грузинського лідера (а нині одеського губернатора) Сандра Рулофс. За словами самого Михеїла Саакашвілі, рішення дружини стало для нього сюрпризом, це була її власна ідея. Сандра ж, в свою чергу, чекає на повернення чоловіка з Одеси до Грузії. На одному з мітингів у Зугдіді Рулофс заявила: «Якщо доведеться, Міша прориє тунель з Одеси до Сололакі і святкуватиме перемогу з нами». Про такий незвичайний спосіб пересування одеського губернатора його близьким доводиться думати тому, що в Грузії проти Саакашвілі порушено декілька кримінальних справ.

Фото з facebook Сандри Рулофс

В головній ролі

Перед виборами відразу на двох грузинських телеканалах почали транслювати серіал про чоловіка, «схожого на Михеїла Саакашвілі». 24 серії, 1800 дійових осіб — саме стільки людей дали інтерв'ю авторам цієї стрічки. Фільм називається «Герократія», його зняв режисер-документаліст і громадський діяч Георгій Хаїндрава. Під час правління Саакашвілі він був міністром з врегулювання конфліктів, але досить швидко втратив свій пост. Завжди виступав з критикою Саакашвілі і брав участь в акціях протесту. Геро — це ім'я головного героя фільму, в якому легко вгадується Саакашвілі. Всі 24 серії розповідають про нього як про кривавого тирана, від рук якого постраждали в тому числі відомі політики. В ефірі фільм піде з маркуванням 18+.

Скріншот з фільму «Герократія»

У режимі передбачення

За даними соціологів, близько 50 відсотків грузинів ще не визначилися з вибором. Це дуже великий відсоток. При такій кількості виборців, які не знають, за кого голосувати, спроби спрогнозувати результат більше нагадують ворожіння на кулі. Саме так охарактеризувала ситуацію в ефірі «Громадського російською» політолог Анна Шелест.

За словами Шелест, люди не хочуть голосувати за дві найбільші партії, які йдуть практично нарівні: урядову «Грузинську мрію» і «Єдиний національний рух». Ці дві партії точно проходять до парламенту, а ось хто складе їм компанію, поки залишається найбільшою інтригою. Всього у виборах беруть участь 36 партій. З них 19 вирішили домагатися депутатських крісел своїми силами, а решта 17 в шість блоків.

Київський слід

У мажоритарному окрузі Кобулеті на грузинських виборах балотуватиметься... колишній мер Києва Леонід Черновецький. Він йде на вибори як незалежний кандидат, при цьому підкреслює, що не відмовляється від ідеї створити політичну партію. «Виставляти партію в парламент на цих виборах я не наважився, тому що не зміг підібрати навіть 10 людей з юридичною освітою, які могли б міняти закони Грузії в кращу сторону!» - зізнався Черновецький на своїй сторінці в Фейсбуці. Вибір округу він пояснив тим, що вже п'ять років живе в Кобулеті і добре знає сусідів. Розкішна вілла колишнього київського градоначальника дійсно стала місцевою пам’яткою. У минулому році Черновецький заснував партію «За щасливу Грузію» (в Україні його партія називалася «За красиву Україну»), але потім сам її розпустив.

Фото з facebook Леоніда Черновецького

Паату на царство

Один з найпопулярніших персонажів на цих виборах - оперний співак і меценат Паата Бурчуладзе. Разом з лідерами Георгієм Вашадзе і Зурабом Джапарідзе, які відкололися від Єдиного нацруху, і непарламентської партією «Нові праві» він сформував виборчий блок «Паата Бурчуладзе - держава для народу». 61-річний Бурчуладзе - оперний співак (бас) зі всесвітньою популярністю. Він виступав в найбільших театрах світу, в тому числі в Ла Скала і у Віденській державній опері. Критики відзначають його особливу інтерпретацію ролі російського царя Бориса Годунова. Цю партію співак виконував на відкритті сезону 1990/91 в Метрополітен-опері, а також в Королівській опері Ковент Гарден.

Фото kavpolit.com 

Нежіноче обличчя

Незважаючи на те, що під час передвиборної кампанії звучали заклики зробити парламент більш «жіночим», ніякого гендерного зрушення в цьому напрямку не відбулося. Більш того, правозахисники говорять, що жінок, судячи з усього, в грузинській політиці буде ще менше, ніж раніше.

Правляча партія «Грузинська мрія» представила в мажоритарні кандидати всього 4 жінки, загалом у списку зі 155 кандидатів тільки 18 жінок. У «Єдиного національного руху» серед мажоритарних кандидатів 5 жінок, всього в списку з 200 кандидатів — 48 жінок. «Вільні демократи» і «Республіканська партія» представили в мажоритарних округах по 9 жінок. Виборчий блок «Бурчуладзе — держава для народу» — 8 жінок, хоча в першій двадцятці виборчого списку у них немає взагалі жодної жінки. Представники незалежного «Жіночого руху» заявляють: Грузія за цими показниками відстає не тільки від США і Європи, а й від країн Азії та Африки.

Передвиборча агітація на будинку в Батумі

Легкі наркотики

Майже всі партії обіцяють пом'якшити політику держави щодо наркозалежних. Цей пункт є в програмі урядової «Грузинської мрії», «Лейбористської партії Грузії» і у комуністів. А виборчий блок «Паата Бурчуладзе — держава для народу» взагалі пішов далі всіх: обіцяв легалізувати легкі наркотики. Михеїл Саакашвілі свого часу почав правління, навпаки, з посилення політики щодо наркоманів. До Кримінального кодексу тоді внесли зміни: за поширення наркотиків ввели довічне ув'язнення, в'язницею вирішили карати не тільки за важкі, але і за легкі наркотики. Ситуація значно покращилася, і нинішні політики визнали, що настав час для послаблень.

Тринадцята пенсія

Ще один головний передвиборчий посил кандидатів — обіцянка безтурботного життя пенсіонерам. Учасники виборів в своїх передвиборних роликах все як один обіцяють підвищити пенсії. Найвищі пенсії обіцяє політична команда колишнього міністра оборони Іраклія Аласанії. «Вільні демократи» в разі перемоги планують підвищити пенсії до 300 ларі (це майже в два рази). У свою чергу, лідер лейбористів Шалва Нателашвілі в разі успіху на виборах готовий знизити пенсійний вік на п'ять років, впровадити метод диференціації пенсій з урахуванням трудового стажу і встановити виплату тринадцятої пенсії. Найрейтингова опозиційна партія «Єдиний національний рух» обіцяє підвищити пенсії на 50 ларі вже в нинішньому 2016 році. Політологи відзначають, що схожі обіцянки звучали і на попередніх виборах, і сумніваються в тому, що вони будуть виконані.

Фото jam-news.net 

Самостійна робота

Одна з партій на цих виборах відкрито виступає за позаблоковий статус Грузії, тобто за відмову від членства в НАТО. Це партія колишньої соратниці Михайла Саакашвілі Ніно Бурджанадзе «Демократичний рух - єдина Грузія»:

«Весь світ, починаючи з Обами, закінчуючи послами, всі говорять, що нас не приймуть в НАТО, але ми все одно говоримо, що візьмуть. Це масовий психоз. Ніякого членства не буде. Це виключено. В країні не повинно бути ні російських військ, ні військ НАТО. У Грузії має бути розумне керівництво, яке не буде рабом ні для Росії, ні для Вашингтона», — заявила Бурджанадзе на телеканалі GDS.

Ніно Бурджанадзе. Фото з офіційної сторінки «Демократичний рух - єдина Грузія»

Бої без правил.

Кандидати в депутати парламенту Грузії двічі билися в прямому ефірі. 21 вересня в рукопашній бійці зійшлися представник «Демократичного руху» Вепхія Гургенішвілі і член політичного блоку «Топадзе - Промисловці, Росія» Полад Халіков. Їх встигла вчасно розняти знімальна група каналу Kvemo Kartli. А потім вже на телеканалі «Іберія» зустрілися Іраклій Глонти (він представляє прозахідний блок «Паата Бурчуладзе - Держава для народу», в який входять прихильники Михайла Саакашвілі) і Заза Агладзе (йде на вибори від блоку «Топадзе - Промисловці, Росія», який виступає проти вступу в НАТО і ЄС). Глонти звинуватив Агладзе в тому, що він діє в інтересах Росії. Той кинув в опонента склянку з водою. Ведучаа встала між ними, але потрапила під гарячу руку. Правда, весь цей час вона не втрачала самовладання і намагалася вести ефір.

/Ксенія Туркова